Šilutės klubo „Diabetas ABC“ nariai švenčia gyvenimą

diabeto diena_paskaitaLapkričio 14-ąją vadinti švente nesiverčia liežuvis, tačiau tądien tradiciškai draugėn renkasi tūkstančiai Lietuvos ir viso pasaulio žmonių, sergančių cukriniu diabetu. Tarp jų – ir šilutiškiai, prieš 26 metus susibūrę į klubą „Diabetas ABC“.

Tad ir šiemet lapkričio 14-ąją – pasaulinę cukrinio diabeto dieną – šio klubo nariai išklausė medicininę paskaitą apie savo ligos valdymą ir bičiulių koncertėlį, pasveikino jubiliatus, aptarė problemas.

Pagrindinė jų ta, kad jau visi metai Šilutėje nebėra diabetikams būtino Pėdos kabineto.

Gyvenimą priima kaip šventę

Renginį pradėjusi ilgametė klubo „Diabetas ABC“ pirmininkė Aldona Vytienė priminė saviškiams, jog Šilutės rajone jau priskaičiuojama apie 4000 žmonių, sergančių cukriniu diabetu. Visoje Lietuvoje šia klastinga liga serga apie 120 tūkstančių, o pasaulyje – apie 145 milijonus žmonių. Taigi sergamumo dažnis yra kas 11-as žmogus. Pasaulinės statistikos duomenimis, dar tiek pat žmonių nė neįtaria, kad serga cukriniu diabetu.

Sergančiųjų nuolat daugėja – kas 10 sekundžių suserga naujas žmogus. diabeto diena_tiria_krauja

Ir Šilutėje prieš 26 metus į klubą „Diabetas ABC“ susibūrė 34 žmonės, o šiandien klubo gretos – 139 narių.

Daugelis šių žmonių būtų buvę pasmerkti mirti, jei ne 1921 metais lapkričio 14-ąją išrastas insulinas.

„Gyvenimas yra šventė, todėl visus jus ir sveikinu“, – sakė A.Vytienė. Klubo nariams ji linkėjo nepristigti jėgų ir ryžto kontroliuojant ligą ir saugant save, mokėti džiaugtis kiekviena diena ir būti laimingiems.

Šilutėje nebeliko būtinos pagalbos

Pasaulinės diabeto dienos tikslas, pasak A.Vytienės, yra vienyti sergančiuosius, mokyti juos gyventi visavertį gyvenimą, skleisti visuomenei žinias apie ligą, jos priežastis ir profilaktiką, pirmuosius simptomus, į kuriuos svarbu atkreipti dėmesį, bei galimas komplikacijas.

diabeto diena_publikaSu viena pavojingiausių komplikacijų – pėdų pažeidimais (vadinamąja diabetine pėda) – šilutiškiai prieš kelis metus buvo pradėję sėkmingą kovą. Tuomet Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) buvo įsteigtas Pėdos kabinetas, kuriame atvykstančios specialistės – diabeto mokytoja ir pėdos specialistė – teikė būtiną pagalbą.
Tačiau kova truko vos porą metų, nes prieš metus kabineto nebeliko, mat tokias paslaugas šilutiškiams atsisakė teikti tai dariusi Klaipėdos medicinos įstaiga.

Jau metus klubo nariai ieško galimybių vėl įsteigti tokį kabinetą, tačiau jų pastangos neduoda rezultatų. Pasak A.Vytienės, taip yra todėl, kad vis dar nesibaigia Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centro vadovų nušalinimo ir keitimo procedūros, tad nėra kam nuodugniai užsiimti diabetikų reikalais.

Dabar nėra dienos, kad klubo pirmininkė nesulauktų bent kelių jo narių skambučių ir klausimų, gal jau aiškėja, kada Šilutėje vėl veiks pėdos kabinetas. Mat šilutiškiai, kuriems dėl cukrinio diabeto ant kojų išsivystė žaizdos, nebeturi galimybės pasiekti ir kitų miestų pėdos kabinetus, nes daugelis jų tiesiog sunkiai vaikšto, todėl negali ten nuvažiuoti.

Sergant diabetu, atsiranda kraujotakos sutrikimų, kojos praranda jautrumą, todėl žmonės dažnai pavėluoja gydyti atsivėrusias žaizdas, o tai jau ne vieną atvedė iki kojų amputacijos.

„Deja, neaišku kada vėl Šilutėje turėsime taip reikalingą paslaugą. Manau, jei PSPC turėtų nuolatinį vadovą ir jis imtųsi spręsti šį klausimą, būtų galima įveikti visus barjerus“, – sako A.Vytienė.

PSPC vadovai buvo kviesti ir į lapkričio 14-osios renginį, tačiau niekas iš jų neatvyko, nes atvykti tiesiog… nebuvo kam. Tad ir dar kartą užduoti šį klausimą diabetikai neturėjo kam.

„Norime tikėti, kad kai PSPC turės nuolatinę vadovybę, ji mus supras ir pasistengs rasti galimybių atgaivinti taip būtiną paslaugą“, – sakė pirmininkė.

Sukūrė šventę sau ir jubiliatams
diabeto diena_dainuoja_sielos_paguoda
Cukrinio diabeto diagnostika – nesudėtinga. Tereikia atlikti kraujo tyrimus. Cukraligė diagnozuojama ištyrus gliukozės kiekį kraujyje ir nustačius glikuoto hemoglobino koncentraciją.

 

Šilutės klubo nariai kasmet patikrina bent 100 žmonių, nepriklausančių klubui, kraują ir kasmet aptinka apie 10 žmonių, naujai susirgusių cukriniu diabetu.

Šie žmonės turi išmokti valdyti savo ligą, o tam reikia nemažai žinių. Todėl klubas nuolat rengia mokymus, organizuoja paskaitas arba siunčia saviškius į panašius renginius kituose rajonuose. Savo patirtimi nuolat dalijasi ir daug metų ligą sėkmingai valdantys klubo nariai. Ir šiemetiniame renginyje sukauptomis žiniomis pasidalijo ne vieną dešimtmetį ligą valdanti šilutiškė pedagogė Rymantė Tylaitė, paskaitą apie tai, ką reikia daryti staiga nukritus cukraus kiekiui kraujyje, skaitė endokrinologas A.Pangonis.

Vis dėlto susirinkusieji neužmiršto, kad ši diena jiems yra ir šventė. Pasveikinti garbius jubiliejus šiemet švenčiantys Valerija Sprindžiūnienė, Danutė Bilčienė ir Zigmas Stonys, kiek jaunesni Regina Mockienė, Ramutė Girskienė bei Modesta Krakytė ir jauniausias šių metų jubiliatas Donatas Pužas.

Visiems klubo nariams solidžią dovaną įteikė Lietuvos Raudonojo Kryžiaus Šilutės komiteto atstovė Virginija Macijauskienė. Ši nevyriausybinė organizacija jau daug metų renka aukas sergantiesiems cukriniu diabetu ir jų tradicinio renginio metu įteikia jas klubui. Šiemet RK surinko 85 eurus, kurie bus didelė parama diabetikų kovoje su liga.

Susirinkusieji pasimatavo cukraus kiekį kraujyje, klausėsi klubo „Sielos paguoda“ dainininkų, plojo saviškiams šokėjams Aušrai Lukošienei ir Zenonui Vilčinskui, praturtėjo naujausia literatūra apie savo ligą.