Šilutėje – užsienio šalių moksleiviai

uzsienieciai silutejePirmadienį Savivaldybės prieigose šurmuliavo gausus būrys jaunimo. Prošal einantys miestelėnai nė neįtarė, jog tai – iš Vokietijos, Lenkijos, Italijos, Austrijos, Turkijos ir Ispanijos atvykę Comenius projekto „Besikeičiantis pasaulis“ dalyviai, laukiantys savivaldybės vadovų priėmimo. Savo svečius atlydėjo mūsiškiai projekto dalyviai – Šilutės pirmosios gimnazijos atstovai.

Šis pavasaris apskritai nepašykštėjo svečių šioje gimnazijoje – šilutiškiai vos prieš porą dienų išlydėjo 10 dienų pas juos viešėjusią kitų ilgamečių partnerių – Vokietijos Bukstehudės (Buxtehude) miesto Halepageno (Halepaghen) gimnazijos delegaciją.

Šilutės pirmosios gimnazijos direktorė Laima Spirgienė paneigia prielaidas, kad viena kitą keičiančios užsienio svečių delegacijos gali varginti ir išbalansuoti įstaigos darbo ritmą. Anot direktorės, priimant svečius iš Vokietijos, su kuriais kartu dirbama pagal tarptautinę jaunimo mainų programą vykdomame projekte „Aš myliu gyvenimą savo krašte“, mokytojams rūpesčių tikrai neprisidėjo. Visoms šešioms projekto darbo grupėms vadovavo patys gimnazistai, ir, anot direktorės, gavę tokią galimybę parodyti savarankiškumą, su užduotimi puikiausiai susitvarkė.

Šiemet Pirmojoje gimnazijoje viešėjo 27 Bukstehudės moksleiviai ir du jų mokytojai. 23 Šilutės pirmosios gimnazijos gimnazistai Vokietijoje svečiavosi rudenį. Beje, šilutiškių draugystę su Halepageno gimnazistais išties galima vadinti ilgaamže – ji skaičuoja jau 23-uosius metus.

Pristatydama antrąją šiemetinių gimnazijos svečių grupę L.Spirgienė sakė, kad tarptautinis projektas „Besikeičiantis pasaulis“ šioje gimnazijoje vadinamas kiek kitaip – „Mąstykime pozityviai“. Direktorės nuomone, toks pavadinimas – tikrai šaunus, nes labai svarbu, su kokia nuostata mes žvelgiame į įvairius gyvenimo reiškinius. Projektas tęsiasi jau metai, o Šilutėje jis, anot direktorės, prasidėjo tik pirmadienio rytą, kuomet mūsų mieste išlipo gausus būrys užsienio šalių jaunimo.

Užsieniečiai ir šilutiškiai tą pačią dieną pristatė savo valstybes, pavakare Pirmojoje gimnazijoje jie atidarė Tarptautinį bufetą.

Svečiams planuota parodyti Palangą, Klaipėdą, Nidą, numatyta kartu surengti folkloro vakarą ir daug kitokios veiklos.

Jaunimą priėmusi mero pavaduotoja Stasė Skutulienė papasakojo apie ką tik praūžusį mūsų miesto gimtadienį, jaunimo pramogas jo metu, prisiminė savo jaunystę, kuomet apie kelionę į bet kurią užsienio valstybę buvo galima tik pasvajoti. „Tokia mūsų valstybės istorija“, – sakė vicemerė. Šiandien lietuvaičiai gali studijuoti bet kurioje užsienio šalyje ir dėl to galime tik pasidžiaugti.

Šilutės svečiai sakė jau pastebėję, jog mūsų mieste daug žalumos, jų šalyse kur kas daugiau miestų teritorijos yra užstatyta. Juos taip pat stebino, kad žymiai didesniame mūsų gimnazijos pastate mokosi kur kas mažiau, nei pas juos, moksleivių.

„Jūs teisingai pastebėjote, tuštėja mūsų mokyklos“, – sakė S.Skutulienė. Ji priminė visos šalies problemą – emigraciją. Į užsienį gyventi išvykstantys tėvai išsiveža ir savo vaikus ir dėl šios priežasties per pastaruosius trejus metus tik mūsų rajono mokyklas paliko apie pusantro tūkstančio mokyklinio amžiaus jaunimo. Kiek moksleivių į mokyklas negrįš šiemet, dar nežinoma.

Užsienio moksleivius lydintys mokytojai klausė, ką daro mūsų šalies vyriausybė, kad sustabdytų tokius išvykstančiųjų srautus. Anot S.Skutulienės, šis klausimas – ne rajono politikų galioje, bet, jos nuomone, pagrindinė emigracijos priežastis – aukštas nedarbo lygis. „Žuvis ieško kur giliau, žmogus – kur geriau“, – seną mūsų patarlę užsieniečiams priminė vicemerė.

Moksleiviai domėjosi, ar Europos Sąjungos parama padėjo bent kiek pagerinti Lietuvos švietimo būklę. 55 miljonai litų, – tokia suma europinių pinigų, pasak S.Skutulienės, jau pasiekė mūsų rajono švietimo įstaigas. Dar apie 3 milijonus litų pridėjo šalies Vyriausybė, apie 16 milijonų – rajono savivaldybė. „Už Europos Sąjungos paramą jau daug padaryta“, – konstatavo vicemerė.

Užsienio moksleiviams ir jų mokytojams įteikta suvenyrų ir knygų apie mūsų kraštą.