Šilutės ligoninė permainų vėjuose: pokyčiai jau vyksta

Steponkus DariusŠiuo metu ypač daug kalbama apie planuojamas Lietuvos gydymo įstaigų reformas, po kurių rajoninės ligoninės virs slaugos skyriais arba jų visai neliks. Toks Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) požiūris kelia nerimą gydymo įstaigų vadovams. Esą vis dar nėra aiškių kriterijų, į kuriuos atsižvelgę ligoninių vadovai žinotų, koks gydymo įstaigų tolimesnis likimas. Negana to, sklando žinia ir apie juodąjį ligoninių sąrašą, į kurį patenka naikintinos ligoninės. Šios pasklidusios kalbos sėja paniką tarp medikų bei pacientų.

Pokalbis su Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos (LGVS) Tarybos pirmininku  Dariumi STEPONKUMI, vadovaujančiu  VšĮ Šilutės ligoninei:

-Pasklidus žiniai apie tariamą „juodąjį“ ligoninių sąrašą, į kurį patenka įvairaus lygio ligoninės, tarp jų ir Šilutės ligoninė, sukėlė nerimą ne tik šalies gydymo įstaigų vadovams, bet ir medikams, pacientams. Kaip sureagavote apie jį sužinojęs?

-Kai mane pasiekė žinia apie vadinamą „juodąjį“ ligoninių sąrašą, nenustebau. Šią informaciją žinojau ankščiau, dar prieš paskelbiant jį žiniasklaidoje. Suprantama, kad visuomenė nerimauja, nes neva sąrašuose tos gydymo įstaigos, kurias planuojama uždaryti. Vienareikšmiškai norėčiau nuraminti tiek gydytojus, tiek pacientus, kad Šilutės ligoninė nėra sąrašuose ir niekas jos tikrai neuždarys. Svarbu pabrėžti, kad paviešinta informacija yra 2016-ųjų metų Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos VASPVT suvestinė. Tokia informacija apie šalies gydymo įstaigas yra renkama kasmet. Be to, ministerijos  ir Valstybinės ligonių kasos (VLK) atstovai minėjo, kad visos problemos, kurios buvo skelbiamos 2016-aisiais, buvo išspręstos.

Mūsų ligoninė neigiamame kontekste buvo paminėta tik viename punkte – dėl teikiamų akušerijos-ginekologijos ir neonatologijos paslaugų. Šių paslaugų mes nebeteikiame, jų atsisakėme žinodami, kad rajone nepavyks įvykdyti visų reikalavimų, kurie buvo nurodyti Akreditavimo tarnybos. Vienas jų – Akušerijos-ginekologijos skyriuje per metus nebuvo net 300 gimdymų. Kitose srityse mūsų įstaiga nebuvo pažymėta. 

-Jau kurį laiką SAM neigia, kad „juodasis“ ligoninių sąrašas egzistuoja. Tačiau sako, kad kai kurioms gydymo įstaigoms reikės pakeisti profilį ir tapti slaugos ligoninėmis. Kas keičiasi Šilutės ligoninėje?

-Ligoninė privalo reaguoti į tuo metu vyraujančią situaciją tiek rajone, tiek Lietuvoje apskritai. O šiuo metu šalyje yra daug garbaus amžiaus žmonių, kuriems reikia slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugų. Dėl to svarbu prisitaikyti, ką mes ir darome. Jei vėliau reikės daugiau gimdymo paslaugų, tai jas vėl atnaujinsime. Gydymo įstaigos išlikimas priklauso nuo to, kaip ji gali reaguoti į pokyčius. O ministerijos požiūris, kad rajoninės ligoninės turi virsti slaugos ligoninėmis, nėra priimtinas.

-Kodėl nesutinkate?

-Nesutinku dėl kelių aspektų. Pirmiausia, slauga nėra vien tik sveikatos priežiūros paslauga. Tai daugiau socialinė sfera. Tačiau nuo seno sveikatos apsaugos funkcija buvo spręsti socialines problemas. Kai žmogus yra senas ir turi daug sveikatos problemų, ir dar neturi kur gyventi ar gyvena vienas, tai kaip juo pasirūpinti – guldyti į ligoninę. Aišku, dabar tai yra sprendžiama, atsiranda mobilios slaugos specialistų komandos, kurios atvažiuoja į namus ir prižiūri pacientą.

Slauga tikrai nėra rajono ligoninių ateitis. Neteisinga SAM pozicija, kad neuždarys ligoninių, nes jos taps slaugos gydymo įstaigomis. Slaugos poreikis bus didelis kone artimiausius 5 metus. Po to, ši paslauga nebus tokia reikalinga dėl to, kad bus labiau orientuotasi į garbaus amžiaus pacientų priežiūrą namuose ar socialinių struktūrų, socialinės globos namų atsiradimą.

Tai suprasdami, Šilutės ligoninėje neketiname plėsti Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus. Šiuo metu jis pakankamai didelis – 60 lovų. Mes sieksime pagerinti sąlygas skyriuje gulintiems pacientams. Tiesa, įvyko keletą pokyčių: senajame pastate, buvusiame Traumatologijos skyriuje, išplėsime Slaugos ir palaikomojo gydymo skyrių. Žmonės gulės erdvesnėse palatose ir bus geresnė jų priežiūra. Traumatologijos skyrius persikels į buvusio Akušerijos-ginekologijos skyriaus patalpas. Tai naujos šiuolaikiškos patalpos, kuriose bus ypač plėtojama ortopedija. Taigi, mes keičiamės ne taip, kaip galbūt norėtų SAM.

-Medikų sąjūdžio nariai bei kiti aktyvistai stebisi, kad nėra aiškių kriterijų pagal kuriuos būtų aišku, kurios gydymo įstaigos egzistuos, kurios ne. Jei vis tik kriterijų nėra, tai koks SAM tikslas? Apjuodinti rajonines ligonines?

-„Juodajame“ sąraše nebuvo paminėtos didžiosios šalies gydymo įstaigos: Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Kauno ir kitų sąraše nėra. Jose viskas gerai? Tikrai ne. Akivaizdu, tikslas buvo išviešinti ir tokiu būdu apšmeižti rajonines ligonines. Nors buvo paminėtos ir kelios didelės ligoninės – Tauragės, Marijampolės, Alytaus – su savo kitomis problemomis. Kalbant apie sąrašuose esančias ligonines, tai jose dirbantiems medikams dingsta motyvacija, o pacientai tiesiog jaučiasi nesaugūs. O juk kiekvienais metais vykdoma VASPVT priežiūra neleistų gydymo įstaigai dirbti, jeigu joje būtų dirbama ne pagal reikalavimus. Tokia ligoninė tiesiog būtų uždaryta – nutrauktas finansavimas ir paslaugų teikimas.

Kalbant apie Šilutės ligoninę, jei 2016-aisiais nebūtume susitvarkę ir toliau teikę akušerijos-ginekologijos paslaugas, nors netenkiname reikalavimų, mūsų lauktų toks pat likimas – iškart būtų stabdoma veikla, licenzijos. Tai tik pavyzdys, jog gydymo įstaigos tvarkosi, reaguoja į savo trūkumus, sprendžia problemas. Aišku, gaila, tačiau neigiamos informacijos paskelbimas ir jos tikslas – apšmeižti rajonines ligonines – pasiteisino.

-Faktas, kad kai kuriose gydymo įstaigose neužtikrinamos sveikatos priežiūros paslaugos visą parą. Kokia situacija Šilutės ligoninėje?

-Pas mus sveikatos priežiūros paslaugos, kurias mes teikiame, yra užtikrinamos visą parą. Kitose gydymo įstaigose jos irgi užtikrinamos.

Pavyzdžiui, buvo skelbiama, kad Plungės ligoninėje visą parą nedirba chirurgas. Tuo metu ten budėjo net aukštesnės kvalifikacijos chirurgas, todėl tokios paslaugos buvo užtikrintos dar geresnės ir kokybiškesnės. Taigi, informacija pakliuvusi į nekompetetingas rankas gali būti pateikiama kitaip. Šiuo atveju taip ir įvyko – dar labiau pablogino visuomenės požiūrį į sveikatos apsaugą.

Žmogus negali sėsti į lėktuvą nepasitikėdamas pilotu. Taip ir čia: pacientas atėjęs gydytis privalo pasitikėti mediku. Jis turi būti užtikrintas, kad gydytojai visose gydymo įstaigose dirba taip, kaip iš jų reikalauja tiek SAM, tiek VASPVT, tiek VLK.

Šilutės ligoninėje yra užtikrinamos paslaugos visą parą, kokybiškos ir aukščiausio lygio. Žmonės gali drąsiai kreiptis.

-SAM surinko duomenis apie mirštamumo rodiklius patekus į ligonines dėl miokardo infarkto. Paaiškėjo, kad kai kuriose gydymo įstaigose nuo miokardo infarkto ar insulto miršta visi pacientai. Pakomentuokite.

– Paskelbta informacija, kad Kretingos ligoninėje miršta visi pacientai, patyrę miokardo infarktą, neteisinga.  Tuo metu įstaigoje buvo vos keturi pacientai, kurie mirė, tačiau tokie pacientai, kurių nebuvo įmanoma nuvežti į infarktų ar insultų centrą. Tiesa, šią informaciją galima ir kitaip skelbti. Santariškių klinikose mirė kone 500 pacientų, o Kretingos ligoninėje tik 4. Tai reiškia, kad Santariškės – mirties fabrikas? Tikrai ne. Ten didelis srautas pacientų ir mirčių. Tačiau tikslas buvo apšmeižti Kretingos gydymo įstaigą, kuris buvo pasiektas. Medikų bendruomenė su baime laukia tolesnių veiksmų: kas šį kartą bus skelbiama ir kurią gydymo įstaigą siekiama apjuodinti? Tokia neteisinga informacija ar mitais paremti teiginiai padarys nepataisomą žalą sveikatos priežiūros sistemoje.

-Minėtame ligoninių sąraše pateikiama ir jų finansinė būklė. Aišku, ne visos jame išvardintos ligoninės dirba nuostolingai, tačiau minėta Šilutės ligoninė. Kokia iš tikrųjų gydymo įstaigos padėtis ir kaip tvarkotės?

-Taip, mes turėjome finansinių sunkumų. Ministerija mus pavertė įkaitais, kai privalėjome padidinti darbo užmokestį daugiau nei mums buvo skirtas finansavimas. Tuo metu buvome įkritę į finansinę duobę, vykdydami nepagrįstus nurodymus kelti atlyginimus daugiau, negu gavome lėšų už suteiktas paslaugas. Laimė, šią problemą išsprendėme ir galiu drąsiai teigti, kad šiemet dirbame pelningai. Mes esame viešoji įstaiga, o ne pelno siekianti organizacija, visas savo turimas lėšas investuojame į darbuotojų darbo užmokestį, į pacientams saugias sveikatos priežiūros paslaugas, įrangą.

-Viešumoje nuskambėjo ir kai kurių valdančiųjų nuomonė, jog rajoninių ligoninių pertvarka prasidės po savivaldybių tarybų rinkimų. Kaip jūs galvojate?

-Pacientai ir ligos nelaukia rinkimų. Jiems reikia gydytis čia ir dabar, todėl kvailystė, kad kalbama apie rinkimus. Sveikatos sistemoje pokyčiai turi vykti nuolat ir nepaisant rinkimų ar žvaigždžių išsidėstymo. Keistis reikia, o Šilutės ligoninė tai ir daro. 

Aišku ministerijos pozicija turi įtakos, tačiau mes, medikai, darome viską, kas reikalinga pacientams. Be abejo, būtų lengviau tai daryti, jei sveikatos apsaugos sistema nebūtų siejama su politinėmis peripetijomis.

Kalbino Viktorija SKUTULIENĖ, VšĮ Šilutės ligoninės visuomenės informavimo specialistė