Šilutės krašto žmonėms siūloma dar labiau pakinkyti vėjo energiją

VEJO JEGAINESS_2Šilutėje pirmą kartą pasiūlyta žmonėms, turintiems erdvias sodybas, išgauti elektros energiją mažosiomis vėjo jėgainėmis. Tauragėje prieš metus įsikūrusi Italijos verslininkų įmonė „Mill & Gale“ kaimo aplinkoje gyvenentiems ir dirbantiems verslininkams ir ūkininkams gamina ir pastato dviejų skirtingų galių vėjo jėgaines, kurios gamintų 22 kW ar 30 kW elektros energiją. Tokios elektrinės gali prisukti 76 000 – 110 000 kWh per metus, kai vidutinis vėjo greitis 6,5 m/s.

Šilutėje surengto pristatymo metu vėjo turbinų gamintojo „Mill & Gale“ rinkodaros ir pardavimų vadovas Vidmantas Rušinas teigė, kad finansuoti į švarią energiją linkę tiek verslininkai, tiek gyventojai. Juolab, kad tokios vėjo jėgainės gali būti registruotos kelių savininkų vardu, o pagaminama elektros energija padalijama pagal sutartį.

V. Rušinas pasakojo, kad mažos galios elektros jėgainių gamyba yra suderinta su Krašto apsaugos vadovybe. Jėgainių bokšto aukštis (24 m ir 30 m) atitinka vėjo jėgainėms keliamą reikalavimą, kad netrukdytų radarų veiklai pasienio žemėse. Yra tik viena problema: pasak V. Rušino, dar nebuvo gautas Aplinkos apsaugos ministerijos leidimas statyti vėjo jėgaines regioninių parkų teritorijose.

Į šią pastabą sureagavo pristatyme dalyvavęs Savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis. Jis sakė, kad įprastai regioninių parkų veiklos aprašymuose yra išdėstytos sąlygos, kurių reikia laikytis. Jo nuomone, tokioms nedidelėms vėjo jėgainėms neturėtų būti prieštaraujama, jei jos nekenkia saugomiems augalams ar gyvūnams.

 

Jėgainių sparnų skersmuo yra 14,2 m – 16 m, tyrimai nepatvirtino prielaidų, kad tokios jėgainės kelia pavojų paukščiams. Visa įranga gaminama ES šalyse. Vienai jėgainei statyti tektų investuoti nuo 60 iki 75 tūkst. eurų, atsipirkimo laikas mūsų krašte gali būti apie 7 metus. Tai užtikrina ir viena mūsų kraštui būdinga sąlyga, jog Šilutė yra labiausiai vėjuotoje Lietuvos teritorijoje. Svarbu, kad gyventojas ar jų grupė teisingai pasirinktų elektros energijos galios panaudojimo galimybes. Šiuo metu už papildomai per metus pagamintą energiją elektros tinklai nemoka, bet tai galimai tik laiko klausimas.

Susirinkimo dalyviams, kuriems parūpo ar yra Lietuvoje kokių nors paramos šaltinių tokių vėjo jėgainių statytojams, V. Rušinas sakė, kad Vyriausybė parengė dvi paramos programas, kurios tokių jėgainių šeimininkus parems 900 Eur už 1 kW jėgainės galios.