Šilutės maitinimo įstaigos svarsto, ar vaišins klientus nemokamai geriamuoju vandeniu iš čiaupo

GETTY 82248264 WATER GLASS TAP 1Aplinkos ministerija pakvietė šalies restoranus, kavines, barus ir viešbučius prisijungti prie socialinės akcijos „Geriamasis vanduo iš čiaupo – nemokamai!“ Tokiu būdu viešojo maitinimo įstaigos skatinamos savo klientus nemokamai vaišinti geriamuoju vandeniu iš čiaupo.

Visuomenės sveikatos centro specialistai tokiai iniciatyvai pritaria, o Šilutės rajono kavinių šeimininkai  turi įvairių nuomonių: vieni sako mielai prisijungsiantys prie tokios iniciatyvos, nes žino, kad šilutiškiams centralizuotai tiekiamas vanduo – kokybiškas, vienas geriausių Lietuvoje. Kiti mano, jog tai neprotingas nuo realybės atitolusių valdininkų išsigalvojimas, todėl tikina „nepasiduosiantys provokacijai“.

O štai Šilutės vandens tiekėjų vadovas Alfredas Markvaldas tikina ir be akcijų kaskart kavinėje paprašantis stiklinės vandenėlio iš čiaupo…

Akciją pasiūlė aplinkos viceministrė

„Lietuvoje geriamasis vanduo iš čiaupo – tikrai kokybiškas, nes jam ruošti naudojamas tik požeminis vanduo, į kurį nepatenka teršalų. Kuo daugiau žmonių gers vandenį iš čiaupo, tuo geriau ir aplinkai, nes sumažės plastiko pakuočių, į kurias pilstomas geriamasis vanduo, atliekų“, – apie tokią iniciatyvą sakė aplinkos viceministrė Daiva Matonienė.

Numatyta akcijoje dalyvaujančių restoranų, kavinių, barų ir viešbučių pavadinimus ir adresus skelbti Aplinkos ministerijos tinklalapyje. Apie tai, kad būtent šios įstaigos savo lankytojus nemokamai vaišins vandeniu, informuos ant įstaigų durų priklijuoti specialūs lipdukai. Lipduką bus galima gauti atėjus į informacinę akcijos apie geriamąjį vandenį palapinę, kuri keliaus per Lietuvą.

Vandentiekininkų vadovas vertina savo produktą

„Aš ir be akcijų visada nuėjęs į kavinę ar barą paprašau man atnešti stiklinę vandens iš čiaupo“, – sako UAB „Šilutės vandenys“ direktorius Alfredas Markvaldas. Anot ilgamečio vandentiekininkų vadovo, jis taip daro dėl dviejų priežasčių: dėl to, kad žino, koks vanduo svarbus žmogaus sveikatai, ir dėl to, kad ne blogiau žino, jog mūsų miesto vanduo yra išskirtinai geras ir švarus – vienas geriausių visoje Lietuvoje.

„Mūsų vanduo vartotojus pasiekia tiesiai iš gręžinių, o tai reiškia, kad jis turi visus žmogaus organizmui būtinus mineralus. Tiesa ta, kad turi jis ir šiek tiek geležies, bet ją „pasigauna“ tekėdamas vamzdynais, o ne gręžiniuose. Iš gręžinių į vandenį gali patekti tik geležies pėdsakai“, – sakė A.Markvaldas.

Jis tikina nevertinantis plastiko buteliuose pardavinėjamo geriamojo vandens, nes jis pilstomas jau išvalytas, – tai matyti iš to, kad tokiuose buteliuose niekada nenusėda nuosėdų.

Vieni verslininkai vaišins, kiti – ne, treti dar galvos

Pakalbinti keli Šilutės ir rajono kavinių šeimininkai tik iš „Šilutės naujienų“ išgirdo apie tokią akciją ir išsakė įvairių nuomonių.
„Gaila tik vieno – kad tokia akcija organizuojama rudenį, o ne praėjusią karštą vasarą, kuomet tikrai žmonėms reikėjo išgerti labai daug vandens“, – sakė boulingo klubo „Jazz bowling“ šeimininkė Jurgita Žemaitaitienė.

Verslininkė mano, kad rudenį klientai dažniau prašys karštos arbatos puodelio nei šalto vandens.

Ji tikino visada esanti „už visokiausias akcijas ir už sveiką gyvenseną“, todėl mielai prisijungsianti ir prie šios. Juo labiau kad ji gerai žinanti, jog Šilutės vanduo yra išskirtinai kokybiškas, todėl drąsiai galinti vaišinti juo ir savo svečius.

Švėkšnos kavinės „Viesulas“ savininko Antano Martinkaus nuomonė – priešinga: jis sako, jog vandens dalijimą klientams galėjo sumąstyti tik „nuo realybės atitolę valdininkai, menkai išmanantys verslininkų darbą“.

„Dar negirdėjau apie akciją, bet jos neketinu palaikyti. Kas bus, jei kažkam nepatiks tas mūsų kavinės vanduo? Juk dėl skonio nesiginčijama. Juo vaišindamas galiu savo įstaigai dar ir antireklamą pasidaryti. Be to, kas paneigs, kad atsiras ir tokių, kurie akcijos lipduką ant durų pamatę, dar ir kelis „bambalius“ atsineš ir pripilti paprašys?..“ – svarstė verslininkas. Jis mano, kad jei verslininkas didelius pinigus valstybei moka už vandenį, ne menkesnius – už nuolat atliekamus jo tyrimus, taigi kavinės vanduo – irgi kainuoja.

Šilutės picerijos „Rambynas“ šeimininkė Aurelija Vėlyvienė sako, kad čia užsukantiems lankytojams ir iki šiol visada kartu su kavos puodeliu duodama stiklinė filtruoto vandens iš čiaupo. Be to, vandenėlio įpilama kiekvienam, kuris to paprašo.

Vadovė tarėsi su savo kolektyvu, visi kartu net vandenį iš čiaupo ragavo ir svarstė, ar išties jo skonis toks, kokiu norėtųsi pavaišinti klientą. „Ne visiems jis patiko, jaučiame tam tikrą mūsų vandens prieskonį ir kvapą. Todėl nemanau, kad vaišinimas vandeniu įmonei padėtų pritraukti klientų. Dar pagalvosime“, – sakė verslininkė.

Vartojame per mažai vandens

„Garsus prancūzų rašytojas Antuanas de Sent Egziuperi (Antoine de Saint – Exupery) vandenį apibūdino taip: „Per maža pasakyti, kad tu reikalingas gyvybei – tu pats esi gyvybė“, – cituoja Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėja, gydytoja Roma Jovaišaitė.

Medikė primena, kad vanduo yra vienas labiausiai paplitusių Žemėje junginių, kurio savybės lėmė gyvybės atsiradimą Žemėje. Vandens yra visuose gyvuose organizmuose, jis sudaro 65-70 proc. suaugusio žmogaus ir iki 80 proc. vaiko kūno masės. Senstant vandens organizme mažėja, todėl reikia nuolat jo gerti.

Organizme esančiame vandenyje vyksta medžiagų apykaita, cheminės reakcijos, nes vanduo yra daugelio medžiagų tirpiklis. Vanduo palaiko normalią kūno temperatūrą, su juo iš virškinimo trakto įsiurbiamos maisto medžiagos, pašalinami medžiagų apykaitos produktai. Vandens stokai žmogaus organizmas labai jautrus, dėl to gali sutrikti biologiškai aktyvių medžiagų koncentracija, nervinių bei kitų ląstelių veikla.

„Nevalgęs žmogus gali išgyventi keliasdešimt parų, o negerdamas – vos keletą dienų. Taigi žmogui vanduo reikalingas ne vien troškuliui malšinti, o daugelis iš mūsų vartoja per mažai skysčių“, – sako gydytoja.

Lietuvoje viešajam geriamojo vandens tiekimui vartojamas giliųjų vandeningųjų horizontų vanduo, jis yra saugus ir tinkamas gerti, kai atitinka Lietuvos higienos normą HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“.

Geriamajam vandeniui keliami tokie reikalavimai: jame neturi būti patogeniškų mikroorganizmų, virusų, kirmėlių kiaušinėlių, pirmuonių, tai yra vanduo turi būti saugus epidemiologiniu požiūriu; vanduo turi būti bespalvis, bekvapis, skaidrus, be nemalonaus prieskonio; jame neturi būti toksinių medžiagų ar jų priemaišų didesnėse koncentracijose, negu yra reglamentuota higienos normoje; vanduo turi būti saugus toksikologiniu požūriu.

Toks yra Šilutės rajono gyventojams centralizuotai tiekiamas vanduo.

Pasak R.Jovaišaitės, vidutiniškai per dieną žmogus turėtų išgerti apie 2 litrus skysčių, tačiau ne visiems reikia būtent tiek. Kiek skysčių reikia suvartoti, priklauso nuo medžiagų apykaitos, fizinio aktyvumo, oro temperatūros, amžiaus, lyties. Vyrams reikia daugiau vandens, nes jų didesnė raumenų masė, jie gausiau prakaituoja.

Dalį skysčių gauname su maistu, o likusią turėtume gauti gerdami vandenį bei kitus gėrimus. „Turbūt nedaugelį žavi gryno vandens gėrimas. Gaivieji gėrimai taip pat malšina troškulį, papildo skysčių atsargas organizme, tačiau jie turi minusą – beveik visi jie yra saldinti, tad kartu su skysčiais gauname daug kalorijų. Tinkamiausiu organizmui laikomas negazuotas, tyras vanduo, o sultys, įvairūs gėrimai, kava, arbata (visi skysčiai, kurie turi skonį) laikomi maistu“, – sako gydytoja.

Be kita ko, vanduo gali būti ir puikus pagalbininkas lieknėjant. Tyrimai rodo, kad geriant vandenį mažėja riebalų atsargos, o Jutos universiteto mokslininkų tyrimas rodo, kad net ir nedidelė dehidratacija (vandens netekimas) sulėtina medžiagų apykaitą taip, kad organizmas sudegina 3 proc. mažiau kalorijų, nei turėtų. Taigi prieš pradedant kūną varginti dietomis vertėtų išgerti keletą stiklinių daugiau vandens.

Visi norime būti patrauklūs, o graži oda – vienas svarbiausių grožio elementų. Vanduo padeda ją išlaikyti jauną bei sveiką: jei odos ląstelės gauna pakankamai vandens, oda lieka elastinga, ne taip greitai raukšlėjasi.

Pasak medikės, atlikta aibė įvairių tyrimų apie vandens vartojimą ir absoliuti jų dauguma nedžiugina – dauguma žmonių suvartoja per mažai skysčių, o vanduo būtinas beveik kiekvienai kūno funkcijai.