Šilutėje tikimasi atliekų rūšiavimo pagreičio

konteineriai rusiavimuiPavasario pradžioje Šilutę turėtų pasiekti 5000 naujų antrinių žaliavų konteinerių, kurie bus nemokamai išdalinti individualių namų savininkams Šilutėje ir visose seniūnijose.
Tuomet turėtų smarkiai mažėti buitinių atliekų, išvežamų į Dumpių sąvartyną, kiekiai, o tuo pačiu ilgainiui mažės ir atliekų tvarkymo mokesčiai gyventojams.

Parvažiuoja nauji konteineriai

Šilutės savivaldybė pirks 2500 antrinių atliekų konteinerių komplektų (po du konteinerius), dar tiek pat nupirkti įsipareigojo UAB „Ecoservice”, tvarkanti atliekas Šilutės rajone.

Naujieji konteineriai vienai sunkiausių atliekų – stiklui – bus žali, 120 litrų talpos, o skirtieji popieriui, metalui ir plastikui – mėlyni, 240 l talpos. Į pastaruosius, pagal Aplinkos ministerijos siūlomą tvarką, bus galima mesti ir sulčių, pieno pakuotes, plastikinę alaus tarą, įvairius vaisvandenių butelius ir kt.

Savivaldybę jau pasiekė ir lipdukai, kuriais bus paženklinti naujieji konteineriai, juose, gyventojų patogumui, bus pažymėta, ką į juos galima mesti.

Savivaldybės vyriausiasis specialistas – gamtosaugininkas Remigijus Rimkus įsitikinęs, kad 5000 konteinerių komplektų užteks visiems gyventojams, nors individualių sodybų yra šiek tiek daugiau. Bet dalis jų jau stovi nebegyvenamos, yra ir ypač atokių, iki kurių atliekų vežėjai neužsuka, todėl jų gyventojai patys atgabena atliekas iki artimiausios aikštelės.

Prognozuoja rūšiavimo pagreitį

Kad ir lėtai, bet ir mūsų rajono gyventojai pastaraisiais metais įpranta prie tvarkos – rūšiuojančiųjų atliekas vis daugėja. Tai, pasak R.Rimkaus, rodo ir iš rajono išvežamų atliekų kiekiai. Štai 2011-aisiais iš rajono buvo išvežta 14 835 tonos atliekų, iš jų rūšiuotų – 261 tona. 2012 metais iš bendro 14 265 t atliekų kiekio išrūšiuotų buvo jau 333 tonos; 2013-aisiais bendras kiekis siekė 12 683 t, o išrūšiuotų – 301 t. Pernykštis bendras atliekų kiekis jau kiek menkesnis – 12 187, tik rūšiuotos atliekos dar nesuskaičiuotos, bet R.Rimkus mano, kad jų kiekis irgi bus apie 300 t.

Šie skaičiai rodo, kad rūšiavimo svarbą supranta vis dar panašus gyventojų skaičius.

R.Rimkus įsitikinęs, kad jei norime žmones išmokyti neteršti aplinkos, rūšiuoti atliekas, pirmiausia turime sudaryti jiems tam patogias sąlygas. Gali būti, kad tiems, kas dar nerūšiavo šiukšlių, tiesiog per toli buvo konteineriai. Todėl ir nutarta taip solidžiai papildyti jų tinklą.

„Tikiu, kad išdalijus šiuos konteinerius rūšiuojančiųjų skaičius labai padidės, ir artimiausiais metais išrūšiuotų atliekų kiekiai mūsų rajone padvigubės”, – mano R.Rimkus.

Rūšiuotas atliekas nemokamai priima antrinių žaliavų perdirbėjai, todėl mažės ir mokestis už buitinių atliekų išvežimą. Tiesa, ir šiemet Šilutės rajone jis jau sumažėjo 1 euro centu už kvadratinį metrą. Todėl tie, kas gyvendami 50 kv. metrų bute iki šiol mokėjo apie 156 litus per metus (plius – 12 litų administravimo mokestį), dabar mokės apie 144 litus (41,70 euro).

R.Rimkus neabejoja, kad netolimoje ateityje rūšiavimas įgaus pagreitį, nes gyventojai pajus, jog rūšiuoti yra naudinga kiekvienam iš mūsų. Tad po kelerių metų mokestinę naštą bus galima dar labiau mažinti (jei, žinoma, nedidės kitos sąnaudos).