Šilutės ligoninėje – modernus ir brangus kompiuterinis tomografas

Šilutės ligoninėje jau veikia šiuolaikiškas 128 pjūvių kompiuterinis tomografas (KT), kuris pakeitė iki šiol naudotą vieno pjūvio prietaisą. Atsiradus naujai įrangai, žymiai pagerėjo ligonių ištyrimas, ankstyvoji onkologinių susirgimų diagnostika. 128 pjūvių KT atliekami galvos smegenų, kaklo, krūtinės ląstos, pilvo, dubens, stuburo, galūnių ar kitų organų radiologiniai tyrimai. Šilutės ligoninėje nėra eilių, tad atlikti KT tyrimą atvažiuoja ne tik šilutiškiai, bet ir pacientai iš Tauragės, Šilalės, Klaipėdos. Nuo vasario vidurio naujuoju KT aparatu jau atlikta beveik 1000 tyrimų. Radiologijos skyriuje jau veikia ir naujas rentgeno aparatas, kurį ligoninė įsigijo iš Sveikatos apsaugos ministerijos skirtų lėšų.

Dirbdami su 128 pjūvių kompiuteriniu tomografu, Radiologijos skyriaus darbuotojai gali atlikti žymiai tikslesnius tyrimus. Iš kairės: vyr. radiologijos technologė Vida Auškalnienė, technologės Nijolė Kasparavičieņė, Virginija Blechertienė su skyriaus vedėju Darijumi Pundžiumi.

Atlikta beveik 1000 tyrimų

Šilutės ligoninėje įvyko KT pristatymo renginys, kuriame dalyvavo ligoninės vyr. gydytojas Viktoras Šileikis, Radiologijos skyriaus vedėjas Darijus Pundžius, radiologijos technologės, taip pat Savivaldybės vadovai.

V. Šileikis pasakojo, kad vasarį sumontavus KT planuota pristatymo renginį padaryti anksčiau, tačiau tai nutęsė karantinas. Naujasis KT ligoninėje išbandytas vasario 13 dieną, dar už poros savaičių gauti leidimai dirbti. Iki rugpjūčio 6 dienos moderniu aparatu buvo atliktas 931 tyrimas.

Kompiuterinis tomografas, kurį ligoninė įsigijo lizingo būdu, kainavo 524 185 Eur. Vyr. gydytojas V. Šileikis dėkingas Šilutės savivaldybei, kuri prisidėjo 10 proc. pirminiam įnašui. „Kompiuterinis tomografas – brangus įrenginys, jo kaina viršija pusę milijono eurų. Dėkoju, jog prisidėjote pirmuoju įnašu. Tai apie 10 proc. sumos. Tai labai didelė pagalba ir svarbi ne tik mums, bet visiems rajono gyventojams“, – svečiams iš Savivaldybės dėkojo V. Šileikis.

Tikimasi, kad nauja įranga atsipirks per keletą metų, jeigu apkrova bus tinkama.

Nebeliko srities, kurios neištirtų

Pasak V. Šileikio, naujasis KT dirba žymiai greičiau ir atlieka kokybiškesnius tyrimus, negu ankstesnis vieno pjūvio prietaisas.

Plačiau apie KT galimybes papasakojo Radiologijos skyriaus vedėjas D. Pundžius. Pasak jo, daug kas kompiuterinį tomografą painioja su magnetiniu rezonansu, tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad KT yra tas pats rentgeno aparatas, nes jis turi rentgeno vamzdį.

Jo veikimo mechanizmas paremtas tuo, kad vienu sykiu vamzdis suka detektorius, kurių yra 128, taigi vienu metu gaunamas 128 pjūvių tiriamo organo vaizdai. Atlikus tyrimą matomas labai ryškus vaizdas, norint ir 3D formatu, galimos įvairios vaizdų rekonstrukcijos. Dirbant modernia įranga sumažėja medicininių klaidų tikimybė.

Prieš tai skyriuje veikė vieno pjūvio spiralinis KT aparatas, kurio tiriamasis laukas buvo ribotas. Atliekant tyrimus naujuoju KT, žymiai prasiplėtė tiriamas laukas, tai svarbu tyrimams po traumų arba ankstyvajai vėžio diagnostikai.

„Atėjo laikas atsinaujinti tiek medicininiu, tiek technologiniu požiūriu. Turime neatsilikti diagnostikoje, judėti į priekį“, – sakė D. Pundžius.

V. Šileikis papildė, kad pagerėjo ne tik galvos traumų diagnostika, bet ir kardiologiniai tyrimai, galima stebėti ir trombus kraujagyslėse, ir chirurgines patologijas, atlikti daug kitų radiologinių tyrimų.

„Žmogaus organizme nebėra srities, kurios nebūtų galima ištirti šiuo KT“, – sakė vyr. gydytojas.

Jis prisiminė atvejį tiriant avariją patyrusį pacientą. Jam senuoju KT atlikus klubo sąnario tyrimą jokio lūžio nebuvo matyti, bet skausmas liko. Tik magnetinio rezonanso tyrimas Klaipėdoje parodė, kad žmogui buvo lūžusi dubens kaulo įduba. Dirbant naujuoju KT tokių netikslumų pavyks išvengti.

Nebeliko eilių

Kartu su naujuoju KT į Radiologijos skyrių atkeliavo ir automatinis kompiuterizuotas švirkštas, kuris reikalingas tyrimams su kontrastavimo medžiaga atlikti. Automatinis švirkštas kateteriu prijungiamas prie paciento ir reikiamu metu sušvirkščiamas reikiamas kiekis kontrasto medžiagos. Kai pacientai tiriami dėl onkologinių susirgimų, ypač svarbi kontrasto dozė ir laikas.

Skaitmeninis švirkštas palengvina ir personalo darbą, nes nebereikia kontrastuojančios medžiagos leisti paprastais švirkštais.

Šilutės ligoninėje pradėjus veikti moderniam KT, išsitirti pacientai jau važiuoja iš aplinkinių rajonų.
Didelis pliusas ir tai, kad ligoninėje nebeliko eilių, tyrimas gali būti atliktas tą pačią dieną. Išankstinė registracija galima telefonu (8 441) 61040 arba internetu http://ipr.silutesligonine.lt/. Norint atlikti KT tyrimą, reikalingas gydytojo specialisto siuntimas.