Šilutės darbo biržoje jaunimo apgulties nėra. Darbdaviai „brokuoja“ nekvalifikuotus darbuotojus, o kvalifikuoti – išvyksta

darbo birzaNors respublikinė Darbo birža informuoja, kad jos specialistų kabinetus jau apgulė aukštųjų mokyklų ir kolegijų absolventai, Šilutėje tokios jaunimo apgulties nėra.

Užtat bendras bedarbių skaičius nemažėja, jie šiandien sudaro 11,5 proc. bendro darbingų rajono gyventojų skaičiaus. Tarp bedarbių šiek tiek daugiau moterų nei vyrų. Darbo ieško daug jokios kvalifikacijos neįgijusių žmonių: tai 750 moterų ir beveik šimtu daugiau vyrų.

O darbdaviai dažniausiai pageidauja kvalifikuotų, motyvuotų, darbo patirties turinčių ir užsienio kalbas mokančių žmonių.
Daug absolventų kelia sparnus

Respublikinė spauda informuoja, jog Lietuvos darbo biržoje – apgultis, kreipiasi šimtai absolventų. Dauguma jų – baigę ekonomikos, teisės ir psichologijos studijas.

„Pernai liepą tikras jaunimo bumas buvo ir pas mus, o šiemet – net keista – ramybė, kreipiasi vos vienas kitas kolegijas ar aukštąsias mokyklas baigęs ir darbo ieškantis jaunuolis“, – sako Klaipėdos darbo biržos Šilutės skyriaus vedėjas Andrius Šašilkinas.

Vedėjas ir vyr. specialistė Danė Mongirdienė sako, kad, ko gero, pagrindinė tokio sumažėjimo priežastis – dar daugiau jaunimo išvyksta į užsienį. „Ne vienas atėjęs klausia, ar jam iš viso yra prasmės registruotis, nes jau ruošiasi išvykti“, – sako D.Mongirdienė.

Iš viso šiemet nuo sausio 1-osios Darbo biržos Šilutės skyriaus sąrašuose buvo 67 absolventų pavardės. 29 iš jų turėjo aukštąjį universitetinį ir koleginį išsilavinimą, 38 – profesinį. 15 iš šių jaunuolių per pusmetį įdarbinta.

Šiandien Šilutės darbo biržoje registruoti 55 absolventai, 35 iš jų turi profesinį išsilavinimą, didžioji dauguma jų baigę Šilutės turizmo ir paslaugų verslo bei Šilutės žemės ūkio mokyklas.

Sąrašuose – 3005 bedarbiai

Tuo tarpu laisvų darbo vietų Šilutėje nuolat registruojama apie pusantro šimto. Darbdaviai ieško administratorių, apsaugos darbuotojų, apskaitininkų, barmenų ir konditerių, reikia net kelių apdailininkų, net kelios bendrovės ieško pardavėjų, pardavimo padalinio vadovo ir pardavimų vadybininko. Ne vienam darbdaviui reikia vairuotojų, virtuvės darbininkų, o vienai bendrovei – ir vidaus vandenų žvejo.

Kokių žinių ir įgūdžių pageidauja darbdaviai? Ne vienas iš jų nurodo, kad norėtų į darbą priimti motyvuotus žmones, kurie būtų mandagūs, draugiški ir paslaugūs, pasižymėtų atsakingumu ir komunikabilumu, sugebėtų dirbti su klientais ir organizuotų naujų klientų paiešką, neretai pageidaujama, kad sugebėtų sukontroliuoti konfliktines situacijas.

Ne vienas darbdavys nurodo, kad privalumas būtų užsienio kalbos ir darbo patirtis.  

Žinia, bedarbių rajone netrūksta ir be jaunimo. Štai šiemet liepos 1-ąją Darbo biržos Šilutės skyriaus sąrašuose buvo įregistruoti 3005 bedarbiai ir tai yra 11,5 proc. viso darbingo amžiaus žmonių skaičiaus.

Vien tik per birželį Šilutės darbo biržos specialistai įregistravo 440 bedarbių. 201 žmogus per tą mėnesį įdarbintas.

Daugiausia – neturinčių jokios kvalifikacijos

Koks šiandienos bedarbio portretas? – smalsaujame, ir A.Šašilkinas veda prie stendo, kur gausu statistinių duomenų.
Liepos 1-ąją Šilutės bedarbių gretose buvo 1639 vyrai (54,5 proc.) ir 1366 moterys.

105 moterys (7,7 proc.) ir tik 62 vyrai (3,8 proc.) turėjo aukštąjį išsilavinimą, jokios kvalifikacijos neturėjo 750 moterų (54,9 proc.) ir 837 vyrai (51,1 proc.).

Ilgalaikės bedarbės buvo 269 moterys (19,7 proc.) ir 357 vyrai (21,8 proc.).

Jaunų – iki 25 metų – bedarbių viso užregistruota 361 ir tai yra 12 proc. nuo bendro jų skaičiaus. Jaunų moterų buvo 148 (10,8 proc.), vyrų – 213 (13 proc.).

Aukštajį išsilavinimą turėjo 24 jauni žmonės (6,6 proc.), profesinį – 148 (41 proc.), o jokios kvalifikacijos neturėjo net 189 jauni žmonės (52,5 proc.).

Darbo ieškojo vyresnės nei 50 metų 465 moterys (34 proc.) ir 497 vyrai (30,3 proc.).