Šilutėje – Kalėdų Senelių deficitas

DSC00042Šilutėje trūksta Kalėdų Senelių – tokią išvadą darome išklausę jaunos šilutiškės paieškų epopėją, mat ji niekaip neprisišaukia šio švenčių personažo. Galbūt tai – laisva verslo niša?
Apie savo darbo subtilybes „Šilutės naujienoms“ papasakojo daugiau nei dešimtmetį Kalėdų Senelio padėjėjais dirbantys šilutiškiai.

Tėvai nenori būti Seneliais

Daugiau nei 5 skambučiai ir vien neigiami atsakymai – su tokia patirtimi Šilutėje ieškant Kalėdų Senelio vaikų darželio šventei susidūrė jauna mama. Pernykštis Senelis darželinukų mamas nuvylė, tad šiemet jo nutarta atsisakyti, bet paaiškėjo, kad rasti kitą nelengva.

Internete informacijos apie tokias paslaugas teikiančius asmenis Šilutės rajone moteris nerado. Ieškant Senelių pagal pažįstamų rekomendacijas taip pat nusivylė – pora Senių jau gruodžio pradžioje buvo užsakyti, kitas sakė į darželius nevykstantis. Jauna mama senelių ieškojo ir Klaipėdoje, tačiau šie kainuoja brangiai, mat reikia mokėti ir už kelionę į Šilutę.

Pasak šilutiškės, iš tėvų už vaikų kalėdinę eglutę renkama po 12 litų, tad, pavyzdžiui, pernai Senelis valandą pabendravęs su 20 darželinukų, uždirbo 120 litų. „Tėveliai patys seneliais nenori pabūti, visi nori šventėje dalyvauti“, – sakė mama, nebežinanti kur rasti Kalėdų Senį.

Siurprizas garaže

Jau apie 20 metų Kalėdų Seneliu ir Snieguole per šventes pavirsta Antanas ir Elytė Čerlinskai. Tai šeima daro savanoriškai, o ne uždarbio tikslais, norėdami pradžiuginti giminaičius, draugus. Elytė pasakoja, kad pasitaiko, kai pro langą pamatę gatve einančius Senį su Snieguole, pamoja ir į vidų kviečia ir nepažįstami. Šventinę nuotaiką dalijantys personažai niekuomet neatsisakė užeiti.

E.Čerlinskienė yra Šilutės PSPC slaugytoja, astmos klubo „Ave Vita“ pirmininkė, tad žino pacientus, kuriuos itin pradžiugintų Kalėdų Senelio apsilankymas. Tokią gerumo akciją, kurią ji pati vadina atrakcija, surengia kone kasmet.

„Visaip žmonės reaguoja, netikėtai tarpduryje pamatę Kalėdų Senelį, – vieni išsigąsta, sutrinka, kiti džiaugiasi, kaip vaikai. Pasitaikė, kad senukai per visą gyvenimą nebuvo namuose matę „gyvo“ Kalėdų senelio…“ – prisiminė Elytė.

Kartą pasibeldus į duris, jas atvėrė besiplūstanti moteriškė, pamaniusi, kad užsuko jai nusikaltęs asmuo. Jos nuostabai, prie durų stovėjo Kalėdų Senelis.

Vienų draugų žmona nusprendė nustebinti savo vyrą. Kai šis gįžo iš darbo ir įvarė automobilį į garažą, jame lempos apšvietė Kalėdų Senelį su Snieguole, kurie gerokai suglumino vyrą.

Petardos apdegino NykštukąIMG 5502

E.Čerlinskienė kasmet pati įkalba vyrą būti Kalėdų Seneliu, nes pati nenustygsta vietoje. „Nors Snieguole būti gal jau esu per sena, per pilna…“ –  kvatojasi moteris, bet vis grįžta prie šio vaidmens, kuris pakrauna gerų emocijų. Visus žaidimus už Senelį irgi ji pati organizuoja.

Nors rogių ir elnių šeima neturi, specialiai šventėms Kalėdų Senelis važuoja raudonu automobiliu, ant sėdynių užmaukšlina nykštukų kepurėles.

Elytė prisimena ir nemalonų atvejį. Seniau su vyru per Naujuosius metus vidurnaktį jie eidavo prie centrinės Šilutės eglės. Iš labdaros organizacijos gavęs žaislų, susirinkusiesiems prie eglės Senelis netgi atnešdavo maišą dovanų. Deja, po nekultūringų neblaivių jaunuolių elgesio, virš galvos pavojingai skraidančių tuščių butelių ir net sūnui – Nykštukui – petarda nudegintos kojos Kalėdų Senelis su Snieguole prie miesto eglės nebesirodo…

Vaidino ir nusikaltėliams

Šilutės kamerinio dramos teatro aktorius Vygantas Paldauskas – dar vienas gerai Šilutėje žinomas Kalėdų Senelis. Jis Kalėdų Seneliu prieš šventes pavirsdavo apie 16 metų, tačiau pernai ir šiemet tuo komerciškai nebeužsiima, dirbti pagal verslo liudijimą neapsimoka.

Prieš atsikeldamas gyventi į Šilutę, aktorius Kalėdų Seneliu dirbo Klaipėdoje. Ten šventinis darbas itin gerai sekėsi. Kartais per dieną tekdavo pasirodyti 5-6 kartus, o didžiausio pakilimo laikais uždirbdavo kone dvigubą algą.

Pasak V.Paldausko, darbe sunkiausia nekontroliuojami neblaivūs suaugusieji. „Tokie žmonės palieka slogų įspūdį. Ypač mažuose kolektyvuose ar artimoje kompanijoje žmonės užsimano pasirodyti vienas prieš kitą, kaip gali iš Senelio pasityčioti“, – neslėpė aktorius, apgailestaudamas, kad tokie suaugusieji, pasikvietę Senelį į namus, savo išsišokimais užmuša vaikų tikėjimą pasaka, svajonėmis, stebuklais.

V.Paldauskui teko vaidinti net nusikalstamo pasaulio atstovams. Aktoriaus personažas toks įtikinamas, kad per visus darbo metus vaikai jo nė karto nedemaskavo, neatpažino net dukterėčios.

Ir Seneliai moka mokesčius

Kalėdų Senelių veikla, kaip ir bet kuri kita, turi būti įforminta įstatymų nustatyta tvarka.

Klaipėdos AVMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Edita Cibienė sakė, jog legaliai užsiimti Kalėdų Senelio veikla gyventojai gali dviem būdais: įsigiję verslo liudijimą arba įregistravę individualią veiklą. „Kadangi ši veikla yra sezoninė ir trunka trumpai, Kalėdų Seneliams paprasčiau įsigyti verslo liudijimą, sumokant fiksuotą pajamų mokestį“, – aiškino E.Cibienė.

Specialaus verslo liudijimo „Kalėdų Senelio veikla“ nėra. Paprastai įsigyjamas verslo liudijimas „Muzikanto paslaugos“ (kai paslaugos teikiamos tik gyventojams) arba „Diskotekos vedėjo veikla“ (kai paslaugos teikiamos gyventojams ir įmonėms).

Jei Kalėdų Senelis teikia vienkartinę paslaugą įmonei ir nepageidauja registruoti veiklos, įmonė su tokiu asmeniu privalo sudaryti atlikėjo sutartį. Be fizinių asmenų, Kalėdų Senelio paslaugas gali teikti ir juridiniai asmenys, kurių įstatuose yra numatyta tokio pobūdžio veikla.

Jeigu gyventojas tam tikrą veiklą pageidauja vykdyti įsigijęs verslo liudijimą, tai nustatyto dydžio gyventojų pajamų mokestį, kurį nustato savivaldybių tarybos, turi sumokėti iš anksto.

Šiemet Šilutės r. savivaldybės tarybos patvirtintas mokestis už verslo liudijimą „Muzikanto paslaugos“, „Diskotekos vedėjo veikla“, paskaičiavus jį mėnesiui, yra 8 – 10 litų. Kitais metais pajamų mokestis išliks toks pats, kai jos teikiamos Šilutės savivaldybės teritorijoje bei teikiant paslaugas visoje šalyje, išskyrus didžiuosius miestus, tačiau norint veiklą vykdyti neribojant teritorijos, pajamų mokestis kitąmet bus 120 Lt.

Bauda – iki 1000 litų

Kiek tiksliai asmenų šiemet taps Kalėdų Seneliais, Klaipėdos AVMI nustatyti nelengva. 2010 m. nuo lapkričio iki gruodžio 8 d. Klaipėdos apskrityje išduota 20 „Diskotekos vedėjo veiklos“ verslo liudijimų. Šiemet jų padaugėjo dvigubai – 51. Šilutės rajone pernai išduotas 1 liudijimas, o šiemet – nė vieno.

„Muzikantų veiklos“ verslo liudijimus pernai Klaipėdos apskrityje įsigijo 3, šiemet – 4 asmenys. Šilutės rajone pernai tokių buvo 1, o šiemet nesulaukta nė vieno prašymo.

Nors Kalėdų Senelių darbas ir yra ypatingas, tačiau šios veiklos, kaip ir kiekvienos kitos, pajamų surinkimas yra apmokestinimas. Klaipėdos AVMI atkreipia dėmesį, kad verčiantis veikla, jos neįregistravus, numatyta administracinė atsakomybė – bauda nuo 500 iki 1000 Lt. Klaipėdos AVMI informuoja, jog apie tokio pobūdžio pažeidimus Šilutės r. pernykščių švenčių laikotarpiu pranešimų negauta.

„Patys užsakovai, naudodamiesi nelegaliai veiklą vykdančio Kalėdų Senelio paslaugomis, rizikuoja sugadinti savo ar vaikų šventę bei patirti nuostolių – finansinių ir moralinių“, – atkreipia dėmesį Klaipėdos AVMI.