Šilutės gimtadienyje Šyša tapo dėmesio centru

1 svente teatralai503-uosius gyvavimo metus švenčianti Šilutė nusprendė pamėginti prisijaukinti miesto gyvybės šaltinį – Šyšos upę. Todėl ir upės prieigose, ir tiesiog paupyje, ir net upėje šiemet vyko šventiniai renginiai, į vandenį „įbrido“ keletas šventinių akcentų – jie liks iki šalčių džiuginti šilutiškius.

* Kol miestelėnai budinosi ir rengėsi šventei, Vydūno skverelyje, vizualizuotoje šeimų arbatinėje jau skambėjo muzika, garavo arbata. Bibliotekininkai surengė tradicinius šventinius pusryčius šeimoms ir su Naisių vasaros teatro aktoriais, vaikų darželių ugdytiniais parengė žaismingą muzikinę programą.

* Dar nesuremontuotos bibliotekos būsimos valdos – Tilžės g. 12 pastatas – atgijo parodomis: netradicinėje erdvėje eksponuoti Šilutės r. vaikų meno mokyklos dailininkų darbai ir geriausi 2013 metų plenero dalyvių, kūrusių įspūdingoje Bitėnų ir Rambyno kalno aplinkoje, kūrybos darbai Mažosios Lietuvos simbolių tematika. Taip pat eksponuojami bronzos liedinimo darbai, kuriuos sukūrė tarptautinio simpoziumo dalyviai.

* Prekiauti šventinėje mugėje išduota 170 leidimų. Kūrėjų, liaudies meistrų, kulinarinio paveldo gamintojų sulaukėme ne tik iš Šilutės rajono, bet ir iš Panevėžio, Druskininkų, Vilniaus, Kėdainių, Jonavos, Šiaulių, Kuršėnų ir kitų miestų.

* Pirmą kartą švenčiančius šilutiškius ir miesto svečius priėmė atnaujinta dvarvietė. Tiesa, dvaras durų dar neatvėrė, tačiau aplink jau sukiojosi dvaro ponios, patarnautojos ir vaišino svečius. Iš pelkininkų kaimo atvykusi šišioniškė žiniuonė padėjo tiems, kuriuos visokios nelaimės, „limpančios“ ligos kamuoja. Ji „vyšnias metė“, girgždėlę suko, išgąstį nuėmė ir kaip meilę prisiviliot mokė…

* Dvaro kieme netgi poškėjo šūviai – jaunųjų šaulių prižiūrimi akis miklino šventės dalyviai. Jaunieji šauliai iškilmingai davė priesaiką. Į priesaikos ceremoniją ir krašto apsaugos ministro padėkas įteikti atvyko Lietuvos Respublikos Seimo narė Orinta Leiputė. Sveikindama šaulius parlamentarė O. Leiputė visiems linkėjo ištvermės ir priminė, kad šauliai ne tik ištaria priesaikos žodžius, bet ir prasmingai tarnauja Tėvynės labui.

* Šyšos upė tapo „Fotografijos parodų erdve“. Į upę paleisti plaukiojantys fotodarbai, kurių vieno skersmuo 1,5 metro. Netoli tvenkinio, šalia H.Šojaus dvaro, pastatyta instaliacija „Spalvota sėkmė“. Šventės dalyviai galėjo kurti skambantį spalvų linkėjimą.8 svente bibliotekos pusryciai

Netoli dvaro laukė ir „Auksinė žuvelė“. Tereikėjo atsistoti taip, kad ji atsispindėtų ant žmogaus kūno, ir sugalvoti norą! Beje, norų pildymosi laikas buvo rezervuotas – tik šviečiant saulei.

* Pirmą kartą šventės dalyviai pakviesti siekti rekordo – nupiešti ilgiausią paveikslą Lietuvoje „Kitokia upė“. Dailininkų laukė 23 metrų ilgio drobė, dažai ir teptukai.

* Šilutės seniūnijos salėje susirinko lietuvininkų bendrijos „Mažoji Lietuva“ nariai iš visos Lietuvos. Čia lietuvininkai paminėjo savo bendrijos 25-metį. Draugiją aplankė europarlamentaras Vytautas Landsbergis.

* „Mažųjų laimės uoste“ veikė atrakcionai, pramogos mažiesiems, kiekvienas vaikas atrado savo erdvę, kurioje jautėsi laimingas. Šilutės vaikų koncerte pasirodė 13 kolektyvų.

* Švenčiantį miestą iš dangaus sveikino Lietuvos ultralengvųjų orlaivių Šilutės klubas, senovinių automobilių klubas „Senas kibiras“, kuris surengė senų automobilių parodą.

* Puikią Šilutės miesto šventės „Kodas – upė“ atidarymo ceremoniją sukūrė „Žvaigždūnės“ šokėjos, įkūnijusios 5 Šilutės krašto simbolius: vandenį, žuvis, laivus, saulę, dangų.

* „Man labai patinka šiemetinė šventės koncepcija, ir džiaugiuosi, kad upė tapo šventės dėmesio centru. Šilutė yra ypatinga savo vandenimis – čia vanduo kuria gyvenimą. Planuojame, kad Šilutė taps tiltu tarp Kuršių Nerijos ir mūsų krantų, tad į mūsų miestą prigužės daugybė turistų. Manau, kad tikėjimas sėkme ir gera nuotaika Šilutei atneš gerą ateitį“, – sakė Šilutės rajono meras Šarūnas Laužikas.

* Svečiai iš Latvijos bei Lenkijos šilutiškius pasveikino mūsų gimtaja kalba – lietuviškai, taip ypač pamalonindami miestiečius. Švedijos delegacijos atstovas merui Š.Laužikui padovanojo sumažintą Švedijoje stūksančio akmens kopiją su vikingų rašmenimis – runomis. Šilutiškai, norintys pasigrožėti šia dovana, galės ją išvysti apsilankę Šilutės rajono savivaldybėje.

* Net 1300 šilutiškių, rajonogyventojų ir į mūsų miestą atvykusių svečių per 4 valandas pasirašė kreipimąsi į rajono politikus, kad jie neparduotų senojo Šilutės muziejaus, o paliktų jį šilutiškių kultūrinėms, kūrybinėms reikmėms.

* Šilutiškių komanda su svečiais iš Lenkijos ir Švedijos susirėmė Tarptautiniame miestų turnyre. Sportininkams teko jėgas išbandyti karvės melžimo, irklavimo, karpių gaudymo ir kitose rungtyse. Šeimininkų komanda varžybas užtikrintai laimėjo, nors, anot komandos kapitonės Giedrės Lukšaitės, šilutiškiai varžyboms iš anksto nesiruošė. Plačiau apie šį turnyrą skaitykite penktadienio „Šilutės naujienose“.

* Šilutės rajono jaunimas ir jų svečiai iš Vilniaus, Klaipėdos koncertavo tiesiai ant vandens – Šyšos upėje buvo įrengta scena, nuo kurios skambėjo jaunimo atliekamos dainos, muzika. Ant pylimo vyko perkusijų pamokėlės „Garsų lagūna“. Jaunimui skirtą programą vainikavo grupės „Liūdni slibinai“ koncertas.8 svente liudni slibinai

* Didžiojoje scenoje žiūrovai galėjo pamatyti Pasaulinės lietuvių dainų šventės Šokių dienos sumažintą variantą: net 9 mūsų rajono šokių kolektyvai atliko Dainų šventei parengtų šokių programą, kurią Šilutės scenai pritaikė choreografė Rita Kurpeikytė.

* Bibliotekos kiemelis prisipildė Naisių vasaros aktorių gerbėjų, kuriems buvo skirta teatralizuota muzikinė programa „Laukuose dobilas raudonas“, o pilna Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčia klausėsi dainuojamosios poezijos atlikėjų Adolfo Nausėdos, Žydrės Adomaitienės ir Liudmilos Kašėtienės.

* Vakaro programoje „Štormas“ koncertavo ir Šilutės šokėjai bei dainininkai, ir Klaipėdos džiazmenai, ir grupė „Biplan“. Šventinius fejerverkus ir ugnies fontanų šou dovanojo AB „Šilutės baldai“.

* Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė džiaugėsi, kad pasiruošimas šventei vyko sklandžiai bei su gera nuotaika. „Turime ilgametę patirtį, pradėjom ruoštis pakankamai anksti ir mus lydėjo nerealiai gera atmosfera, kadangi turime stiprią kultūrinę komandą. Džiaugiuosi darželiais, mokyklomis, apskritai – jaunimu, kurie dovanojo šventę šilutiškiams.

* Šilutės kultūros ir pramogų centro direktorė Jūratė Pancerova buvo dėkinga miesto seniūnijai bei „Šilutės komunalininkui“, kurie puikiai paruošė miesto erdves šventei. Taip pat džiaugėsi pirmą kartą į šventės organizavimą įsitraukusiais savanoriais iš jaunimo organizacijų bei gimnazijų.

* Miesto šventės biudžetas – 94 tūkst. litų, iš jų 8 tūkst. litų skyrė Šilutės rajono savivaldybė. Likusi dalis – iš rėmėjų bei projektų gautos lėšos. „Iš šių lėšų pastatyta įvairių meninių objektų bei nupirkta palapinių ir kitų ūkinėms reikmėms skirtų priemonių, kurios liks mūsų miestui ir ateičiai, tad tai nėra tik vienadienės investicijos“, – sakė V.Griškevičienė.

Daugiau šventės nuotraukų – „Šilutės naujienų“ Facebook albume.

 Projektas: „Prie Šyšos krantų: Tradicijos.”