Šilutėje gresia ekologinė katastrofa: statybvietėje teršalus sėmė kibirais

135715322-25c087f6-3021-418d-a369-cb5a4683ed06Šilutės gyventojai sunerimę – jų mieste gresia ekologinė katastrofa, mat buvusios senos degalinės ir autobusų stovėjimo aikštelės teritorijoje Tilžės gatvėje kasamas naftos produktais užterštas smėlis. Čia pasklido gerklę gniaužianti smarvė, pranešama ir apie užterštus šulinius. Liudininkas, esantis įvykio vietoje, teigė, kad apsemtoje teritorijoje darbininkai naftos produktus nuo vandens paviršiaus sėmė kibirais.

Šioje teritorijoje Šilutės savivaldybės iniciatyva artimiausiu metu turėtų iškilti prekybos centras „Lidl“ ir nauja autobusų stotis. Statybų metu čia kasamas užterštas smėlis, vežamas į kitą miesto galą. čia išpilamas Pievų gatvėje esančioje metalinių garažų teritorijoje ir išsklaidomas.

Į tą pačią vietą, anot liudininkų, atvežamas ir gruntas iš Naujakurių kvartalo, kur tiesiamos gatvės. Čia jis maišomas su užterštu naftos produktais smėliu. Vietiniai gyventojai teigia ne tik užuodžiantys aitrų naftos produktų kvapą.

„Gresia ir dar baisesnė ekologinė katastrofa – gali būti užterštas vanduo gyventojų šuliniuose“, – sakė Šilutės gyventojas Algimantas. Anot jo, statybos vykdomos toje teritorijoje, kur sovietmečiu buvo išpilamas nepanaudotas kuras. Jo anuomet atsikratydavo tiesiog išpildami ant grunto. Klaipėdos aplinkos apsaugos departamento direktorius Andrius Kairys teigė, kad statybų aikštelėje iš tiesų buvo kasamas užterštas gruntas.

„Mes iškvietėme laboratoriją, imame mėginius, tirsime, kiek jis užterštas. Tikrinsime, kokie statybų projektai parengti ir ar jų laikomasi“, – portalui lrytas.lt sakė A. Kairys.

Darbai pristabdyti

Kaip informavo statybų aikštelėje apsilankęs liudininkas, statybų darbininkai iškastoje duobėje susikaupusiame vandenyje irstėsi valtele ir kibirais sėmė paviršiuje plaukiojančius naftos produktus. „Šiuo metu statybos darbai sustabdyti, sunkvežimiai smėlio iš aikštelės neveža“, – pasakojo šilutiškis Algimantas.
Tai patvirtino ir A. Kairys, teigdamas, kad šiuo metu siekiama sustabdyti statybos darbus, kol nebus paaiškėję tyrimų rezultatai. „Kad nebūtų padaryta daugiau problemų, negu yra dabar“, – sakė aplinkosaugininkas. Jo teigimu, šių statybų užsakovė yra Šilutės savivaldybė, todėl ji turi aiškintis ir gauti atsakymus iš rangovų, pateikti paaiškinimus – ką kasė, kur vežė ir pan.

Gresia atsakomybė

Aplinkosaugininkas A. Kairys patikslino, kad jei užterštas smėlis utilizuojamas neteisėtai, tai yra pažeidimas, už kurį kaltininkui gresia administracinė atsakomybė, bauda, taip pat ir privalomas nurodymas sutvarkyti aplinką. „Tai paaiškės po tyrimų. Jei tas užterštas smėlis bus pripažintas atlieka, jį reikės sutvarkyti ir išvežti, kur reikia. Yra altiekų tvarkytojai, kurie turi teisę tvarkyti tokias atliekas. Bet keistai atrodo, kad jie tą smėlį taip išveža“, – pripažino A. Kairys.

Savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis kalbėti apie gresiančią ekologinę katastrofą atsisakė. „Negaliu apie tai kalbėti, esu susirinkime, pasikalbėsime kitą kartą“, – pokalbį nutraukė meras.

Savivaldybė: katastrofos nėra

Pakalbėti apie teršalus mieste teikėsi Šilutės miesto savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis. Jis aiškino, kad dabar pasirodęs teršalų židinys yra naikinamas.

„Pagal monitoringą, ta transporto teritorija buvo užteršta, bet tik tokiu lygiu, kad to grunto valyti nereikia“, – aiškino savivaldybės atstovas. Anot jo, užterštas gruntas iš statybos teritorijos buvo vežamas į vadinamąjį „šanchajų“ – apleistą senų metalinių garažų teritoriją. „Tai buvo nelegalūs garažai, jų šimtai, juos mes pradėjom griauti ir po jais radome rūsius. Leidome tą gruntą vežti ten ir pilti į tą garažų teritoriją ir užpildyti tuos rūsius“, – sakė savivaldybės administracijos direktorius S. Šeputis.

Anot Klaipėdos aplinkos apsaugos departamento direktoriaus A. Kairio, tyrimais bus nustatyta, koks yra grunto užterštumas ir ar jis neviršija normatyvų. „Tuomet paaiškės, ar tokį naftos teršalų turintį gruntą galima naudoti teritorijoms formuoti. Tai daryti yra leidžiama, bet viskas priklauso nuo koncentracijos“, – tikino aplinkosaugos pareigūnas.

Primename, kad Šilutės savivaldybės taryba priėmė sprendimą sudaryti jungtinės veiklos sutartį, projektą tarp UAB Šilutės autobusų parko ir investuotojų UAB „Projesta“, kurie pastatys autobusų stotį ir autobusų parką. Kartu iškils ir parduotuvė „Lidl“, kuri duris atverti turėtų 2018 metais.

Lrytas.lt inf.