Šilutėje bus prisiminti Antrojo pasaulinio karo belaisvių likimai

 macikai2015 m. gegužės 14–15 d. Šilutėje, Hugo Šojaus dvare (Lietuvininkų g. 4), vyks tarptautinė konferencija „Antrojo pasaulinio karo belaisviai nacių ir sovietų lageriuose 1939–1948 m.“ Konferenciją, įgyvendinant iš programos „Europa piliečiams“ lėšų finansuojamą projektą, organizuoja Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, Šilutės rajono savivaldybės administracija, Šilutės muziejus, Lietuvos lenkų sąjungos Šilutės skyrius, Šilutės pirmoji gimnazija, Šilutės Vydūno gimnazija ir Macikų socialinės globos namai.

Konferencijos vieta Šilutėje pasirinkta neatsitiktinai. Jos apylinkėse, Macikų kaime, nuo Antrojo pasaulinio karo pradžios veikė nacių, vėliau sovietų įsteigtos karo belaisvių stovyklos ir GULAG‘o skyrius. Ten kalėjo įvairių šalių žmonės – lenkai, belgai, prancūzai, amerikiečiai, britai, lietuviai, vokiečiai, rusai ir kiti. Daug jų nuo patirtų kančių mirė ir yra palaidota netoliese. Ši memorialinė vieta liudija tiek nacių, tiek sovietų represijų žiaurumą ir nežmoniškumą.

Į konferenciją atvyks ir pranešimus skaitys įvairių Europos šalių – Austrijos, Čekijos, Danijos, Didžiosios Britanijos, Italijos, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Prancūzijos, Vokietijos – mokslininkai. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras konferencijos dalyviams pristatys Lietuvos istorikų parengtą knygą „Macikų mirties namai. Antrojo pasaulinio karo belaisvių ir GULAG’o lageriai 1939–1955 metais“, kurioje skelbiami archyviniai istoriniai ir archeologiniai duomenys apie Macikuose 1939–1955 m. veikusias nacių ir sovietų įsteigtas kalinimo įstaigas.

Renginio dalyviai ir svečiai taip pat bus kviečiami į aukų pagerbimo ceremoniją – gegužės 15 d. 15 val. Šilutės r. Macikų k. buvusių lagerių teritorijoje bus sodinama magnolija ir puošiama Europos šalių tautinėmis juostelėmis.

PROGRAMA