Šilutės aeroklubo 60-metyje – tūkstantinė žiūrovų minia

Daugybė šilutiškių yra išsiilgę renginių, o tarp jų ne mažiau ir aviacijos mylėtojų, - tai aiškiai parodė šeštadienį vykęs Šilutės aeroklubo 60 metų jubiliejus, į kurį suvažiavo šimtai automobilių ir bent keli tūkstančiai žiūrovų.

Jie nuo vidudienio iki vakaro stebėjo jubiliejinės šventės atrakcijas ir parodas. Į šventę žmonės plūdo ne tik automobiliais, bet ir suskrido savo lengvaisiais lėktuvėliais iš įvairių Lietuvos aeroklubų. Tarp šiuolaikinių ultralengvųjų lėktuvų skraidė ir senoviniai atrestauruoti lėktuvai, tarp kurių buvo net 1928 metais Lietuvoje pagamintas dvivietis lėktuvas, stebinęs savo išskirtine važiuokle ir atvira pilotų kabina.

Klubo įkūrėjo linkėjimai

Šventės atidarymas įvyko 12 valandą, kai dauguma žiūrovų jau buvo susirinkę. Šilutės aeroklubo pirmininkas Algirdas Telšinskas sveikino visus susirinkusiuosius ir kvietė pasidžiaugti dar vis gyvuojančio klubo veikla. Jis dėkojo visiems klubo nariams, kurie daug darbo įdėjo prieš daugelį metų, kad aviacijos mėgėjai, sklandytojai, parašiutininkai Šilutėje turėtų puikią bazę. Šilutės aviatoriai turi puikų betonuotą lėktuvų pakilimo taką, kuriame net po lietaus nebūna pelkių, turi išpuoselėtas lauko erdves, pastatus ir garažus su būtina technika. Dalimi šio turto klubas dar vis turi dalintis su kariškių savanorių pajėgomis.

A. Telšinskas pasidžiaugė, kad šventėje dalyvauja ir klubo įkūrėjas, sporto ir aviacijos entuziastas, iš Bikavėnų kaimo kilęs Vladas Kensgaila, kuris nuo jaunystės domėjosi ir studijavo lėktuvų konstrukcijas, skraidė sklandytuvais. A. Telšinsko žiniomis, klubas pradėjo veikti tris metus anksčiau nei buvo įregistruotas. Jubiliejiniai metai skaičiuojami nuo to laiko, kai V. Kensgailai pavyko jį įregistruoti.

V. Kensgaila pasidžiaugė, kad į šventę suėjo tiek daug žmonių ir kad jiems savanoriška sportinė aviacija yra brangi. Jis sakė, kad šilutiškių įkurtas aeroklubas buvo pirmasis ne tik Lietuvoje, bet ir tuometinėje sovietų sąjungoje. Taigi, bemaž visų Lietuvos aeroklubų pirmininkai pradžioje patirties sėmėsi Šilutės aeroklube, o tik vėliau veikė savo sukurtuose klubuose.

V. Kensgaila palinkėjo, kad Šilutės aeroklubas būtų išsaugotas ir veiktų plačiau pritraukiant jaunimą.
Šilutės savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis pasidžiaugė tokiu didžiuliu aviacijos mėgėjų skaičiumi. Jis sakė, kad savivaldybės tikslas yra pasiekti, jog klubo veikla būtų plačiai atkurta. Jo nuomone, vasaromis čia galėtų stovyklauti 40 ar 50 jaunuolių, kurie domisi aviacijos technika, sklandymu.

Merui kalbant iš minios sklido pritariančiųjų balsai, norinčių, jog klubas čia veiktų be kariškių, laisvai, taip kaip yra buvę anksčiau.

Šventės atrakcijos

Po neilgų sveikinimo kalbų, šventės atidarymo vėliavos buvo atgabentos parašiutininkų, nusileidusių ant žemės. Vėliau įvairūs lėktuvai braižė danguje įvairias figūras, pažymėdami skrydžius dūmų juostomis. Tarp atkurtų senovinių lėktuvų buvo ir pagamintas dar prieškario laikais – 1928 m.
Gana bauginančiai atrodė malūnsparnio viražai, kuris pasirodymo aikštelėje skraidė itin žemai – vos per 3 metrus nuo žemės. Kai kurie lakūnai skrydžio metu pabėrė žiūrovams saldainių.

Lėktuvus keitė lėktuvų modeliai, valdomi radio bangomis. Radio bangomis valdomų lėktuvų skyriui vadovauja Kęstutis Paldauskas, jo auklėtiniai ir kitų klubų svečiai savo lėktuvėliais dangų raižė daug drąsiau nei tikrų lėktuvų pilotai.

Kartu aeroklubo šventėje

Į šventę suvažiavo ir kelios dešimtys antikvarinių automobilių. Šilutėje tokių automobilių klubą „Seni automobiliai“ kuria entuziastas Romualdas Sudeikis, jam talkina degutiškis Antanas Kubaitis. Kad klubas būtų įsteigtas, pasak R. Sudeikio, trūksta visai nedaug – šiek tiek rėmėjų ir kantrybės. Dabar senų automobilių savininkai suvažiuoja tik į šventes pasirodyti ką turi. Kiekvienas per 30 metų turintis automobilis į parodą atkeliauja idealiai sutvarkytas.

Parodoje nustebino tik prieš 5 metus senų automobilių restauravimo liga „susirgęs“ Kęstutis Banevičius. Jis atrestauravo rūdžių kalnu tapusį pašto krovininį automobilį taip, kad šis atrodo kaip ką tik išriedėjęs iš gamyklos.

Kariškiai šventėje surengė ginklų parodą ir orinių šautuvų tirą, kurie buvo apgulti paauglių ir juos atlydėjusių tėvų.

Šventei įpusėjus pasirodė ir treniruoti šunys su savo šeimininkais. Aeroklubo pirmininkas A. Telšinskas šunų draugiją šventėje pristatė ypatingai. Pasak jo, šunys aviatoriams artimi vien tuo, jog jie pirmieji buvo išsiųsti į kosmosą.

Koncerto metu pasirodė „Karčema“, surinkusi senuosius savo muzikantus ir dainininkus, pučiamųjų orkestras „Pamarys“, broliai Matevičiai iš Bikavėnų.

Komercijos direktorius, korespondentas