Šilutės keliams – daugiau nei 2 mln. Eur. Ar visoms duobėms užteks?

Vainuto keliai_1Keliai, keleliai… Tema, šiandienos aktualijų eilėje stovinti Nr. 1! O pastarosiomis dienomis ji buvo tapusi ir tikru nerimo objektu, mat iš valdžios aukštybių buvo dribtelėta naujiena, jog kelių priežiūrai savivaldybėms lėšos šiemet bus nukirptos per pusę…

Visgi pastarosiomis dienomis paaiškėjo, kad tai tebuvo vadinamoji „antis“ – savivaldybių keliams skiriamų lėšų nemažės.

Tik vargu ar tai labai guodžia tuos atokiose vietovėse gyvenančius žmones, kurie priversti į darbus kratytis duobėtais žvyrkeliais ar atsiunčia redakcijai štai tokius kelių vaizdus…

Lėšas žadėjo kirpti visoms savivaldybėms

„Šiais metais savivaldybėms daugiau nei 40 proc. mažinamos kelių priežiūrai ir plėtrai skiriamos lėšos. <…> Jeigu Vyriausybė patvirtins šiuo metu parengtą Kelių priežiūros ir plėtros finansavimo lėšų sąmatą 2020 metams, finansavimas savivaldybių keliams sumažės nuo 2019 metais buvusių 112,7 mln. eurų iki 64,1 mln. eurų“, – tokios nerimą keliančios žinios viešojoje erdvėje pasklido bene prieš savaitę.

„Suprantame, kad siekiant subalansuoti valstybės biudžetą, lėšos apkarpomos įvairiose srityse, tačiau didžioji našta neturėtų tekti savivaldybėms ir jų gyventojams. Šiuo atveju sumažinimas yra drastiškas – 43,2 procentais,“ – tokia buvo Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidento Mindaugo Sinkevičiaus nuomonė.
Be kita ko skelbta, kad miestų savivaldybėms lėšos mažės nuo 39 mln. iki 22 mln. eurų, o kaimiškosioms atitinkamai nuo 73 mln. iki 41 mln. eurų. Savivaldybės jau dalijosi nerimu, kad sumažinus finansavimą nebeteks galimybės gerinti susisiekimą kaimų gyventojams: prasčiausius kelius remontuoti ir tiesti naujus. O prastų kelių, žinia, rasi kiekviename kaime.

Laimė, antradienio vakare paskelbta, kad „įvyko nesusikalbėjimas“, „buvo išplatinta darbinė informacija, kuri ir sukėlė nebūtiną ažiotažą“. Esą lėšų keliams šiemet bus skirta maždaug tiek pat.

Kaip pernai, taip ir šiemet

Šilutės rajone tų varganų kelių taip pat apstu kiekvienoje seniūnijoje, tą nuolat liudija ir rajono valdžios slenksčius mindantys, ir redakciją atakuojantys gyventojai. Jau ne kartą rašėme apie Žalgirių kaimo Šilinės gatvės gyventojų vargus, tiesiai pas merą Vytautą Laurinaitį dėl tos pačios bėdos buvo atkeliavę ir kelių sodų bendrijų pirmininkai.
O šįkart – dar kartą apie Vainuto seniūnijos Slėnio gatvę, kuri tarsi rakštis jau yra ne tik vietos seniūnijai, bet ir „Šilutės naujienoms“.

Apie šį miško keliuką, kuris veda į vienintelės šeimos sodybą, bet visgi kažkada gavo Slėnio gatvės pavadinimą, rašėme pernai pavasarį. Bet rašyti galima kone kas mėnesį, nes, kaip tvirtina tenykštės šeimos atžala, „niekas nesikeičia“.

„Seniūnas pažadėjo, kad kai tik leis orai ir kelias išdžius, bus valomi grioviai ir atliekami kiti darbai keliui remontuoti. Bet jau praėjo beveik metai kaip kelias ,,tvarkomas”. Dėl provėžų seniūnas kaltina ten gyvenančią šeimą, kad jie važiuoja su mikroautobusu. O kaip tada jiems pasiekti miestelį? Kaip nuvežti 5 vaikus į mokyklą? Pieną į pieninę? Koks baisus kelias buvo prieš metus, toks pat tebėra!“, – rašo redakcijai tos vienintelės Slėnio gatvės gyventojų šeimos dukra, ir savo žodžius patvirtina fotografijomis.

Beveik analogišką laišką buvome gavę ir pernai. Vainutiškė rašė, kad gatvės pakelės grioviai yra aukščiau už patį kelią, todėl vanduo negali nubėgti ir jis virsta purvynu. Pasak autorės, jai net ir visureigiu vos pavyksta išvažiuoti, ką jau kalbėti apie lengvuosius automobilius. Palijus kelias virsta neišbrendama purvyne, nes vanduo neturi kur nubėgti.

Taip buvo palijus, bet juk šiemet lietus dar kaip ir nesustojo, jis merkia jau bene keturis mėnesius? Be to, miškų keliuose drėgmė laikosi žymiai ilgiau. Tad nieko keisto, kad kelias visą rudenį ir žiemą – nebeišbrendamas.

Seniūnaičiai svarsto didesnes problemas

Vainuto seniūno Vitalijaus Mockaus klausiame, ar šeima galėtų kreiptis į seniūnaičių komisiją, kuriai jau kuris laikas pavesta skirstyti seniūnijos keliams skiriamas lėšas? Tokią galimybę turi visi atokiai gyvenantys žmonės, tai buvo patarta ir tų kelių Šilutės sodų bendrijų pirmininkams.

Anot V. Mockaus, tai ne tas atvejis, nes ši komisija svarsto tik svarbesnių, asfaltuotų kelių tvarkymo galimybes, tokių, kuriais eismas intensyvesnis. O Slėnio gatve jau nebevažiuoja net ir miškų savininkai.

Šios seniūnijos kelių fondo lėšos metams iki šiol sudarė apie 100 000 eurų, tačiau tik pusė šios sumos skiriama kelių priežiūrai ir duobių taisymui.

Visgi seniūnas pažada, kad ir vėl siųs į tą nelaimingą gatvelę techniką. „Vien tos Slėnio gatvės kilometro ruožui išasfaltuoti reikėtų maždaug 180 000 eurų, papildomai kainuotų dar ir projektavimas. Jei būtų už ką, visus keliukus išasfaltuotume, bet galimybių nėra“, – sako V. Mockus.
Anot jo, jei tikrai būtų taip sumažintos lėšos savivaldybių keliams, kaip buvo žadėta, tai jau ir toji seniūnaičių taryba nebeturėtų ko svarstyti…

Šilutei – 2 mln. 300 tūkst.

Savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis sulaukęs paskutiniųjų naujienų irgi lengviau atsikvėpė. Pasak V. Pozingio, iki šiol Šilutės savivaldybei kelių priežiūrai kasmet tekdavo apie 2 milijonus eurų. Ketvirtadienį, sausio 30-ąją paaiškėjo, kad šiemet irgi bus gauta panaši suma – 2 mln. 300 tūkst. eurų.

„Norai, žinoma, yra didesni, bet jei tuos pinigus gausime, didelės bėdos nebus – tai kas būtiniausia, padarysime“, – sakė V.Pozingis.