Šilutės H. Šojaus muziejuje – rajono tautodailininkų paroda

Vasario 24 d. Šilutės Hugo Šojaus muziejuje buvo atidaryta rajono tautodailininkų darbų paroda. Parodoje dalyvauja 22 autoriai, po dviejų metų pertraukos parodoje pristatomi įvairių žanrų tautodailės kūriniai.

Pasižvalgius po spalvingą parodą apima džiugus jausmas – kiek daug talentingų žmonių gyvena mūsų rajone. Į parodos atidarymą atvyko tautodailininkai, Švietimo ir kultūros skyriaus poskyrio vedėja Vilma Griškevičienė, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Žemaitijos skyriaus pirmininkė Vida Šmitienė. Muzikinį foną kūrė Erikas Liorančas, savo eiles skaitė rajono literatai.

Tautodailininkų pasveikinimas

Parodos atidarymą paskelbė parodos kuratorė Jūratė Leonienė, Šilutės H. Šojaus muziejaus dailininkė, parodų organizatorė. Lietuvos tautodailininkų sąjungos (LTS) Šilutės sekcijos pirmininkė Rūta Čiuželienė pasidžiaugė, kad rajono tautodailininkai aktyviai atsiliepė į kvietimą dalyvauti parodoje po jau daugiau nei dvejus metus trunkančios pandemijos. Ji pasidžiaugė, kad Meno kūrėjo statusas suteiktas Rimantui Pilibavičiui, Angelei Rauktienei ir Vytautui Raukčiui, taip pat Daivai Dlugoborskienei bei Rūtai Čiuželienei.

Pirmininkė priminė, kad Lietuvos tautodailininkų sąjungos aukščiausiuoju apdovanojimu – „Aukso vainiku“ ir pinigine premija pagerbta Angelė Rauktienė, o rajono savivaldybės „Sidabrinės nendrės“ premija jau apdovanoti 4 tautodailininkai: Rūta Emigart-Juraitytė Čiuželienė (karpytoja, 2006 m.), Angelė Rauktienė (margučių margintoja, 2007 m.) ir Vytautas Rauktys (medžio drožėjas, 2007 m.) ir Birutė Servienė (karpytoja, 2019 m.).

R. Čiuželienė susirinkusiems pasakojo, kad respublikiniame konkurse „Džiugo sakmės“ su kraičio skryniomis dalyvavęs V. Rauktys buvo įvertintas antrąja vieta. Konkurse „Baltijos draugiškos valstybės“ dalyvavo A. Rauktienė (su margučiais), V. Rauktys (su sietynais) ir Vaidas Bliūdžius (su vėtrungėmis). Kalvystės ir skulptūros kūrinių kūrėjas Darius Vilius šiemet tapo 26-osios Ievos Simonaitytės premijos laureatu.

Talento ir darbo rezultatas

V. Šmitienė kalbėjo, kad pandemija jau visiems pabodo, kad žmonėms reikia susirinkti, bendrauti, ir pasidžiaugė matydama tokį gausų būrį rajono tautodailininkų. Ji pakvietė menininkus rengti kuo daugiau parodų, rodyti savo gražius darbus, skelbti apie savo parodas, rašyti į spaudą. Viešnia kvietė parodas rengti ne tik rajone, bet atvežti į Klaipėdą, į „Marginių“ saloną. Ji dėkojo R. Čiuželienei už tai, kad subūrė rajono tautodailininkus, kad moka jiems padėkoti, kartu realizuodama ir save ne tik kaip kūrėja, bet ir kaip vadovė, įteikė gėlių ir „Tautodailės metraščių“.

Toks išskirtinis renginys negali praeiti be rajono kultūros atstovo. V. Griškevičienė dėkojo už gražią bendrystę, už tai, kad parodoje tautodailininkai demonstruoja gražiausius savo darbus – parodo Dievo suteikto talento ir kruopštaus darbo rezultatus. Vedėja dėkojo už rengiamas įvairias edukacijas, parodas, už gražią bendrystę su kultūrininkais ir išreiškė viltį, kad po diskusijų, kurios vyksta šiuo metu, atsiras dar vienas – Lietuvos tautodailininkų sąjungos Mažosios Lietuvos skyrius.

Bendrystė motyvuoja

Riešinių mezgėja Kristina Šveikauskienė džiaugėsi, kad yra šio gausaus menininkų būrio narė. Pasak jos, rengimasis parodoms ir jų organizavimas ugdo poreikį bendradarbiauti, praplečia pažinčių ratą.
Violeta Astrauskienė parodoje demonstruoja naują grafikos darbų ciklą „Tau, garbioji Ėve“, skirtą 125-osioms metinėms nuo rašytojos I. Simonaitytės gimimo. Ji perskaitė keletą naujausių savos kūrybos eilių, skirtų pavasariui, o R. Čiuželienei už bendrystę, skatinimą dalyvauti parodose padovanojo angelą – naujausią keramikos kūrinį.

Rajono tautodailininkų sekcijos pirmininkei už motyvaciją kurti, bendrystę dėkojo A. ir V. Raukčiai, o R. Čiuželienė dovanojo Angelei stručio kiaušinį, palinkėdama jį gražiai išmarginti.

Eksponatų gausa

Meniškus darbus parodoje eksponuoja: šiaudinius rištus sodus – Julija Jauniuvienė, karpinius – trys karpytojos – Rūta Čiuželienė, Birutė Servienė ir Teresė Liorančienė, meniškas verbas – Birutė Baltutienė, medžio drožinius – Vytautas Rauktys, margučius – Angelė Rauktienė, veltas rankines ir paveikslus – Violeta Benetienė, kalvystės dirbinius – Darius Vilius, meniškus žalvario papuošalus – Darija Šedienė, spalvotosios keramikos dirbinius – Remigijus Jucius ir Laima Stankutė, kaklo papuošalus – Aušra Rumkienė, siuvinėtas pagalvėles – Idalija Ragelienė.

Svarią parodos eksponatų dalį sudaro šešių tapytojų darbai. Kaip visada, savo vaizdavimo stiliui ištikimi Saulius Šedys, Rimantas Pilibavičius, Edmundas Armonas, Daiva Dlugoborskienė, Daina Nognienė, Erikas Liorančas.

Ilgai tęsėsi fotosesija, tarpusavio pokalbiai. Paroda veiks iki balandžio 22 d., po parodos uždarymo tautodailininkai rinksis į ataskaitinį susirinkimą, kuriame numatys gaires ateičiai.