Šilutės neįgalieji iškraustyti į kitą miesto galą, o jų veikloms „surištos“ rankos ir kojos

Dar liepos mėnesį kaip perkūnas iš giedro dangaus Šilutės neįgaliųjų draugijos narius pasiekė žinia apie tai, jog jie privalo išsikraustyti iš daugiau nei 20 metų puoselėtų patalpų, esančių Tilžės g. 32A.

Neįgalių draugijos pirmininkė L. Micienė sakė, jog šiuo metu neįgalieji turi vos du kabinetus ir pusę salės, kuria turi dalintis su kitais.

Taigi jau kelios dienos, kai šios draugijos nariai, palaiminti Savivaldybės vadovų, kuriasi Tulpių gatvės 10 name. Šiuo metu, tiesiogine šio žodžio prasme, neįgalieji gūžiasi suspausti tarp atsivežtų daiktų ir apribotų veiklos galimybių, nes nebeturi tam anksčiau turėtų sąlygų.

Šilutės neįgaliųjų draugijos nariams paskirta ne itin išvaizdaus triaukščio namo menka dalis pirmame aukšte. Beje, šiame pastate, esančiame visai kitame miesto gale, glaudžiasi ir Šilutės aplinkos apsaugos inspekcija, ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Klaipėdos departamento Šilutės skyrius, ir sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Viltis“ bei ruošiamasi netrukus atkelti ir visą Šilutės socialinių paslaugų centrą, esantį Tilžės g. 32, ir dar įrengti skalbyklą. Skaičiuojant visas įstaigas ir organizacijas, kurios šiame pastate įsikūrusios ar tuoj įsikurs, situacija primena pasaką apie pirštinę – namelį, tik toli gražu, ne visai tokį jaukų ir erdvų jos gyventojams.

Suvaržė įprastas veiklas

Savaime suprantama, jog suskausta širdį, kai reikia susitaikyti su nuomos sutarties sulaužymu, ir apleisti daugiau nei du dešimtmečius puoselėtas patalpas, pritaikytas įvairioms veikloms bei vykdomiems projektams.

Anot Šilutės neįgaliųjų draugijos pirmininkės Laimos Micienės, senosios patalpos Tilžės g. 32A buvo erdvios, pritaikytos įvairioms veikloms, patenkinančios visus poreikius ir galimybes.
Dabartinėse patalpose neįgalieji įsikurti turi tik du kabinetus ir pusę salės, su kuria dalijasi su sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Viltis“ nariais. Dalijasi ir bendru tualetu bei koridoriumi. O savo šūsniams daiktų susidėti rado tik mažytę rūbinei skirtą erdvę.

Šiame pastate, esančiame Tulpių g. 10, neužilgo glausis kelios įstaigos ir organizacijos.

Anot L. Micienės, ir tie du kabinetai ankšti. Viename iš jų glaudžiasi ne tik draugijos pirmininkė, bet ir buhalterė, pavaduotoja. Sudėtinga situacija, nes Šilutės neįgaliųjų draugija vienija per 340 narių. Jų tikrai daug, o vietos trūksta.

Dėl pasikeitusių patalpų nebeliko ir tokių paslaugų – kaip neįgaliųjų išsimaudymas, rūbų išskalbimas, kurias anksčiau draugija teikė.

Naujoji draugijos pastato vieta sukėlė daug nepatogumų ir susisiekimo klausimu. Anksčiau neįgalieji, atvykstantys autobusu iš kaimiškų vietovių, lengvai ateidavo į senąsias patalpas, nes jos buvo netoli, o dabar žmonėms reikia pereiti visą miestą. Anot pašnekovės, buvo įprasta senoji vieta ir niekam nekėlė jokių papildomų rūpesčių.

Šiuo metu sunku ir su veiklų organizavimu. Štai bendros salės klausimas – skaudžiausias. Čia neįgalieji veda būrelius, veikia siuvimo, floristikos užsiėmimai, vedamos teatro „Botagėlis“, vokalinio ansamblio „Šilainė“ repeticijos.

Ankštoje aktų salėje užsiėmimus neįgalieji veda pasikeisdami su „Vilties“ nariais. Čia dar turi tilpti ir atsivežti daiktai.

Panašių veiklų turi ir „Vilties“ nariai. Šiaip ne taip abi organizacijos susitarė dėl veiklų laikų, dalijasi dienomis ir valandomis. Bet tai kelia papildomų nepatogumų, riboja veiklas.

Rodydama į už salės kėdžių sustumtus treniruoklius L. Micienė su apgailestavimu pripažino, jog vieni iš svarbiausių įrankių – treniruokliai, šiuo metu tik čia rado sau vietą. „Tiesiog neturime, kur juos laikyti, bijome, kad atvykstantys vaikai nesusižalotų“, – sakė L. Micienė. Tad treniruokliai taip pat gūžiasi užspausti, neliečiami, nes yra per daug sunkūs, kad kiekvieną kartą jie būtų kilnojami, stumdomi, o pastovios vietos šiuo metu nėra.

Anot L. Micienės, bet kokiu atveju juk nėra padėties be išeities. Neįgalieji tikisi, kad greitu metu valdžios atstovai ištesės pažadus ir atsižvelgs į bendrijos situaciją dėl mažų patalpų.

Žada daugiau patalpų

Apie Šilutės neįgaliųjų draugijos situaciją sutiko pakomentuoti Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis. Anot jo, situacija dėl patalpų buvo sprendžiama ne vienerius metus. Kadangi prioritetas yra negalią turintys jaunuoliai, kuriems teikiamos dienos socialinės globos paslaugos, jau kuris laikas buvo žvalgomasi jiems erdvesnių patalpų. Buvo dėl to sulaukta ir ne vieno tokio jaunuolio tėvų prašymo. Galiausiai savivaldybės administracijos vadovai nusprendė dienos centro paslaugas perkelti į Tilžės 32A esančias erdves, kur buvo Šilutės neįgaliųjų draugija. Tuo pačiu nuspręsta, kad pastaroji bus iškeldinta į Tulpių g. 10. Čia šiuo metu yra daromi remontai.

Kaip sakė A. Šimelionis, Šilutės neįgaliųjų draugijai pakentėti dėl mažų patalpų reiktų apie pusmetį. Kai bus sutvarkytos kitos patalpos, draugijai bus atiduota visa pastato pirmo aukšto pusė. Kitoje bus įkurdinti sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Viltis“ nariai. Antrame ir trečiame aukštuose, pagal Savivaldybės administracijos vadovų apskaičiavimus, puikiai įsiteks ir Šilutės socialinių paslaugų centras, ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie SAM Klaipėdos departamento Šilutės skyrius, ir aplinkosaugininkai.