Šilutės bibliotekoje – parodos iš Vilniaus, Suomijos ir Portugalijos

 paroda auskalnytesŠilutės F.Bajoraičio viešosios bibliotekos erdvėse padvelkė laisvi kūrybiniai vėjai. Juos į Pamarį atviliojo šilutiškių sueiga „Šviesos parnešti, gera padaryti…”. Būtent šio susibūrimo metu durys buvo atvertos trims labai skirtingoms, tačiau energetiškai vienodai stiprioms parodoms. Jų autoriai – kraštiečiai, grįžę  į Šilutę, kupiną šviesių prisiminimų.

Grafikės Romos Auškalnytės parodą „Grafika” galite aplankyti iki liepos 15 dienos.

Pasiliko gyventi Suomijoje

Bakalauro studijas ji baigė Vilniaus dailės akademijoje, pagal mainų programą tobulinosi Didžiojoje Britanijoje. Magistrantūros studijas jaunoji menininkė tęsė Helsinkio (Suomija) menų universitete, į kurį priimami tik itin gabūs ir motyvuoti studentai.

Baigusi mokslus, pasiliko gyventi ir kurti Suomijoje. Šiuo metu R.Auškalnytė dirba Helsinkio menų universiteto Grafikos departamento asistente.

Nuo 2012 m. ji rengia autorines ir dalyvauja grupinėse parodose. Iki šiol jos kūriniai buvo eksponuoti Lietuvoje, Suomijoje, Italijoje ir Didžiojoje Britanijoje.

R.Auškalnytės darbus galima išvysti netgi pašte… „Lietuvos paštas” yra išleidęs grafikės sukurtų penkių pašto ženklų bloką „2015-ieji – Etnografinių regionų metai”.

Asketiškai dviprasmiška grafika

Kuo pasižymi kraštietės kūryba? Keletą metų jos darbai buvo kuriami iš atminties bei iš kai kurių daiktų, kuriuos ji turėjo nuo vaikystės. Ši kryptis gali būti įvardinta kaip autobiografija. Nuo 2012 m. R.Auškalnytė pradėjo koncentruotis daugiau į tekstinį meną, jungti grafiką su vaizdo ar įvairiais performanso elementais. Tam įtaką daro grafikos procesai, kurie veda prie naujų ir senų idėjų jungimo ar transformacijų. Galima aptikti tam tikrų kultūros paveldo ar procesų apraiškų. Pavyzdžiui, jau minėti pašto ženklai – tai tarsi duoklė Pamario kraštui, nes juose interpretuoti ir stilizuoti delmonų piešiniai.

Šilutiškiams jaunoji menininkė pristato parodą „Grafika”. Tai itin subtilus plokščiaspaudės grafikos technikos – litografijos – pristatymas.1 biblioteka trys parodos Dailinink Janina Krasauskien deinje diaugiasi jaunosios menininks Romos Aukalnyts centre darbais

Kuo ši technika ypatinga? Litografijos pagrindas yra litografinis akmuo (klintis), kuris yra jautrus riebalams. Spausdinamieji elementai piešiami riebiu litografiniu tušu arba litografuotu pieštuku dvejopai: tiesiai ant šlifuoto akmens arba litografiniame popieriuje. Dailininkas piešia akmens paviršiuje, tuomet ėsdina spaudos formą rūgštimi. Piešinys, sukurtas litografiniame popieriuje, atspaudžiamas ant akmens. Rūgštis nepaveikia įriebintų akmens vietų, o prie sudrėkintų vietų, kurias ji paveikia, nelimpa spaustuviniai dažai. Litografijos proceso etapus iliustruoja ir aprašymai bei fotografijos.

Parodoje eksponuojami darbai įrodo, kokia gali būti intensyvi ir daug sakanti juoda spalva, paveikta subtilaus apšvietimo ir šviesos šaltinių. Vienas įdomiausių darbų – tai grafika, sujungta su instaliacija ir pavadinta „Šešios naktys Utö saloje”. Jis sukurtas piečiausioje Suomijos saloje Utö vykusios menininkų rezidencijos metu (2016, kovas). Šis kūrinys reprezentuoja naktis saloje, kada visos šviesos būdavo išjungtos ir telikdavo švyturio skleidžiami šviesos ruožai, kurie tarpais apšviesdavo salos paviršių. Argi tai neprimena Pamario krašto? Kai žvejai pasimetę tamsioje naktyje ieškodavo mažo šviesos šaltinio, kuris kviestų juos grįžti į jaukius namus.

Šilutės F.Bajoraičio viešojoje bibliotekoje eksponuojamus R.Auškalnytės darbus galima pamatyti iki liepos 15 d.

Iki rugpjūčio Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje veiks Violetos Harvey, kilusi iš Vainuto miestelio, fotografijų paroda „Tolima artima Portugalija”

Iki rugpjūčio 2 d. Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos patalpose galite pamatyti tapytojo ir architekto Manto Maziliausko meninį siužetą paslaptingu pavadinimu „Svečių kambarys arba Nemirtingumas. Tapyba, architektūra ir erdvė”.