Šilutės kredito unijos veikla – stabili ir patikima

P4242891Respublikinės žiniasklaidos pranešimai apie tai, kad Lietuvos bankas priėmė sprendimą apriboti Nacionalinės kredito unijos veiklą, nerimą sukėlė ir šilutiškių galvose.

Nerimastingų klausimų teko išgirsti ir „Šilutės naujienų“ redakcijai, tad ir mes suskubome pas Šilutės kredito unijos vadovę Genovaitę KIMBRIENĘ. Ji patikino, kad jokios grėsmės Šilutės kredito unijos narių pinigams nėra.

– Kaip Nacionalinė kredito unija susijusi su Šilutės kredito unija?

– Vilniuje veikusi Nacionaline kredito unija pasivadinusi ir neskaidriai dirbusi unija neteisėtai išdavinėjo paskolas, todėl jos veikla sustabdyta ir tiriama. Ši unija nesusijusi su kitomis 63-imis šalies kredito unijomis, sukūrusiomis Lietuvos centrinę kredito uniją (LCKU). LCKU priklauso ir Šilutės kredito unija. LCKU ir Lietuvos banko kontrolė garantuoja šių patikimai dirbančių unijų veiklos stabilumą.

– Tikriausiai ir Jūs sulaukėte sunerimusių indėlininkų klausimų apie šią situaciją?

– Sulaukėme ir ketvirtadienį, ir penktadienį. Tai normalu, nes ne kiekvienas žmogus susigaudo bankininkystės sistemoje, todėl žmonės ir ieško specialistų patarimų.

Bet sulaukiau ir tokių skambučių, kuriais žmonės dėkojo, kad mūsų specialistės, į kurias jie kreipėsi, išsamiai ir profesionaliai paaiškino situaciją ir nuramino, kad jų pinigai, saugomi mūsų unijoje, yra saugūs.

– Kada Jūs išgirdote pirmuosius nerimą keliančius signalus?

– Lietuvos bankas Centrinei kredito unijai lapkričio pradžioje pranešė apie inspektavimo metu paaiškėjusią informaciją, jog kelioms šalies kredito unijoms būdingas nepakankamai konservatyvus kreditų rizikos vertinimas. Bet kalbėta apie tai buvo jau nuo liepos mėnesio. Jau tuomet Nacionalinės kredito unijos vadovams buvo skirtos baudos, jiems buvo nurodyta taisyti padėtį.

Bet jie ir toliau darė tą patį.

Pabrėžiu, jog pagrindo jausti nerimą neturėjome ir neturime, nes Nacionalinė kredito unija nebuvo ir nėra Lietuvos centrinės kredito unijos (LCKU) sistemos narė. LCKU sistema vienija 63 Lietuvos kredito unijas, tarp jų – ir Šilutės kredito uniją. Visos jos įdiegė vieną atsiskaitymų sistemą, internetinės bankininkystės sistemą ir mokėjimo kortelių sistemą.

Nacionalinė kredito unija šioms sistemoms nepriklausė, ji tik priiminėjo indėlius ir, pažeisdama įstatymus, išdavinėjo paskolas. Tad jų problemos mūsų neliečia.

Beje, LCKU sistemai nepriklauso dar 13 pavieniui veikiančių šalies kredito unijų.

– Tai mūsų rajono indėlininkai tikrai gali ramiai miegoti?

– Gali miegoti ramiai, jų indėliai saugūs. Šilutės kredito unija stabiliai dirba jau 17-ti metai. Vykdome visus Lietuvos banko nustatytus normatyvus, todėl jokios finansinės grėsmės mūsų unijai nėra.

– Bet po šio skandalo situacija kredito unijų rinkoje, spėjame, vis tiek turėtų šiek tiek pasikeisti?

– Lietuvos centrinės kredito unijos valdybos pirmininkas Fortunatas Dirginčius jau išplatino pranešimą, kuriame patvirtina, jog apribojus Nacionalinės kredito unijos veiklą, LCKU tinklo užimama rinkos dalis tik dar labiau išaugs, o apsivalymas nuo prasižengusių unijų bus naudingas pačiai rinkai. Anot valdybos pirmininko, ši situacija – labai aiškus signalas ir kredito unijoms, ir jų nariams bei klientams, kad rizikos normatyvus pažeidžianti veikla nebus toleruojama.

Dabar LCKU primygtinai siūlo apriboti naujų kredito unijų steigimąsi ir sugriežtinti nepriklausančių vienai sistemai bei rizikingai augančių unijų veiklą. Sistemai nepriklausančios unijos neturi sukaupusios stabilizacijos ir likvidumo fondų, jų veiklos neprižiūri Centrinė kredito unija.

Kredito unijų veiklos kontrolę nuolat stiprina ir Lietuvos bankas, kurio sprendimu, nuo lapkričio 1 d. įvestas privalomas kredito unijų vadovų egzaminavimas, o nuo kitų metų pradžios unijos privalės laikytis padengimo likvidžiuoju turtu rodiklio. Mano minėtos 63 kredito unijos, tarp jų – ir Šilutės kredito unija, jau dabar atitinka tuos likvidumo rodiklius.

Belieka tik apgailestauti, kad neatsakinga kai kurių pavienių unijų veikla metė šešėlį ant visų sąžiningai dirbančių kredito unijų.

– Tad ko palinkėtumėte šilutiškiams Naujaisiais metais?

– Ir mūsų kredito unijos nariams, ir visiems rajono gyventojams linkiu dvasinės ramybės, finansinio stabilumo, geros sveikatos ir visada naudotis mūsų kredito unijos paslaugomis bei būti aktyviais jos nariais.

Didelės sėkmės Jums visiems 2013-aisiais metais!