Šilutės ligoninė įžengė į 126-uosius: istorija ir šiandiena, apdovanojimai, padėkos ir praktinė konferencija

125 ligonine_apdovanotiIntensyvi ir spalvinga diena gausiam Šilutės ligoninės medikų kolektyvui buvo birželio 2-oji – tądien viena seniausių Lietuvoje ligoninė, be kurios nė vienas šilutiškis neįsivaizduoja savojo miesto, šventė 125-erių metų sukaktį.

Du karus pergyvenusios ir begalę pokyčių iškentusios svarbiausios mūsų regiono gydymo įstaigos istorija, besitęsianti per tris šimtmečius, be galo turtinga, o pati ligoninė – gerai žinoma šalyje. Tad nenuostabu, kad Šilutės medikai jubiliejaus dieną sulaukė didžiulio būrio svečių.  
 

Sveikatos apsaugos ministerijos ir Seimo atstovus, kolegas iš daugelio kitų šalies gydymo įstaigų pasitikę Šilutės medikai tądien ne tik dovanas ir linkėjimus priiminėjo: jie sugebėjo suderinti šventę su profesine nauda – surengė praktinę medikų konferenciją, be to, padėkojo geriausiems savo kolektyvo nariams.

Už šilutiškius padėkojo M.Budraitis

Renginio vedėjas Marijus Budraitis gydytojo profesiją pavadino viena iš tokių, ant kurių laikosi „svietas“. Išties, pas medikus žmonės skuba tada, kai širdį sukausto nerimas, o kūną – fizinė negalia. M.Budraitis buvo pirmasis, visų šilutiškių vardu Šilutės medikams ištaręs „ačiū“ už profesionalumą, už atsidavimą savo profesijai, už ligoniui tariamą paguodos žodį.125 ligonine_Balcenas

Šilutės kabelinei televizijai kažkokiu būdu pavyko 125 ligoninės gyvenimo metus sutalpinti į 7 minučių filmuotą apybraižą. Tad susirinkusieji iš visos Lietuvos sužinojo, jog šiandieninės regiono ligoninės ištakos buvo 1891-ieji, kuomet Šilokarčemos apskrities taryba nutarė statyti ligoninę. Už 57 000 markių pastatytoje gydymo įstaigoje tada buvo vos 8 palatos, 30 lovų ir operacinės kambarys.

Žemę ligoninei, kaip ir daugeliui kitų iki šiandien stovinčių mūsų miesto pastatų, dovanojo dvarininkas Hugo Šojus. Pagrindinis korpusas ir ūkinis pastatas iškilmingai atidaryti 1893 m. rugsėjo 1-ąją.

Vėliau prie ligoninės buvo pastatytas medinis barakas, o jame įrengtas užkrečiamųjų ligų skyrius, 1923-aisiais – įvestas apšvietimas. Šiandien gal daugeliui bus neįtikėtini tokie faktai, jog  vyrų ir moterų skyriai tuomet buvo skirtinguose aukštuose, ligoninės virtuvėje stovėjo 100 litrų katilas sriubai virti, o gydymui naudotą purvą atgabendavo iš aukštapelkės.

125 ligonine_SteponkusTuo laiku ligoninei vadovavo H.Šojaus sūnus Erikas Šojus. Nuo 1926-ųjų jį keitė kiti gydytojai. Šilutės ligoninė tuomet jau garsėjo modernumu, mat turėjo rentgeno aparatą, kvarco lempas, elektrines vonias. Todėl gydytis čia važiavo pacientai iš viso Klaipėdos krašto ir Karaliaučiaus.

Atėjus II pasaulinio karo frontui, medicinos personalas pasitraukė, bet ligoninės pastatai nenukentėjo.

Įstaiga modernėja, pacientų daugėja

Tarybiniais metais krašte gausėjant gyventojų daugėjo ir ligonių, o gimstamumas išaugo taip, kad gimdyves tekdavo guldyti koridoriuose. Tad ligoninė pradėta sparčiai plėsti: 1968 m. pastatytas Infekcinių ligų skyrius, 1977-aisiais – naujasis kompleksas, kuriame įkurtas gimdymo skyrius ir rajoninė poliklinika.

Šiandien Šilutės ligoninė – taip pat moderni gydymo įstaiga, kurioje per metus atliekama daugiau nei 1400 hemodializių, sveikatą atgauna apie 1500 vaikų ir atliekama daugiau nei 36 000 radiologinių konsultacijų.

Daugiau nei 10-metį čia atliekamos laparoskopinės operacijos, o per 4 paskutiniuosius metus 7 procentais padaugėjo apsilankymų ir konsultacijų skaičius Konsultacinėje poliklinikoje. Sparčiai daugėja kompiuterinės tomografijos tyrimų, fizioterapijos ir procedūrų, ergoterapijos ir kitų paslaugų.

Šie skaičiai geriausiai byloja, jog rajono gyventojai pasitiki savo gydymo įstaiga.125 ligoninei_priemimo_skyrius

2011-aisiais ligoninė, dalyvaudama paciento saugos kultūros tyrime, tarp Lietuvos stacionarių gydymo įstaigų įvertinta kaip viena geresnių. 

Istorija žengia per tris šimtmečius

Mūsų ligoninės kelią į šiandieną skynė daug vadovų, o nuo 2005-ųjų įstaigai vadovauja Darius Steponkus. Vadovas pastebėjo, kad labai simboliška, jog tokį solidų jubiliejų įstaiga švenčia H.Šojaus dvare –  žmogaus, kuris pastatė ir sukūrė ligoninę.

Bičiuliais visus kolegas ir suvažiavusius svečius pavadinęs vyriausiasis gydytojas pats sulaukė originalaus apibūdinimo. Seimo narė Laimutė Matkevičienė jį pavadino pastarųjų metų ligoninės sėkmės istorijos autoriumi ir… pakvietė jį ateiti į Seimą – kurti dar vienos sėkmės istorijos.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sveikinimą perdavusi ministerijos atstovė Justina Januševičienė sakė, jog mūsų ligoninė yra vadinama garsiausia Pamario krašto gydymo įstaiga, o jos kolektyvas – lyg tiltas, vedantis sergantį žmogų iš nerimo į ramybę, iš skausmo – į pasveikimą.

Savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis pastebėjo, kad rajone nėra antros tokios įstaigos, kurios istorija žengtų per tris šimtmečius. Pasak mero, norint išlikti tokiame ilgame kelyje reikia daug pastangų, tad ir mūsų ligoninė išlikti galėjo tik todėl, kad jos kolektyvas buvo imlus naujovėms ir sąžiningai vykdė Hipokrato priesaiką.

„Jūs atlaikėte daug smūgių – mažinimus, reorganizaciją, tad turime viltį, kad visus netikėtumus atlaikysite ir ateityje, ir mūsų regiono ligoninė išliks“, – sakė V.Laurinaitis.

O kad medikai nebūtų kaip tas batsiuvys – „be batų“, jis kolektyvui palinkėjo sveikatos ir padovanojo laikrodį – kad jie neužmirštų, jog ir namo po darbo reikia išeiti…

125 ligonine_visi_chirurgaiIšklausė daug pranešimų

Iki pavakarės trukusioje konferencijoje pranešimus įvairiomis sveikatos priežiūros ir gydymo temomis skaitė visas būrys garsių šalies medikų.

Lietuvos gydytojų finansavimo ir darbo aktualijas aptarė Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas, profesorius Liutauras Labanauskas, apie  sveikatos priežiūros paslaugų kokybę kalbėjo Nacionalinės sveikatos priežiūros įstaigų asociacijos prezidentas Vinsas Janušonis, lėtinio inkstų nepakankamumo gydymą nagrinėjo lektorės iš LSMU Kauno klinikų Edita Žiginskienė ir Alanta Žilinskienė.

Šilutės ligoninės veiklą visoje sveikatos priežiūroje apžvelgė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro direktorius Romualdas Sabaliauskas. Nagrinėtos ir šiuolaikinės chirurgijos, endoprotezavimo bei laparoskopinės chirurgijos aktualijos.

O Šilutės ligoninės Vaikų ligų skyriaus vedėja Vaidilutė Intienė kolegoms skaitė pranešimą, pavadintą „Mieliausias ligoninės skyrius“.

Pavakary svečiai pakviesti į greta esantį H.Šojaus muziejų, kur jų laukė karšta žuvienė, šiupinys ir kafija.

Padėkota dirbantiems nepriekaištingai

Vakarinėje renginio dalyje už atsidavimą savo profesijai ir pacientų gerovei, profesionalumą ir nepriekaištingą darbą pagerbti Šilutės ligoninėje dirbantys medikai – net kelios dešimtys gydytojų ir slaugytojų.

Aukštas Sveikatos apsaugos ministerijos įvertinimas – Nusipelniusio gydytojo vardas suteiktas dermatovenerologui Leonui Balčėnui. Ministerijos padėkos raštai taip pat įteikti Vidaus ligų skyriaus gydytojai Nijolei Ramanauskienei ir šio skyriaus vyriausiajai slaugytojai Danutei Šimkienei, gydytojui anesteziologui – reanimatologui Donatui Vekteriui, Reanimacijos skyriaus vedėjai Audronei Pikžirnienei, operacinės vyresniajai slaugytojai Zelmai Lakštinienei, kineziterapeutei Izoldai Jurjonienei.

Dar trys dešimtys įstaigos darbuotojų pelnė Šilutės ligoninės vyriausiojo gydytojo D.Steponkaus padėkas.
O šeštadienį šeimininkai savo svečiams dovanojo kultūrinę – edukacinę išvyką po Pamario kraštą, kad prisiminimų apie mūsų ligoninės jubiliejų namo jie parsivežtų dar daugiau. Svečiai laivu plaukė į Kuršių marias, iš laivo denio pamatė Rusnę ir Mingės kaimą.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.