Šilutės jaunimui duris atvers nauja atvira erdvė

jaunimas apziurejo patalpasJau nuo ateinančio rudens Šilutės miesto jaunimui turėtų duris atverti naujai įsteigta Atvira jaunimo erdvė.

Prieš savaitę rajono vadovai su mieste veikiančių jaunimo organizacijų atstovais lankėsi keliose Savivaldybei priklausančiose įstaigose bei apžiūrėjo patalpas, kuriose galėtų būti pradėta numatyta veikla.

Pasirinktas pastatas Liepų gatvėje

Savivaldybės Jaunimo ir sporto reikalų koordinatorė Rimantė Čiutienė sakė, jog buvo rinktasi iš keturių numatytų patalpų, tačiau kai kurios jų be ilgų diskusijų atmestos. Pavyzdžiui, buvęs Šilutės muziejaus pastatas, esantis Lietuvininkų g. 36, priklauso kultūros paveldui, tad jaunimas čia negalėtų kurtis, tvarkytis sau tinkamai senųjų erdvių.

Atsisakyta ir minties įsikurti naujose Šilutės vaikų meno mokyklos erdvėse, Lietuvininkų g. 38, nes nesinori trikdyti menininkų auros. Jaunimui netiko ir siūlymas patalpas rengtis Liepų g. 7 name (šaltuoju metų laiku laiką leidžia riedutininkai ir BMX dviračių aistruoliai). Pasak R.Čiutienės, tai pernelyg apleistas pastatas – nėra nei vandens, nei kanalizacijos, o jaunimas neturėtų pakankamai lėšų susitvarkyti ir įsikurti. Beje, šis pastatas įtrauktas į privatizuojamųjų objektų sąrašą.

Galiausiai sutarta, kad Atvira jaunimo erdvė galėtų įsikurti kitame Liepų gatvėje esančiame pastate (nr. 16), kur šiuo metu veikia Šilutės jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centras. Anot R.Čiutienės, čia apsilankę jaunimo atstovai liko patenkinti pasiūlytomis sąlygomis: čia būtų ir atskiras įėjimas, ir vanduo, ir tualetas, yra erdvus kiemas. Jaunimo veikla prasidėtų popiet, tad švietėjiškai ir ugdymo veiklai, vykstančiai Šilutės jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centre, netrukdytų.

Rajone veikia dvi Atviros jaunimo erdvės

2014 m. Kintų pagrindinėje mokykloje – daugiafunkciame centre buvo atidaryta pirmoji rajone Atvira jaunimo erdvė. Kintiškiai per tą laiką sugebėjo parengti paraišką ir laimėti projektą, finansuojamą Jaunimo reikalų departamento. Už gautus 1800 eurų bus pagerinta aplinka, nupirkti žaidimai.

Šiais metais balandį Atvira jaunimo erdvė duris atvėrė ir Katyčiuose.

„Žinoma, kad ėmėme pavyzdį iš aplinkinių seniūnijų. Šilutės mieste yra daug jaunimo ir jis nori, kad būtų įkurtos tokios erdvės”, – sakė R.Čiutienė.

Žadama, kad įkūrus Atvirą jaunimo erdvę ir ją akreditavus, galbūt darbui su jaunimu bus įsteigtas ir specialisto etatas. Darbuotojas bus atsakingas už jaunimo užimtumą.

Atvira jaunimo erdvė – patalpos, pritaikytos atviram darbui su jaunimu, galinčios būti įstaigoje (kultūros, švietimo, sporto ar socialinėje), nekeičiant jos juridinio statuso, panaudojant jau esamą priemonių ir metodinę bazę.

R.Čiutienė pasakojo, kad Šilutės Atvira jaunimo erdvė bus labiau skirta jaunimui nuo 14 iki 29 metų, kuris yra mažiau motyvuotas. Lankytojams nebus taikomi jokie apribojimai – jie galės lankytis taip dažnai, kaip tik nori, o erdvėje vyksiančios veiklos priklausys nuo paties jaunimo.

„Erdvės tikslas – kad jaunimas turėtų vietą, kur ateiti ir praleisti savo laisvalaikį naudingai, ką nors išmokti”, – sakė pašnekovė.

Tiek jaunimo centruose, tiek atvirose erdvėse pagrindinis veikėjas yra jaunimo darbuotojas – tai suaugęs asmuo, veikiantis už formaliojo švietimo ir ugdymo sistemos, šeimos ir darbinės veiklos ribų, siekiantis asmeninio ir socialinio jaunų žmonių tobulėjimo tiek per individualų darbą su atskirais asmenimis, tiek dirbdamas su grupėmis ar bendruomenėmis bei turintis šiam darbui reikalingų profesinių kompetencijų. Siektina, kad jaunimo darbuotojas turėtų pedagoginį, psichologinį ar socialinių mokslų sričių išsilavinimą arba būtų kitaip įgijęs socialinio darbo su jaunimu kompetencijų.

Imtis iniciatyvos įkurti tokią erdvę Šilutės mieste paskatino jaunimo organizacijų atstovai. Planuojama, kad įsikūrusį jaunimą koordinuos savanoris, jam kasdien bus mokami dienpinigiai iš Jaunimo savanoriškos tarnybos. Tokiu savanoriu, kuriam būtų mokami dienpinigiai, gali būti tik niekur nedirbantis ir nesimokantis asmuo.

Kuo svarbus darbas su jaunimu?

Atviras darbas su jaunimu savitas tuo, kad dalyvavimas siūlomose veiklose nėra saistomas „privalomumu”: norintis dalyvauti jaunas žmogus neprivalo įsipareigoti lankytis nuolat ir nustatytu laiku užsiimti tam tikra veikla – jaunas žmogus pats sprendžia, kaip naudoti savo laiką.

Anot R.Čiutienės, atviras darbas bus skirtas jaunuoliams, kurie turi laisvo laiko, tačiau nežino, kaip ir kur jį turiningai praleisti. Ypatingas dėmesys bus skiriamas tiems jauniems žmonėms, kurie nepritampa prie bendraamžių ar suaugusiųjų visuomenės, stokoja motyvacijos mokytis ir jėgų kūrybiškai tvarkyti savąją kasdienybę, linkę nusikalsti, vartoja alkoholį bei kitas svaigiąsias medžiagas.

Svarbu tai, kad atvirose jaunimo erdvėse dalyviai nebus apmokestinami, taip bus suteikta galimybė į veiklą įsitraukti visiems to norintiems.