Šilutėje bus paminklas Laisvei: jau yra projektas, parinkta ir vieta

Ne vienerius, ir ne dvejus metus Šilutės padangėje sklando mintis apie paminklą Laisvei. Lyg ir turime vienokių ar kitokių mažosios architektūros elementų, bet to, kuris kaip ir būtiniausias, nėra. Bet, pasirodo, nedaug betrūksta, kad būtų: jau ir vieta parinkta, ir konkursas įvyko, ir vizualizacija, kaip tas paminklas atrodys, parengta.

Klausimas visai ne pinigų

Klausimas dėl paminklo Laisvei pastarąjį kartą iškilo vasario mėnesio rajono tarybos posėdyje, svarstant rajono biudžeto projektą. Tuomet opozicijos atstovė Sandra Tamašauskienė sakė jau ne vienerius metus kalbanti apie tokio paminklinio ženklo poreikį. Tada ji klausė ir mero Vytauto Laurinaičio, ar bent kitiems metams savivaldybė galėtų nusimatyti lėšų šiam reikalui?

Kalbinamas „Šilutės naujienų“ meras sakė, kad niekas neabejoja, jog toks paminklas Šilutei reikalingas, nes šiame krašte yra daug nuo trėmimų nukentėjusių šeimų. O tokios iniciatyvos autorius, pasak V. Laurinaičio, prieš kelis metus buvęs istorikas Algirdas Gečas.

Anot mero, „tai visai ne pinigų klausimas“. Nuomonės išsiskyrė tada, kai pastebėta, kad pagal paminklinio objekto, įamžinančio Šilutės krašto gyventojų tremtį ir laisvės kovas, idėjos konkurso laimėtojų  pasiūlytą vizualizaciją, paminklas būtų gana aukštas.

Vieta jau parinkta

Savivaldybės vadovai susitiko su autorių grupe – skulptoriumi Gintautu Jonkumi, architektu prof. dr. Petru Grecevičiumi ir kraštovaizdžio architektu dr. Jonu Abromu. „Kalbėjomės, prašėme parengti kiek žemesnį pavyzdį, nes nenumatome mieste tokios erdvės, kurioje derėtų toks aukštas paminklas“, – sakė meras.

Būta pasiūlymų tokį paminklą statyti dabartinių sovietų karių kapinių vietoje miesto centre. Tačiau apie šią vietą sklando labai įvairios kalbos, yra teiginių, kad ir karių palaidojimų ten apskritai nėra, o kapinės miesto centre tiesiog buvusios įrengtos todėl, kad tokie kažkada buvo sovietų valdžios nurodymai. Tad kapinėse pirmiau reikėtų atlikti archeologinius tyrimus, kas irgi užtruktų dar ne vienerius metus.

Neseniai dar kartą apžiūrėtos kelios galimos vietos paminklui. Visgi nutarta, kad labiausiai šiam reikalui tiktų vieta šalia Katalikų bažnyčios, tarp buvusio Šilutės melioracijos statybos valdybos pastato ir geležinkelio bėgių. Tai atvira erdvė, be to, ir simboliška, nes būtent geležinkelio bėgiais į Rusijos platybes buvo išvežami tremtiniai. O ir pravažiuojantiems Tilžės gatve paminklas būtų neblogai matomas, nes nuo gatvės nutoltų vos keliasdešimt metrų.

„Artimiausiu metu dar kviesimės autorius, prašysime, kad jie parengtų kiek žemesnį projektą. Ir jei sutiks, dėl pinigų problemų nekils, jų rasime, nors galimos kainos dar ir nežinome“, – sakė V. Laurinaitis.