Šilutė – vaikų globos įstaigų pertvarkos novatorė

soc ministerija vaiku globaĮ Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją (SADM) buvo sukviesti 6 šalies savivaldybių, jų socialinės paramos skyrių ir globos įstaigų, dalyvaujančių institucinės globos pertvarkoje, vadovai. Tarp jų – ir šilutiškiai.

Susitikime dalyvavę ministrė Algimanta Pabedinskienė ir kiti ministerijos atsakingi darbuotojai informavo savivaldybių atstovus apie numatomas pertvarkas jų globos įstaigose.

Numatyta, kad Šilutė taps pilotine savivaldybe (kartu su Vilniaus, Klaipėdos, Alytaus, Plungės ir Varėnos savivaldybėmis), įgyvendindama vaikų globos įstaigų pertvarką.

Mūsų rajone veikiančiuose Saugų vaikų globos namuose pertvarka iš esmės jau buvo pradėta pernai.

Saugose pertvarka pradėta pernai

SADM skelbia, kad svarbiausias numatytos pertvarkos tikslas – sudaryti tinkamas sąlygas likusiems be tėvų globos, neįgaliems vaikams, taip pat – suaugusiesiems su proto ir psichikos negalia, jų šeimoms. Numatoma, jog ilgainiui Lietuvoje visą institucinę globą turėtų pakeisti bendruomenės paslaugos.

Kartu numatomas ir šių įstaigų darbuotojų perkvalifikavimas.

Pirmasis įsakymas dėl tokių pokyčių buvo išleistas ir veiksmų planas patvirtintas dar pernai vasarį.

Šilutės savivaldybės socialinius reikalus kuruojantis Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis šią ministerijos paskelbtą žinią vadina gera žinia.

Mūsų rajone pirmasis žingsnis pereinant nuo institucinės globos prie šeimos ir bendruomenės teikiamų paslaugų padarytas jau anksčiau. Kartu su Saugų vaikų globos namų vadovais pernai buvo parengtas bandomasis projektas: viena šių globos namų šeimyna perkelta į Rusnės specialiąją mokyklą, taip globos įstaigoje pavyko 10-čia sumažinti vaikų skaičių.

Tolesnis žingsnis, pasak A.Šimelionio, turi būti toks, kad Saugų vaikų globos namų šeimynose liktų ne po 10, bet po 8 vaikus.
Šilutiškiai parengė projektą, pagal kurį buvo numatę, jog to galima pasiekti, pavyzdžiui, pastačius globojamiems vaikams 3 ar 4 atskirus namus skrtinguose rajono kampeliuose.

Situaciją aiškinsis komisijos

Tačiau SADM pasiūlė kitą variantą. Pirminiame etape numatyta atlikti pilotinių savivaldybių vaikų globos namų konkrečių poreikių analizę. Tai aiškinsis į šias įstaigas bus pasiųstos ekspertų grupės. Jos turės nustatyti individualius įstaigų ir jų gyventojų poreikius, darbuotojų motyvaciją, naujų žinių ir įgūdžių poreikį ir panašius dalykus bei pateikti rekomendacijas.
Vėliau numatyti ir įstaigų darbuotojų mokymai.

Statyti atskirų namų šeimynoms SADM nerekomenduoja, o siūlo ieškoti kitokių globojamų vaikų apgyvendinimo variantų, pavyzdžiui: rasti patalpas ištuštėjusiuose vaikų darželiuose arba nupirkti butus atskiroms šeimynoms.
Bet kaip ten bebūtų, vis tiek pirma teks sulaukti, ką pasakys ekspertų grupės.

Saugose panikos nėra

Saugų vaikų globos namų direktoriaus pavaduotoja socialiniams reikalams Danguolė Zaicevienė sakė, jog darbuotojai su būsimomis permainomis jau supažindinti ir didelio nerimo dėl to neišsakė.

Jei dalis įstaigos vaikų būtų apgyvendinti kituose rajono kampeliuose, tai nebūtų didelė problema: nemažai darbuotojų ir dabar važinėja į darbą iš Šilutės ir iš Klaipėdos, tad tiesiog važiuotų į kurią kitą vietą.

Bet įstaigos kolektyvas įžvelgia ir būsimosios pertvarkos pliusų, ir minusų. Pavyzdžiui, daug metų su tėvų globos netekusiais vaikais dirbantys žmonės žino, jog trumpam atvykusiems ekspertams tikrai bus nelengva įžvelgti kiekvieno vaiko individualius poreikius.

„Pažinti vaiką, sužinoti kad ir tai, kokioje grupėje jis geriausiai pritaptų ir jaustųsi, kokioje norėtų gyventi, reikia laiko. Tai geriausiai gali padaryti tik ilgiau su vaiku dirbantys žmonės.

„Todėl mes šiek tiek kritiškai vertiname tokių ekspertų grupių tyrimo naudą“, – sakė pavaduotoja.

Pertvarka – ne uždarymas

Pasak ministrės A.Pabedinskienės, kai kam numatoma pertvarka kelia nuogąstavimų: ir dėl papildomo finansavimo, ir dėl įstaigų bei darbuotojų likimų.

„Noriu pabrėžti, kad institucinės globos pertvarka nereiškia įstaigų uždarymo. Ji reiškia, kad įstaigos pereis prie naujų formų paslaugų teikimo. Svarbiausias pertvarkos tikslas – tinkamiausių sąlygų be tėvų globos likusiems vaikams sudarymas“, – sakė A.Pabedinskienė.

A.Šimelionio manymu, pasirengimas pertvarkai prasidės jau šią vasarą, o pati pertvarka nusitęs iki 2020-ųjų metų. Šią vasarą Saugų vaikų globos namuose turėtų dirbti ekspertai.

Bandomuosiuose projektuose dalyvaus ir trys šalies neįgalių vaikų ir jaunuosių bei aštuoni neįgalių suaugusiųjų socialinės globos namai.