Šilutės ligoninės gydytoja Nijolė Plaipienė: „Duoti kraujo – kiekvieno, juo labiau – mediko, pareiga“

plaipiene donore kabineteNeatlygintinai kraujo duodantys donorai iš visų Lietuvos kampelių buvo pakviesti į iškilmingą šventę Vilniuje, kurios metu 32-iems iš jų buvo suteiktas Garbės donoro vardas. Į renginį susirinko beveik 300 svečių.

Tarp tų, kuriems suteiktas aukščiausias donorystės įvertinimas – Garbės donoro vardas – buvo ir Šilutės ligoninės gydytoja, Neurologijos skyriaus vedėja Nijolė PLAIPIENĖ.

Ilgametė medikė kraujo jau davė apie 70 kartų, bet jokiu didvyriškumu to nevadina ir jokių apdovanojimų dėl to nelaukė. Atvirkščiai, jos nuomone, gelbėti gyvybes ir neatlygintinai duoti kraujo yra natūrali kiekvieno žmogaus, juo labiau – mediko, pareiga.

Duoti kraujo paragino ne vieną kolegą

Donore N.Plaipienė sako tapusi dar studijų metais. Pirmą kartą atlikus šią pareigą blogai nesijautė, tad nesibaimino ir kitų kartų. Jai buvo malonu, kad gali prisidėti prie kitų žmonių išgelbėjimo, todėl po to kraujo jau duodavo nuolat.

Donorystės medikė nenutraukė ir 1981 metais pagal paskyrimą pradėjusi dirbti Pagėgių, ir nuo 1997-ųjų dirbdama Šilutės gydymo įstaigose. Iš viso sovietmečiu kraujo ji davė daugiau nei 20 kartų, o Lietuvai atkūrus Nepriklausomybę – jau 43 kartus.
Aukščiausias įvertinimas – Garbės donoro vardas – suteikiamas asmenims, kurie kraujo neatlygintinai davė ne mažiau kaip 40 kartų.

Jau daugiau nei 10-metį gydytoja vadovauja Šilutės ligoninės Neurologijos skyriui, tad per tą laiką jau ir ne vieną kolegą paragino prisidėti prie donorystės.

Ne kartą ir ne du kraujo ar jo komponentų jau reikėjo ir jos vadovaujamo Neurologijos skyriaus pacientams.plaipiene donore

Kalbėdama apie skyriaus medikes šiltu žodžiu gydytoja mini kiekvieną čia dirbantį žmogų, bet savo dešiniąja ranka vadina vyr. slaugytoją Grasildą Renčeliauskienę. „Ant vyr. slaugytojos pečių laikosi visa mūsų skyriaus tvarka“, – sako vedėja.

Neradęs laiko gali pasigailėti

„Šilutėje patogu būti donoru: čia kiekvieną mėnesį atvažiuoja medikų brigados iš Klaipėdos Nacionalinio kraujo centro, aš gaunu žinutę apie tai, tad kodėl nenueiti?“, – ramiai, lyg savaime suprantamą dalyką sako N.Plaipienė.

Žinoma, pasitaiko atvejų, kai dėl ypač didelio darbo krūvio ar išvykus atostogų ji praleidžia donorystės dienas, bet tai būna retai. Sako nespėjusi ir prieš savaitę, nes pacientų tądien buvo tiek daug, kad nebeliko laisvos valandėlės. Bet šią „klaidą“ gydytoja tikina ištaisysianti kitą kartą.

N.Plaipienė pasakoja, jog duoti kraują kiekvienas sveikas žmogus gali iki 65 metų amžiaus, vyrai – penkis, moterys – keturis kartus per metus. Lietuvoje nuolat reikia visų grupių kraujo.

Pasakodama apie donorų pagerbimo renginį gydytoja prisimena vieno donoro pasakojimą apie tai, kas jį paskatino tapti donoru. Anot vaikino, jo vis prašė duoti kraujo vienam bičiuliui, bet jis vis nekreipė dėmesio į tą prašymą, vis nerado tam laiko. Kol kartą paskambinęs išgirdo, kad jau nebereikia – bičiulis mirė…

Susirinkusieji ir ašaras nubraukė

Lietuvoje neatlygintina donorystė skatinama nuo 1999 metų.
Donorui, nemažiau kaip 20 kartų nemokamai davusiam kraujo ar 100 kartų davusiam kraujo plazmos, įteikiamas Donorystės žymūno pažymėjimas.

 

Nemažiau kaip 30 kartų nemokamai davęs kraujo ar 150 kartų davęs kraujo plazmos donoras gauna Nusipelniusio donoro pažymėjimą.

Aukščiausias apdovanojimas – Garbės donoro vardas (kartu su tai patvirtinančiu ženklu ir pažymėjimu) suteikiamas donorui, ne mažiau kaip 40 kartų nemokamai davusiam kraujo ar 200 kartų – plazmos ir ne mažiau kaip 10 metų aktyviai dalyvaujančiam nemokamos donorystės veikloje.

„Pirmą kartą neatlygintiniems kraujo donorams Lietuvos donorystės žymūno pažymėjimai buvo įteikti 2006 m. sausio 27 d. Tuomet buvo apdovanoti 6 asmenys. 2008 m. gruodį pirmą kartą Lietuvos neatlygintinos kraujo donorystės istorijoje suteikti Garbės donoro vardai. Įvairūs įvertinimai jau suteikti 1418-ai mūsų šalies donorų, iš jų 903 – Donorystės žymūno, 392 – Nusipelniusio donoro, 123 – Garbės donoro, – renginio dalyviams kalbėjo Lietuvos sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė.

Dėkodama už kilnų darbą ministrė spaudė ranką ir N.Plaipienei ir įteikė šilutiškei Garbės donoro medalį, ženkliuką ir tai patvirtinančius pažymėjimus.

Į šventę susirinko visi neabejingi neatlygintinai kraujo donorystei: kraujo donorai, jų artimieji, savanoriai ir rėmėjai, net ir tie, kurie dėl įvairių priežasčių negali duoti kraujo, bet kitaip prisideda prie neatlygintinos kraujo donorystės įtvirtinimo Lietuvoje. Ir visi jie susirinko padėkoti tiems, kurie tiesiogiai aukoja save kitų labui.

Ne vienas dalyvis nubraukė jaudulio ašaras girdėdami suvažiavusiųjų pasakojimus apie tai, kas juos paskatino tapti kraujo donoru, žvelgdami į tuos, kurie žemai lenkėsi donorams, dėkodami už išgelbėtas gyvybes.

Renginį vedė aktorius Vytautas Rumšas jaunesnysis, donorams surengtos vaišės, koncertavo garsūs šalies atlikėjai.{jcomments off}