Šilutė priėmė „Gelbėkit vaikus“ narius iš visos Lietuvos

gelbekit vaikus_suvaziavimas_siaudvytieneŠiemet visuomeninės organizacijos „Gelbėkit vaikus“ nariai 26-ojo metinio suvažiavimo vieta pasirinko Šilutę – miestą, kuriame ši visuomeninė veikla  entuziastų dėka vyksta jau du dešimtmečius.

Kiek vaikų ir paauglių, augusių ir augančių šiandien socialinės rizikos šeimose iš viso gelbėjo šios organizacijos nariai, ko gero, nebesuskaičiuotų net jie patys. Ilgamečiai jos nariai džiaugiasi tuo, kad šiandien jų veikla jau gauna nuolatinį finansavimą iš projektų ir kitų šaltinių, labai ją remia ir gausus būrys geranoriškų šilutiškių.

Prieš 20 metų vaikus rasdavo tiesiog gatvėse

„Smagu matyti šią veiklią organizaciją mūsų krašte. Jūs esate pamatas, ant kurio galime statyti žodį „demokratija“. Kuo daugiau tokių visuomeninių organizacijų, tuo daugiau tikrumo bus mūsų valstybėje. Linkiu nesustoti, eiti į priekį ir toliau būti užuovėja vaikams“, – tokiais žodžiais į iš visos Lietuvos suvažiavusius organizacijos narius kreipėsi mūsų Savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis.

Tokia užuovėja menkai savo gimdytojams rūpintiems vaikams prieš 20 metų tapo ir Šilutėje įkurtas organizacijos „Gelbėkit vaikus“ padalinys. Tuometinės jo iniciatorės buvo vaikų darželio „Ąžuoliukas“ direktorė Irutė Lekavičienė su kolege Rūta Kivalova, o netrukus prisijungė ir vėliau daug metų padaliniui vadovavo Onutė Klasauskienė.

Šios moterys prisimena, kaip radusios patalpėlę šalia Šilutės katalikų bažnyčios, ėmėsi čia virti sriubą, iš savų kišenių traukė kuklių atlyginimų likučius ir pirko duoną, bandeles. Visa tai tam, kad bent kartą per dieną karštu maistu pamaitintų kelias dešimtis vaikų, kurių tėvai buvo užmiršę savo tėviškas pareigas.

Kur tuos vaikus rasdavo? Moterys pasakoja, jog ne vieną ir ne du pamatydavo tiesiog gatvėje – murziną, pavargusį ir akivaizdžiai alkaną, mat tuomet, 1996-aisiais, beglobių vaikų buvo pilnos gatvės. To priežastys – didžiulis nedarbas, daugelio šeimų girtavimas, dar nesustyguotas socialinis darbas.

Šiandien – paprasčiau. Pasak O.Klasauskienės, didelį darbą atlieka šeimas prižiūrintys socialiniai darbuotojai, kurie ir tėvus kontroliuoja, ir vaikus, jei reikia, nukreipia į Dienos centrą.

Du centrai – labai mažaigelbekit vaikus_suvaziavimas_publika

Šį Dienos centrą 1997-ųjų liepos 1-ąją įkūrė organizacijos „Gelbėkit vaikus“ Šilutės padalinys. Tais pačiais metais vadovavimą padaliniui perėmė O.Klasauskienė. Vėliau keitėsi ir vadovės, ir centro priklausomybė – dabar jis yra Šilutės socialinių paslaugų centro padalinys. Centras turi patalpas „Raudonkepuraitės“ vaikų darželyje, čia dirba dvi etatinės specialistės.

Centrą nuolat lanko apie 20 vaikų. Jie čia maitinami, dalyvauja įvairiose veiklose.

I.Lekavičienė ir O.Klasauskienė sako, jog dabar dirbti šį darbą yra kur kas paprasčiau, nes jau veikia visa sistema. Ir ne tik todėl, kad socialinės rizikos grupės šeimų vaikus stebi socialiniai darbuotojai, į centrą nukreipia Savivaldybė, bet ir todėl, kad yra kur kas labiau garantuotas veiklos finansavimas. Organizacija „Gelbėkir vaikus“ nuolat dalyvauja įvairiuose projektuose, dalį lėšų gauna ir iš Savivaldybės.

„Gelbėkit vaikus“ Šilutės padalinys pastaruoju metu vienija apie 20 žmonių – savanorių. Jie organizuoja švietėjišką veiklą, įvairias akcijas, pedagogų išvykas į seminarus ir kitokią veiklą.

Prieš metus Šilutėje atsirado ir privatus Irenos Domarkienės vaikų dienos užimtumo centras, kuriame taip pat nuolat globojama apie dvi dešimtys vaikų.

Organizacijos „Gelbėkit vaikus“ Šilutės padalinio valdybos narės I.Lekavičienė ir O.Klasauskienė mano, kad du centrai mūsų rajone yra labai mažai. Jų reikėtų visuose didesniuose miesteliuose, tačiau neatsiranda iniciatyvių, tokia veikla užsiimti norinčių žmonių.

„Gelbėkit vaikus“ padalinio narės šilutiškės žino, jog, pavyzdžiui kituose šalies rajonuose (Marijampolėje, Šakiuose, Kazlų rūdoje) tokie vaikų dienos centrai veikia visuose didesniuose miesteliuose.

Priims daugiau narių

Jau mėnuo „Gelbėkit vaikus“ Šilutės padaliniui vadovauja Šilutės M.Jankaus pagrindinės mokyklos pedagogė Dalia Šiaudvytienė. Ji pasakojo, kad šią vasarą organizacijos nariai jau galvoja apie tai, kaip prisidėti prie globojamų vaikų vasaros poilsio organizavimo kitais metais. Šilutiškiai stengsis parengti projektą ir gauti finansavimą 2018 metų vasaros stovyklai, galbūt – pajūryje. Rudenį planuoja skelbti naujų narių į Šilutės padalinį priėmimą. S.Šiaudvytienė tikisi, kad į veiklą įsitrauks daugiau suaugusių šilutiškių. Tiesa, jų paramos sulaukia ir dabar.

„Tai vienas, tai kitas mūsų verslininkas ir dabar prisideda prie vaikų užimtumo organizavimo, tačiau dažniausia jie pareiškia norą išlikti nežinomi“, – sakė D.Šiaudvytienė.

Kasmetiniai organizacijos „Gelbėkit vaikus“ narių suvažiavimai vyksta vis kitame Lietuvos mieste. Pernai Alytuje vykusio suvažiavimo metu nutarta, kad šiemet renginys vyks Šilutėje.

Tad praėjusį šeštadienį į Šilutėje vykusį 26-ąjį organizacijos suvažiavimą atvyko „Gelbėkit vaikus“ padalinių nariai iš visos Lietuvos.
Susirinkusiuosius šišioniškių tarme pasveikino Šilutės pirmosios gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Vaida Galinskienė, taip pat Šilutės padalinio vadovė D.Šiaudvytienė, smagiomis dainomis gero laiko linkėjo Šilutės Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos pradinukų choras „Saulytė“.

Organizacijos nariai aptarė aktualias šiandienos problemas, patvirtino naujus organizacijos nuostatus, kuriuose dabar įtvirtinta nuostata, jog šios organizacijos nariais negali būti žmonės, turėję reikalų su teisėsauga dėl nusikaltimų prieš vaikus.

VO „Gelbėkit vaikus“ generalinė direktorė Rasa Dičpetrienė pristatė 2016 m. veiklos ataskaitą, buvo diskutuojama apie vaiko apsaugos politiką, nario mokesčio mokėjimo tvarką. Priimtas nutarimas stiprinti organizaciją ir labiau viešinti jos darbus.

Po darbinio susitikimo suvažiavimo dalyviai išvyko į Minijos kaimą ragauti žuvienės.