Šilutėje jau dirba priklausomybių konsultantas

priklausomybiu konsultantasŠilutėje jau veikia priklausomybių konsultanto kabinetas. Atvykti ir anonimiškai pasikonsultuoti su specialistu gali visi kenčiantys nuo potraukio alkoholiui, narkotikams, kitoms svaigiosioms medžiagoms. Pagalba teikiama ir priklausomybės gniaužtuose esančio žmogaus šeimos nariams.

Iš Klaipėdos atvykstantis priklausomybių konsultantas Rimvydas Butvydas paslaugas šilutiškiams teiks trečiadieniais. Visi, norintys žengti svarbų žingsnį pasveikimo link, visų pirma turėtų užsiregistruoti tel. +370 659 01468.

Svarbiausia – motyvuoti

Priklausomybė nuo alkoholio ar kitų svaigiųjų medžiagų yra laikoma psichikos liga. Ji nepaiso nei žmogaus amžiaus, nei lyties, nei išsilavinimo – susidurti su žalinga alkoholio vartojimo rizika gali kiekvienas. Ši liga išsivysto per ilgesnį laiko tarpą, todėl svarbu pastebėjus ar atpažinus rizikingą alkoholio vartojimą, laiku kreiptis pagalbos. Pats žmogus yra linkęs ignoruoti ligą, todėl artimųjų pastangos ieškoti pagalbos būdų labai svarbios sėkmingam gydymui.

Šilutės visuomenės sveikatos biuras užtikrina nemokamų anonimiškų priklausomybių konsultanto paslaugų teikimą. Taip siekiama padėti ir patarti kaip elgtis susidūrus su priklausomybe. Konsultantas R. Butvydas dirbs trečiadieniais, biuro patalpose (Kalinausko g. 10, įėjimas iš kiemo pusės, IV aukštas).

Pasak specialisto, priklausomybių konsultanto misija yra suplanuoti ir teikti pagalbą visiems šeimos nariams. Motyvuoti vartojančius alkoholį rizikingai (galimai dar netapusius priklausomais) keisti žalingus gėrimo įpročius, motyvuoti kenčiantį nuo priklausomybės kreipti dėl psichoterapinio gydymo. Taip pat teikti paramą sveikstantiems žmonėms, baigusiems gydymo programą.

Svarbiausia, anot specialisto, motyvuoti žmogų nueiti konsultacijai, kuri trunka iki valandos. Tai mažas, bet labai svarbus žingsnelis. Tikėtina, kad atėjęs pirmą kartą žmogus ateis ir antrą. Konsultacijos turėtų vykti nuolat, kartą per savaitę, vieniems jų reikia daugiau, kitiems – mažiau.

Priklausomybių konsultantas dirba mokslu grįstais metodais, pagal Europos valstybių akredituotų agentūrų mokslinę metodiką. Atvykti pasikalbėti nereikia jokio gydytojo siuntimo, laikomasi anonimiškumo ir konfidencialumo, nėra fiksuojami jokie besikreipiančiųjų duomenys.

Šilutėje tai nauja paslaugapriklausomubiu konsultantas_2

Praėjusią savaitę Šilutės visuomenės sveikatos biuro direktorė Kristina Surplė ir R. Butvydas pristatė priklausomybių konsultanto veiklą, kuri mūsų rajone yra nauja.

„Susidomėjimas ir klientų srautas džiugina, nes iš pradžių buvo nerimo, ar priklausomybių konsultanto paslaugos reikalingos“, – sakė K. Surplė.

Priklausomybių punktai rajono savivaldybėse steigiami Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) iniciatyva. Tokie kabinetai jau veikia Klaipėdoje, Gargžduose, kituose rajonuose. Ministras Aurelijus Veryga buvo sakęs, kad priklausomybė nėra tik valios stygius, bet liga, ir ją būtina gydyti.

„Tad ypač svarbu, kad kreiptis į priklausomybių konsultantus žmonės gali be gydytojo siuntimo, konsultantai dirba tik mokslu pagrįstais metodais, laikosi anonimiškumo ir konfidencialumo principų“, – sako ministras.
Projektas startavo 2017 metais, kuomet pradėtas kurti modelis, kaip mūsų šalyje turėtų būti teikiamos tokios paslaugos, kad jos būtų realiai naudingos priklausomybių turintiems žmonėms.

Projektas paremtas sėkminga Lenkijos patirtimi, kur šiuo metu veikia per 2 tūkst. priklausomybių konsultacinių punktų, finansuojamų daugiausia iš savivaldybių biudžetų. Per pastaruosius dvejus metus konsultantai padėjo daugiau nei 2000 žmonių.

Informaciją apie priklausomybių konsultantų veiklą galima rasti interneto svetainėje adresu www.prik.lt, ją taip pat teiks savivaldybių visuomenės sveikatos biurai.