Šilutės mokinius šiurpina tupyklos

TUALETAI 4„Mama, ar tu žinai, kokie siaubingai žiaurūs tualetai mūsų mokykloje? Daugiau niekada į juos neisiu…“, – tikrą sukrėtimą Pamario pragrindinėje mokykloje patyrė pirmokėlis pirmąją savo mokslų dieną.

Tualetai – tupyklos šiurpina vaikus ne tik šioje mokykloje, bet ir M.Jankaus pagrindinėje.

Kuo skubiau tvarkyti tualetus Savivaldybės valdžios paprašė ir konservatorė Sandra Tamašauskienė, gavusi kelių dešimčių M.Jankaus pagrindinės mokyklos mokinių tėvų pasirašytą laišką.

Savivaldybės Tarybos posėdyje S.Tamašauskienė paskelbė įteiksianti prizą tam  politikui, kuris išdrįs atlikti „rimtą reikaliuką“ M.Jankaus pagrindinės mokyklos senuosiuose tualetuose, kuriuose net durys – be kabliukų.

Raštas savivaldybės vadovams

Tokį drastišką pasiūlymą pateikti aukščiausiai saTUALETAI 2vivaldybės valdžiai – merui, administracijos direktoriui ir savo kolegoms politikams S.Tamašauskienę paskatino ne tik valdžios užmojai švaistyti biudžeto lėšas – apmokėti naujai kuriamos VšĮ „Žuvėjų kraštas“ steigimo mokesčius, bet ir Šilutės M.Jankaus pagrindinės mokyklos mokinių tėvų laiškas. Kelių dešimčių tėvų pasirašytame laiške savivaldybės Tarybai surašytas reikalavimas „…nedelsiant pakeisti nuo sovietmečio laikų nekeistus tualetus ir užtikrinti vaikams galimybę saugiai naudotis sanitariniais mazgais. Tualetai neatitinka sanitarijos ir higienos normų, tokių „tupyklų’ daugelis vaikų nėra net matę, duryse nėra užraktų – tai psichologiškai ir fiziškai traumuoja mūsų vaikus…“.

Šį laišką savivaldybės Tarybos posėdyje perskaičiusi S.Tamašauskienė gavo tiesų savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio atsakymą, kad Savivaldybė savo biudžeto lėšomis mokyklų tualetų neremontuos. Meras teigė, kad mokyklų tualetai bus remontuojami tik tuomet, kai mokyklų renovacijoms bus gautos valstybės investicijų lėšos.

Apsileidimas ir prioritetų nepaisymas

TUALETAI PAMARIO 1Valdančiosios koalicijos politikų replikas, kad S.Tamašauskienė kelia mokyklų tualetų tvarkymo klausimą be reikalo, nes, jų manymu, viešosios įstaigos steigimas ir mokyklų tualetai yra nesusiję klausimai, nutraukė liberalsąjūdiečio Jono Jatauto palaikymas. Jis sakė, kad abu klausimus sieja tas pats dalykas – biudžeto lėšos.

Pasak J.Jatauto, jau 1993 metais, kai jam teko steigti Vydūno gimnaziją, pirmiausia buvo rekonstruoti šios mokyklos tualetai – išmontuotos tupyklos ir sudėti normalūs klozetai. J.Jatauto nuomone, atsakomybė, kad Šilutėje net miesto mokyklų tualetuose dar egzistuoja tupyklos, krenta ir Savivaldybės administracijai, ir kelių kadencijų Tarybos politikams. „Tai tiesiog apsileidimas, prioritetų nesupratimas ar nepaisymas“, – sakė J.Jatautas.

S.Tamašauskienė „Šilutės naujienoms“ sakė, kad ir dabar, kai meras V.Laurinaitis užkirto, jog tualetai mokyklose bus remontuojami tik atliekant renovacijas, ji mano kitaip. Ji sieks, kad visų mokyklų tualetus apžiūrėtų speciali komisija, įvertintų ir, jeigu reikia, duotų nurodymą neatidėliojant juos sutvarkyti.

Pasak S.Tamašauskienės, mokyklų renovacijos kai kur tualetų būklės nepagerino. Pavyzdžiui, Pamario pagrindinė mokykla jau renovuota, tačiau baisiosios tupyklos vis tiek išliko. „Kelios moksleivių kartos turės laukti naujos renovacijos?“ – retoriškai klausė ji.

Į tualetą laksto namo

Tarybos posėdžio pertraukos metu diskusijos apie mokyklų tualetus tęsėsi toliau. VRK „Už žmonių valdžią“ atstovė Daiva Žebelienė sakė, jog palaiko S.Tamašauskienės iniciatyvą, kad savivaldybės finansuojamose mokyklose privalo būti kuo skubiau sutvarkyti moksleivių tualetai ir užtikrinti visi kiti higienos reikalavimai.
TUALETAI TAMASAUSKIENE
Ji pasakojo ne kartą girdėjusi pedagogų kalbas, jog prireikus į tualetą vaikai net bėga į namus ir vėluoja į pamokas. Kas jiems tai gali uždrausti, jeigu mokykloje tualetai tokie, kokių jie niekada nėra net matę.

Reikia pinigų

M.Jankaus pagrindinės mokyklos direktorius Audrius Astasevičius „Šilutės naujienoms“ sakė, kad jo mokykloje tupyklos sumontuotos prieš du dešimtmečius – dar 1994 metais. Pasak direktoriaus, jei reikėtų sumontuoti vien naujus klozetus, galbūt mokykla išsiverstų su turimomis lėšomis, tačiau tualetų atnaujinimas nėra vien tik tupyklų pakeitimas į klozetus – būtina keisti ir visus mokyklos kanalizacijos vamzdynus. Tokioms rekonstrukcijoms reikia žymiai daugiau pinigų, nei dabar skiriama mokyklai, mano A.Astasevičius.

Jis pasidžiaugė, kad tualetų problema jo vadovaujamoje mokykloje iš dalies išsisprendė, nes pradinukams skirtame fligelyje tualetai buvo renovuoti ir juose jau yra modernūs klozetai.

O dėl tualetų kabinų, kuriose nėra kabliukų, A.Astasevičius sakė, kad jie nuolat įdedami, tačiau nedaug trunka, kad jie vėl būtų sugadinti.