Šilutės gaisrininkams statistiką gadina durpyno gaisras

IMG 6834Praėjusieji metai Šilutės rajono gyventojams ir ugiagesiams gelbėtojams buvo geresni nei 2010-ieji – degėme mažiau, o ir kilę gaisrai padarė menkesnių nuostolių. Tiesa, su viena išlyga – vasaros gaisro Traksėdžių durpyne milžiniški nuostoliai iki šiol nesuskaičiuoti.

Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Rimantas MAČIJAUSKAS mano, kad kai bus suskaičiuota šios nelaimės padaryta žala, pernykščiai nuostoliai gerokai viršys užpernykščius.

Turto sudegė mažiau, aukų nebuvo

2010 metais rajone kilo 244 gaisrai, kurie įmonėms ir gyventojams padarė daugiau kaip 2,5 milijono litų nuostolių. Pernai tokių nelaimių būta tik 170 ir jų metu sunaikinta turto už 885 259 litus.

Dar viena gera žinia: pernai gaisrų aukų nebuvo visai, traumą patyrė tik 1 žmogus, o užpernai gaisruose žuvo 3 žmonės ir 2 buvo traumuoti.

Šilutės PGT viršininkas R.Mačijauskas sako, kad tokie džiuginantys skaičiai pirmiausia rodo, jog gerai dirba Valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio vyrai Rimantas Zimantas ir Emilis Mikužis, kuriems vadovauja Arūnas Ališauskas.

Nuo 177 užpernai iki 115 pernai sumažėjo ir mažareikšmių gaisrų, ir tokių, kurių padaryti nuostoliai didesni nei 1 MGL. Pastarųjų 2010 m. įvyko 67, o 2011-aisiais jau tik 56. Tačiau policija dėl gaisrų pastaraisiais metais pradėjo beveik vienodai ikiteisminių tyrimų – 26 ir 27.

Mažiau degė transportas, daugėjo gelbėjimo darbų

Dėl neatsargaus elgesio su ugnimi 2010 m. liepsnos įsiplieskė 169 kartus, o 2011 m. – tik 105 kartus. Pernai tėvai labiau saugojo ir savo mažuosius, nes šie nesukėlė nė vieno gaisro, kai užpernai jie sukėlė 2 gaisrus.

Dėl elektros įrangos naudojimo pažeidimų pernai kilo 16, užpernai – 14 gaisrų dėl krosnių eksploatacijos pažeidimų užpernai įvyko 18 nelaimių, o pernai – tik 13.

Savaeigis transportas 2010-aisiais degė 19, o 2011-aisiais – 13 kartų. Gamybinių įrenginių gedimai ir technologinių procesų pažeidimai 2010 m. tapo dviejų, o 2011 m. – vienos nelaimės priežastimi. Toji nelaimė nutiko UAB „Šilutės girnose“ vasaros pabaigoje, pradėjus vežti grūdus, kai sugedo jų džiovinimo įrenginys. Bet gaisras užgesintas laiku, įmonei jis padarė tik 605 litų nuostolių.

Užtat pernai ugniagesiams žymiai padaugėjo gelbėjimo darbų: 2010 m. PGT vyrai į tokius įvykius skubėjo 96 kartus, o pernai – 131 kartą. Šį skaičių gerokai padidino pernykštis potvynis, nes vandenų apsemtoje zonoje gelbėtojai dirbo 23 kartus, kai užpernai tik 14. Daugiau nei dvigubai padaugėjo ir iškvietimų į automobilių avarijų vietas: nuo 11 kartų 2010-aisiais iki 25 kartų 2011-aisiais.

Durpyną gesino visa Lietuva

Visai geri ugniagesiams ir pagal rezultatus būtų buvę tie praėjusieji metai, jei visos statistikos nebūtų pakeitęs Traksėdžių durpyno gaisras.

R.Mačijauskas sako, jog ši stichija numalšinta, tiksliau – lokalizuota, palyginti greit – per 5 dienas. Nieko keista, nes tuo metu durpyne dirbo visos šalies specialiosios tarnybos: daugiau nei 60 karių, dar tiek pat kitų Lietuvos rajonų ugniagesių, apie dvi dešimtis „Šilutės durpių“ darbininkų, apie dešimtį Šilutės miškininkų, 5 policijos pareigūnai, nuolat budėjo greitosios pagalbos medikai, durpyne buvo nutiesta 12 kilometrų gaisrinių žarnų.

Gyvena įkurtuvių laukimu

Šilutės ugniagesiai šiuo metu gyvena maloniais laukimo rūpesčiais, mat jau šiemet bus pradėta naujo gaisrinės pastato statyba. Jis iškils senosios gaisrinės kieme. Visi čia esantys seni pastatai jau nupirkti ir bus nugriauti. Tiesa, statybų pabaiga numatyta tik 2014-aisiais.

Senasis pastatas jau seniai nebetenkina ugniagesių poreikių. Jame esančiuose garažuose nebetelpa šiuolaikiškos autocisternos, todėl naujos technikos Šilutės PGT tiesiog negali priimti. Dabar Prancūzijoje pagaminta autocisterna stovi kieme esančiame garaže, ten pat laikomos ir Rusijoje pagamintos automobilinės kopėčios, kita technika. „Senajame pastate laikome tik du ZIL-us, nes jų negalime pakeisti vakarietiškais“, – sako R.Mačijauskas.

Senojo gaisrinės pastato statybos 100-metį ugniagesiai paminėjo pernai gruodžio viduryje. Bet ši data nėra ugniagesių komandos atsiradimo mūsų mieste jubiliejus, mat ugniagesių komanda čia susikūrė kur kas anksčiau, nei Hugo Šojus dovanojo žemės sklypą gaisrinei.

Iškilus naujam Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pastatui, senoji gaisrinė gyvuos toliau, jame dirbs PGT administracija. Be to, čia planuojama įrengti gaisrinės muziejų. R.Mačijauskas tiki, kad senos ugniagesių įrangos ir kitų Lietuvos rajonų priešgaisrinės tarnybos dovanos pravers įrengiant muziejų, be to, eksponatų jau pažadėjo ir Šilutės muziejus.

„Atlyginimus gauname laiku, jie nei didėja, nei mažėja. Nėra buvę, kad negautume pinigų degalams. Artėjant Kalėdoms „Šilutės baldai“ dar ir naują virtuvės baldų komplektą padovanojo. Tad galime sakyti, kad praėjusius metus nugyvenome gerai“, – reziumuoja R.Mačijauskas.