Šilutės kapinės Vėlinių išvakarėse: mados ir problemos

 KAPINES 4Artėja Visų šventųjų diena ir Vėlinės – dienos, kuomet įprasta lankyti artimųjų kapus, juos puošti.

Ruošiasi tam šilutiškiai, nesėdi rankų sudėję ir Šilutės seniūnijos darbuotojai, UAB „Šilutės komunalininkas“ darbininkai: visi jie jau dirba, kad tomis dienomis tūkstančiai vietinių ir iš kitų rajonų suvažiuojančių žmonių pasidžiaugtų tvarkinga Šilutės kapinių aplinka. Senosiose kapinėse jau keičiama 200 metrų nusidėvėjusios tvoros, iškuopti per metus susikaupę atliekų kauburiai ir pan.

Šilutės seniūno pavaduotojas Algirdas Ivanauskas „Šilutės naujienoms“ papasakojo apie miesto kapinių priežiūrą, problemas ir perspektyvą.

 Užsipildys per porą metų

Per praėjusius metus seniūnija išdavė 305 leidimus laidoti Šilutės kapinėse. Naujosiose kapinėse, pasak A.Ivanausko, jau liko tik 200 vietų naujiems 3,7 kv. m. sklypeliams, kuriuose gali būti palaidoti du ar keli artimi žmonės. Taigi, geriausiu atveju „naujosiomis“ vadinamos kapinės bus užpildytos per pusantrų – 2 metus.

Seniūnija jau pradėjo paruošiamuosius darbus, kad naujosios kapinės būtų praplėstos. Pasak A.Ivanausko, kapinių praplėtimas laidojimo vietų problemą išspręs dešimtmečiui, jeigu nesikeis mūsų laidojimo įpročiai ir tvarka.

Naujai projektuojamame kapinių plote bus suprojektuotas ir kolumbariumas, kad ir Šilutės kapinėse atsirastų galimybė saugoti palaikų urnas. Toks laidojimo būdas, A.Ivanausko nuomone, šiek tiek pristabdytų žemės plotų poreikį, o apie tai galvoti jau pats laikas, mat naujosios kapinės plėstis gali tik iki Šilutės miesto aplinkkelio ribos.

Yra manančių, kad kapinių plėtimasis sulėtėtų, jei laidojimo vietos būtų nuomojamos. Europos šalyse yra paplitusi praktika, kad vieta, kurioje jau palaidoti vienas ar keli žmonės, gali būti išnuomojama 25 – eriems metams su teise nuomą prasitęsti. Jei toliau poreikio nuomotis šią vietą nebėra, ji yra perleidžiama kitam žmogui.

Pasak A.Ivanausko, tokios tvarkos Šilutėje, kaip ir visoje Lietuvoje, negalima taikyti, nes tokios galimybės nesuteikia įstatymai.

Kova su suoliukais ir vedžiojamais šuniukais

Nemaža problema tiek senosiose, tiek naujosiose kapinėse, pasak A.Ivanausko, dar išlieka dėl nelegalių statinių tarp kapų eilių ir praėjimuose.

Seniūnijos darbuotojai jau apvaikščiojo visas kapines ir jau susidėliojo nemažą sąrašą vietų, kuriose kapus prižiūrintys artimieji sustatė suoliukus ar įrankių dėžes. Visi nepajudinami suoliukai ir dėžės trukdo kitų kapų lankytojams, ir ypač tuomet, kai tokias užtvaras reikia apeiti laidotuvių metu.

Todėl jau Visų šventųjų ir Vėlinių dienomis ant tokių praėjimus užtvėrusių suoliukų bus palikti prašymai juos pašalinti. Jeigu jie vis tiek nebus pašalinti, tai padaryti bus pavesta UAB „Šilutės komunalininkas“ – įmonei, kuriai patikėta kapinių priežiūra.

Praėjusiais metais buvo kilusi aštri diskusija dėl kapinėse vedžiojamų šunelių. Pastaruoju metu tokių atvejų sumažėjo, bet problema išlieka. Pasak A.Ivanausko, ir toliau kapinių sargas kalbėsis su žmonėmis ir aiškins, kad taip elgtis yra nepagarbu tiek prieš gyvuosius, tiek prieš mirusiuosius. Juk niekas nenori, kad jų prižiūrimus kapus nuolat „paženklintų“ keturkojai.

Kelius į kapines dažnai tenka uždarinėti ne vien tik dėl apsaugos nuo keturkojų, bet ir todėl, kad vis dažniau atsiranda norinčiųjų iki lankomo kapo atvažiuoti savo automobiliu. Kapinių takai yra nepritaikyti intensyviam transportui, todėl kapinių prižiūrėtojai ir toliau aiškins lankytojams, jog kapus lankyti automobiliais yra netoleruotina.

Kapų priežiūros mados

Jeigu pastaruoju metu kapinėse jau apsieinama be gremėzdiškų ir gal net pavojingų paminklų, tai atsirado nauja mada – kloti šaligatvius. Tokie individualūs šaligatviams skirtų plytelių klojiniai, pasak A.Ivanausko, darko ankščiau įprastus takus.

Seniūnijai tenka dėti daug pastangų, kad šaligatvių danga būtų klojama bent vienodame lygyje su kitais kapais, kad ja būtų užpildyti tarpai tarp kapų. Tačiau dažnai yra matoma, kad kova su šios mados trūkumais prilygsta kovai su vėjo malūnais.

Todėl savo artimųjų kapavietes tvarkančių žmonių prašoma atkreipti į tai dėmesį ir tvarkyti jų aplinką taip, kad ji derėtų su kitomis kapavietėmis.