Šilutės F.Bajoraičio bibliotekoje lankytojai tampa turtuoliais

hubas bibliotekininkai protu musis DSCN9996Kitaip suburianti lankytojus ir kitaip tęsianti senąsias tradicijas – tai Šilutės r. Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka.

Kalbėti apie šią biblioteką ir kaimiškose vietovėse veikiančius jos filialus galima ilgai, nes šie metai – ir vėl neeiliniai. 2016-ieji šalyje paskelbti Bibliotekų metais, tad visoje Lietuvoje vyksta ypač daug bibliotekų organizuojamų ir joms skirtų renginių.
„Tai, ką darote, prilyginu gražiems stebuklams, nes, kai tu bibliotekoje praleidi laiką itin turiningai, tampi turtuoliu“, – sveikindama Šilutės rajono bibliotekininkus su švente sakė Šilutės rajono savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė.

Anot jos, jei tenka kuriame nors Lietuvos krašte pasisakyti, kad esi iš Šilutės, pirmiausia aplinkiniai prisimena mūsų krašto bibliotekininkus, juos net paminėdami vardais. Štai toks mūsų rajono bibliotekininkų darbas, kuris su baltu pavydu apkalbamas kituose miestuose ir kaimuose, pristatomas kaip pavyzdys.

Geriausi tarp geriausių

Balandžio 23-29 dienomis jau 16-ąjį kartą Lietuvoje paminėta ir Nacionalinė bibliotekų savaitė. Joje ypatingas dėmesys skirtas ne tik kultūrai, švietimui bei laisvalaikiui praleisti skirtiems knygų namams, bet ir super darbuotojams bibliotekininkams. Pastarųjų nuveiktus darbus jau sunku realiai suvokti, o apibūdinti jų įdėtas pastangas – net neįmanoma.

Šilutėje renginį, skirtą Bibliotekų savaitei paminėti, atidarė viešosios bibliotekos vadovės pareigas einanti Informacijos skyriaus vedėja Laima Dumšienė.

„Tikiuosi, kad biblioteka niekada nesijaus vieniša, nes tai įrodo gausus būrys lankytojų, bičiulių, kurie atvyksta“, – sakė L.Dumšienė. Ji pasidžiaugė ir visai neseniai bibliotekos gautu apdovanojimu „Biblioteka – mažųjų draugas“, kurį įsteigė Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija.

Pernai Šilutės viešąją biblioteką ši asociacija taip pat įvertinto aukščiausiai – ji tituluota „Lietuviškiausia biblioteka“.

Išlikti pastebimiems ir įvertintiems nėra lengva, kai šalyje yra net 60 viešųjų bibliotekų ir dar daugiau jų filialų.

L.Dumšienei antrino ir Kultūros skyriaus vedėja V.Griškevičienė, sakydama, jog kol kas mūsų bibliotekininkai savo darbais pranašesnių konkurentų neturi. Tačiau, anot jos, reikia nepamiršti, jog akylas konkurentas visad stovi už nugaros.

Džiaugdamiesi sulaužė tradicijas

Šiemet minint Nacionalinę bibliotekų savaitę, Šilutės rajono knygos ginklanešiai sulaužė tradiciją rinkti geriausią Pamario bibliotekininką, o visą dėmesį sutelkė bei visuomenę supažindino su didžiulio pripažinimo sulaukusiu projektu „Bendruomenės „HUBÆas“ bibliotekoje „Atrask savo saviraiškos kodą“.

Kelias minutes trukusiame filmo siužete buvo parodyta pagal šį projektą nuo pirmadienio iki penktadienio bibliotekoje vykdoma veikla. Kadangi bibliotekininkų parengto ir finansavimą gavusio projekto tikslas – skatinti bendruomenės narių kūrybinę saviraišką ir motyvaciją, tobulinant esamas ir kuriant naujas žinių edukacijos bei neformalaus ugdymo paslaugas, nekyla abejonių, jog tai – svarbu ir vertinga kiekvienam bibliotekos bičiuliui.

Penkių dienų kodaiHUBas bibliotekos svente publika DSCN9953

Jau kelintas mėnuo kiekvieną pirmadienį bibliotekos lankytojai gali atvykti į „Kūrybiškumo kodą“. Čia vykdomi kūrybiniai užsiėmimai vaikams, skatinantys saviraišką ir bendravimą. Meninėmis priemonėmis dalyviai kuria, lavinasi, eksperimentuoja, tyrinėja bei išreiškia save. Šio kodo lankytojai mokomi kurti įvairiomis dailės technikomis, jie vaidina su lėlėmis, žaidžia bei draugauja.

Antradieniais laukia „Elektronikos kodas“. Šiuose užsiėmimuose dalyviai supažindinami su elektronikos pagrindais, mokosi juos pritaikyti praktiškai, pažinti fizikos reiškinius, konstruoti elektronines schemas, jų grandines, robotukus. Vėliau jie atlieka eksperimentus, o gautais rezultatais dalinasi su bendraminčiais.

Trečiadieniais „Žinių kodo“ veiklose rengiami kompiuterinio raštingumo mokymai pradedantiesiems ir pažengusiesiems. Organizuojamos „Žinių lygos“, turnyrai, viktorinos vaikams, jaunimui, savivaldos atstovams, policijos darbuotojams, kitoms tikslinėms grupėms. Taip dalyviai pasitikrina ir įtvirtina žinias patrauklia žaidybine forma, panaudodami modernią atsakymų vertinimo įrangą.

Ketvirtadieniais „Modeliavimo kodo“ metu vedami kūrybiniai užsiėmimai mėgėjams, lavinantys projekto tikslinės tiesioginės grupės mąstymą, skatinantys eksperimentuoti, modeliuoti, kurti ir projektuoti įvairius objektus. Veiklos įvairovei naudojamas inovatyvus įrenginys – 3D skeneris ir spausdintuvas. Tad dalyviai gali pasigaminti tai, ką patys sugalvoja. Taip jie įgyja projektavimo, meno ir kitų mokslų teorijos pradmenų, mokosi naudotis šia nauja technologija.

Penktadieniais organizuojamos neformalios interaktyvios pamokos „Multimedijos kodas“. Jų metu sujungiamos naujausios technologijos su neformaliuoju ugdymo procesu, panaudojant interaktyvųjį ekraną. Tokios  pamokos siejasi su mokyklose dėstomų dalykų turiniu bei padeda į mokymo procesą aktyviau įtraukti ir mažiau motyvuotus vaikus.

Svarbu kurti, atrasti, ieškoti

HUBas technika dobilinskas DSCN9987Peržiūrėję projekto pristatymo medžiagą renginio svečiai negailėjo pagyrimo žodžių ir sveikinimų.

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Virgilijus Pozingis sakė, kad projektas atvėrė didžiules galimybes. „Jei ši programa veiks gerai, bus dar daugiau lankytojų. Džiugina, kad išskirtinis bibliotekos kolektyvas nuolat siekia naujovių“, – sakė V.Pozingis. Jis juokavo, kad taip sėkmingai organizuodami įvairią veiklą Šilutės bibliotekininkai neišvengs ir… priešų, nes biblioteka ėmėsi įvairiapusės lavinamosios veiklos: čia mokoma dailės, kūrybiškumo, modeliavimo, konstravimo, gilinamos žinios, užimami darželinukai ir mokiniai, trūksta tik muzikos pamokų.

Su puikiai startavusiu projektu sveikino Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Strateginės plėtros departamento Projektų valdymo skyriaus projektų vadovė ir projekto Šilutės bibliotekoje globėja Loreta Budrytė. Viešnia prisipažino, kad dirbdama su šilutiškiais bibliotekininkais ji pasijuto Pamario bendruomenės dalele.

Padėkas už bendruomeniškumą ir bendradarbiavimą išsakė projekto partneriai: Pagėgių savivaldybės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Ramutė Vaitkuvienė, Klaipėdos Jono Lankučio viešosios bibliotekos projekto koordinatorė Laima Tamulienė. Pastaroji viešnia nostalgiškai prisiminė Šilutės biblioteką – vieną pirmųjų savo darboviečių, o kolegoms linkėjo, kad šie, įgyvendindami tokias naujoves, išsaugotų ir ryšius su knyga.

Muzikinis žinių turnyras

Aptarę sėkmingai startavusį projektą, bibliotekos svečiai pakviesti pasižvalgyti po erdves, kuriose visas penkias darbo dienas lankytojai ieško saviraiškos kodo.

Šventinio renginio kulminacija tarsi laiko mašina buvo nukelta į trečiadienį, kuomet bibliotekoje rengiamos „Žinių kodo“ popietės.  Linksmame muzikiniame žaidime „Muzikinis ringas: Spauskime gazą“ dalyviai  buvo suskirstyti į aštuonias komandas: DO, RE MI, FA, SOL, LA, SI, DO2. Jas sudarė rajono seniūnijų seniūnai, lopšelių – darželių, miesto įstaigų, mokyklų, nevyriausybinių organizacijų, bibliotekų atstovai bei projekto „Bendruomenės „HUBÆas“ bibliotekoje „Atrask savo saviraiškos kodą“ partneriai. Muzikiniame ringe varžovams reikėjo atsakyti į klausimus bei išsiaiškinti, kurie geriausiai išmano apie muziką, dainininkus ir atlikėjus.

Susumavus rezultatus, paaiškėjo, kad III vieta atiteko komandai FA. Ją sudarė Šilutės Vydūno gimnazijos direktorė Marina Stirbienė, Žibų pradinės mokyklos direktorė Elena Šarkienė, Šilutės jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centro direktorės pavaduotoja Laima Navickienė, Pagėgių bibliotekininkė Sonata Vitkutė, Gardamo kaimo bendruomenės „Tenenys“ pirmininko pavaduotoja Diana Formanikaitė.

II vietą laimėjo komanda RE: Šilutės policijos komisariato pareigūnas Audrius Lukošius, Hugo Šojaus muziejaus specialistas Vilmantas Pielikis, Šilutės socialinių paslaugų centro direktorė Rasa Jakienė, Kultūros ir pramogų centro direktorė Jūratė Pancerova, Švietimo pagalbos tarnybos direktorė Judita Blinkevičienė.

I vietos prizą nuskynė ir „Auksinio rakto“ šeimininkais tapo komanda SI: Savivaldybės jaunimo reikalų ir sporto koordinatorė Simona Skuodaitė, asociacijos „Pamario jaunimas“ vadovė Lijana Jagintavičienė, Šilutės šaulių kuopos vadas Donatas Jaunius, Kintų jaunimo klubo pirmininkė Vaida Nausėdaitė, Šilutės Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos ugdymo karjerai koordinatorė Edita Bendžiuvienė.

Žinių turnyro „Muzikinis ringas: Spauskime gazą“ nugalėtojai pasipuošė „aukso“ medaliais, kuriuos projektavo ir 3D spausdintuvu atspausdino F.Bajoraičio bibliotekos inžinierius Donatas Dobilinskas, „aukso dulkėmis“ nupurškė bibliotekininkė Sandra Jablonskienė, o raudonais kaspinais papuošė Vita Gerulienė.

Komandoms nugalėtojoms įteikti F.Bajoraičio viešosios bibliotekos prizai.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.