Pieno gamintojams, ūkininkams Lietuvoje per visą vasarą buvo mažinamos pieno supirkimo kainos. Smulkiausiems ūkininkams pristatomo pieno kainos kai kur nukrito net iki 15 ct už litrą natūralaus pieno. O dabar dar pasklido žinių, kad rugsėjo mėnesį pienas dar gali būti piginamas 1 ct. Tad nors stambesni ūkininkai už parduotą pieną gauna šiek tiek daugiau, tačiau dabar jau ir jiems neramu.
Lietuvos pieno gamintojų asociacijos tarybos pirmininkas Jonas Vilionis jau viešai yra pareiškęs, kad pieno supirkimo kainoms krintant, karves laikantys ūkininkai pigiausiai pieną superkančius perdirbėjus rudenį ketina boikotuoti. Jie ne tik kurį laiką neparduos pieno, bet ir blokuos privažiavimus prie pasirinktos įmonės.
Šilutės rajono pieno gamintojai savo nuomonės šiuo klausimu viešai dar nepaskelbė. Tačiau „Šilutės naujienoms“ pradėjus domėtis apie galimus pieno gamintojų neramumus, tiek rajono pieno gamintojų asociacijos pirmininkė Juzefa Tamavičienė, tiek žemės ūkio kooperatinės bendrovės „Pamario pienas“ direktorė Edita Katutienė turėjo ką pasakyti. Jos neramumų nenori, tačiau jeigu visuotinai bus nuspręsta boikotuoti – kooperatyvas prie boikotuojančiųjų jungsis.
Kaina turi pakilti bent iki 30 ct
Savo pareiškime J. Vilionis minėjo, kad nežadama blokuoti visų įmonių. „Vieną norime, tą, kuri duos mažiausias kainas. Sudedame kiekvieno mėnesio kainas, išvedame vidurkį ir viskas. Nuvažiuojam prie vartų su savo traktoriais ir neįleidžiame, neišleidžiame kokią savaitę“, – sakė Lietuvos pieno gamintojų asociacijos tarybos pirmininkas J. Vilionis.
Pasak šalies pieno gamintojų asociacijos vadovo, pavyks tai ar nepavyks, priklauso nuo pačių ūkininkų. „Bet toks yra mūsų asociacijos tikslas. Yra asociacijos valdyba, taryba ir spręsime“, – pridūrė jis. J. Vilionis prognozuoja, kad akcija galėtų vykti spalio – lapkričio mėnesiais, nors, pasak jo, perdirbėjai už pieną mažiausiai moka liepą ir rugpjūtį.
„Rugsėjo pabaigoje baigsime apsisėti, nusiimti derlių, tada spręsime“, – žadėjo asociacijos tarybos pirmininkas. Jo teigimu, ar akcija įvyks, priklauso ir nuo to, ar perdirbėjai pieno tiekėjams iki to laiko maždaug du kartus pakels kainas – iki 30 centų už litrą. „Virš 30 centų jau galima gyventi, kaštus gali pasidengti“, – aiškino J. Vilionis.
Žemės ūkio ministras Andrius Palionis sakė ketinantis inicijuoti derybas su gamintojais ir perdirbėjais dėl palankesnių pieno supirkimo kainų.
Vienos didžiausių Lietuvoje pieno perdirbimo bendrovių „Rokiškio sūris“ vadovas Dalius Trumpa sako, kad pieno kainas nustato ne pokalbiai, o situacija rinkoje.
„Mes visada pasiruošę kalbėtis ir kalbame su savo partneriais, kurie parduoda mums pieną. Ar tuose pokalbiuose nori dalyvauti ministras, mes niekada neatsisakėme dalyvauti. Iš kitos pusės, iš dalies gaila, kad kartais nėra suprantama, jog pieno kainas nustato ne pokalbiai, o situacija rinkoje“, – sakė D. Trumpa.
Akcijose dalyvaus
Šilutės rajono pieno gamintojų asociacijos pirmininkė J. Tamavičienė sakė, kad rajono pienininkai išgyvena tokius pat sunkumus, kaip ir visos Lietuvos ūkininkai. Pasak jos, ir mūsų krašto ūkininkams tikrai nesinori aukotis dėl pieno perdirbėjų neribojamo pelno.
J. Tamavičienė kalbėjo, kad dabar apie būsimas akcijas ir boikotus ji dar nenorėtų kalbėti. Juk tuomet pieno perdirbėjai jiems pasiruoš ir apsigins. Pasak J. Tamavičienės, pieno gamintojų atstovai dabar tikisi susitikti su naujuoju Žemės ūkio ministru A. Palioniu. Ji neabejoja, kad pieno perdirbėjų vadovai su ministru jau susitiko arba susitiks tikrai anksčiau nei ūkininkai. Todėl yra būtina, kad ministras išgirstų ir ūkininkų pageidavimus. J. Tamavičienė neabejoja, kad Lietuvos valdžia gali įstatymais sutvarkyti, jog pieno gamintojai nedirbtų pusvelčiui ir nebūtų sunaikinti.
Žemės ūkio kooperatinės bendrovės „Pamario pienas“ direktorė Edita Katutienė „Šilutės naujienoms“ sakė, kad apie Lietuvos pieno gamintojų asociacijos tarybos pirmininko J. Vilionio keliamą maištą jau girdėjo. Tačiau „Pamario pieno“ ūkininkai dar nėra pakviesti į planuojamas akcijas ar boikotus. Gal taip yra ir todėl, kad „Pamario pienas“ savo ūkininkų pieną šiuo metu parduoda Lenkijos įmonei. Ji irgi negali pasigirti ypač didelėmis supirkimo kainomis, tačiau pieno pardavimo ir supirkimo procesas yra žymiai stabilesnis, ir dabar visus kooperatyvo narius tenkina.
Pasak E. Katutienės, krašto pieno gamintojai iki šiol visuomet palaikė visos Lietuvos pieno gamintojų siekius. Todėl be abejonės, jeigu pieno perdirbėjai prives prie jau bręstančio konflikto, kooperatyvo vadovai tarsis su savo pieno gamintojų grupe ir organizuos dalyvavimą akcijose.
Rašyti atsakymą