Šilutės ligoninėje galima atlikti krūtų echoskopiją

Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, krūties vėžys – dažniausia moterų onkologinė liga Lietuvoje ir daugelyje Vakarų pasaulio šalių. Kasmet Lietuvoje diagnozuojama apie 1500 naujų ligos atvejų. Tik laiku diagnozavus krūties vėžį galima sėkmingai užkirsti kelią jo vystymuisi. Tačiau Šilutės ligoninės gydytojas onkologas Anatolijus Dementjevas akcentuoja, jog visų svarbiausia – tikrintis profilaktiškai.

A. Dementjevas
Gydytojas onkologas A. Dementjevas sako, jog krūtų echoskopiją nuo 20 metų svarbu atlikti kartą per metus.

„Krūties vėžys – klastinga liga, nes ankstyvoje stadijoje nesukelia jokių pojūčių. Dėl šios priežasties raginu moteris nuo dvidešimties metų atlikti krūtų echoskopiją. Jauniausiai moteriai, kuriai esu diagnozavęs vėžį buvo 27-eri. Po tyrimo paaiškėjo, kad jai antrosios stadijos vėžys“, – sako chirurgas onkologas. A. Dementjevas priduria, kad daugiau kaip 95 proc. moterų, nustačius pirmos stadijos vėžį visiškai išgydomos.

Susirgus – neskauda

Susirgus krūties vėžiu, anot A. Dementjevo, moteris nejaučia jokių simptomų: nėra skausmo, ant odos nėra jokių pakitimų ir neįmanoma apčiuopti mazgelių.

„Ankstyvoje vėžio stadijoje simptomų nėra. Jei moteris jau užčiuopia naviką, tikėtina, kad tai ne mažesnė negu antroji vėžio stadija, ar net didesnė. Iki pirmosios stadijos apčiuopti naviko neįmanoma, tai parodo tik atlikti tyrimai. Atlikus krūtų echoskopiją taip pat galima pamatyti pradinę vėžio stadiją“, – aiškina gydytojas A. Dementjevas.

Onkologo aiškinimu, krūtų echoskopiją – ištyrimą ultragarsu – svarbu atlikti kartą per metus nuo 20 metų, o nuo 50 metų kas 1 – 2 metus atlikti mamogramą – krūtų rentgenologinį ištyrimą.

„Mamografiją reikia atlikti vyresniame amžiuje, po kurio vertėtų atlikti dar ir krūtų echoskopiją. Tai svarbu, nes yra atvejų, kai nesimato darinio krūtų echoskopijos ar mamografijos metu. Tai yra reikšminga būtent moterims nuo 50 metų. Iki tol kasmet reikia atlikti krūtų echoskopiją“, – aiškina chirurgas.

Nuo 2005 metų Lietuvoje vykdoma krūties vėžio prevencijos programa, kurios metu mamografijos paslauga 50 – 69 metų moterims kas dvejus metus finansuojama Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. Tačiau šia galimybe moterys pasinaudoja retai. „Jeigu jų nesiunčia šeimos gydytojas, pacientės net nesužino apie tokią galimybę. Net ir žinodamos, dažnai pačios nedrįsta prašyti gydytojo siuntimo mamografijos tyrimui, juolab krūtų echoskopijai. Todėl nenuostabu, kad kasmet fiksuojama nemažai naujų ligos atvejų“, – sako gydytojas, kuris konsultacijos metu įvertina ir mamografijos tyrimo rezultatus.

„Pacientės gali atsinešti informaciją diske, tuomet įvertinu mamografijos tyrimą bei atlieku krūtų echoskopiją. Echoskopijos metu žiūriu konkrečius gerybinius ar piktybinius pakitimus, kurie buvo fiksuoti mamografiškai“, – informuoja medikas.

Bijo tikrintis

Pasak A. Dementjevo, į konsultacijas Šilutės ligoninėje daugiausiai ateina vyresnės moterys, o jaunesnės – rečiau. Pagrindinė to priežastis – baimė tikrintis.

„Yra moterų, kurios niekada anksčiau nesitikrino, nes bijo išgirsti blogą diagnozę. Dauguma net bijo save apsičiupinėti, nors reikia tai daryti bent kartą per savaitę. Moterys vizitui pas gydytoją delsia dėl įvairių priežasčių, o tai gali atsiliepti sveikatai“, – sako onkologas.

Medikas ragina moteris būti atsakingomis už savo sveikatą ir tikrintis ne tik kilus įtarimams, bet ir profilaktiškai.

Gydytojas A. Dementjevas Šilutės ligoninėje pacientus konsultuoja kas antrą mėnesio ketvirtadienį nuo 14 iki 17 valandos. Artimiausia konsultacija – rugpjūčio 20 dieną. Išankstinė registracija telefonu (8 441) 61040, internetu: http://ipr.silutesligonine.lt/ arba atvykus į Konsultacinę polikliniką, adresu Rusnės g. 1, Šilutė.