Šilutės policijoje – nauji vadovai ir nauja tvarka

pk vadovai petniunas rudminasŠilutės policijos komisariatą į savo pavaldumą perėmę Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) vadovai trečiadienį prisistatė mūsų rajono žiniasklaidininkams.

Tauragės AVPK viršininkas Remigijus RUDMINAS ir jo pavaduotojas Mindaugas BARŠYS supažindino su naujovėmis, kurios po dar vienos policijos reformos laukia policininkų ir kurias pajus kiekvienas rajono gyventojas.

Apie situaciją rajone kalbėjo Šilutės kriminalistų vadovas, šiuo metu laikinai komisariatui vadovaujantis Vaidas PETNIŪNAS.

Didžiausia problema – saugus eismas

R.Rudminas sakė, jog dabar, po teritorinių perskirstymų, Tauragės AVPK priklausys Tauragės, Šilapės, Pagėgių ir Šilutės komisariatai. Tauragiškiai neteko Jurbarko rajono, bet papildytas Šilutės rajonu, kuriame nusikalstamumo rodikliai yra dideli. Todėl apskrities komisariatui darbo ir atsakomybės dabar padaugės.

„Mums svarbu, kad po perskirstymo nenukentėtų čia gyvenančių žmonių saugumas, o tvarka tik gerėtų“, – sakė R.Rudminas.
Viena pagrindinių mūsų rajono problemų – eismo saugumas. Anot R.Rudmino,  avaringumas Šilutės rajone labai didelis, o avarijų aukų skaičiai beveik tokie pat, kaip visoje Tauragės apskrityje. Tokie skaičiai R.Rudminui kelia minčių, kad kai kuriais atvejais policija padarė ne viską dėl eismo saugumo, nepakankamai bendraarbiauja su visuomene. Jis tikino negarantuojantis, kad padėtis iš karto kardinaliai pasikeis, bet sakė turintis minčių, ką reikėtų keisti.

Šilutiškiams trūksta pilietiškumo

Anot R.Rudmino, policijai bendradarbiavimas su visuomene jai labai svarbus. Jei visuomenė žino be vairuotojų pažymėjimų važinėjančių asmenų, apie tai viešai kalba, bet policijos neinformuoja, vadinasi, ja nepasitiki. Pasitikėjimą tauragiškiai sieks ugdyti ir Šilutės rajono bendruomenėje, bendradarbiaus su žiniasklaida, kad visuomenę pasiektų policijos norai.

Jis paneigė informaciją, kad po pertvarkos keliuose sumažės patrulių – nė vieno etato nebus mažinama. Nė vienas pareigūnas nebus perkeltas iš Šilutės į Tauragės VPK.

Atvirkščiai, Šilutės komisariatą norėtų sustiprinti naujais pareigūnais – galėtų priimti apie 10 įvairių grandžių specialistų.
R.Rudminą stebina mūsų rajone dešimtmečiais be jokių kliūčių vešintis naminės degtinės gamybos verslas, metų metais linksniuojamos tos pačios giminės tradicijas tęsiančios pavardės. Tai irgi rodo, kad vietos policija į šią „veiklą“, komisaro žodžiais tariant, žiūri pro pirštus.

Be visuomenės pagalbos policija ir čia neišsivers. Kaip pavyzdį R.Rudminas minėjo Jurbarko rajono išskirtinai pilietiškus ir aktyvius žmones – iš šio rajono gyventojų AVPK gaudavo kaip reta daug informacijos.

Prašviesėjimų šioje srityje R.Rudminas jau įžvelgia ir kituose rajonuose: pamatę negatyvius reiškinius (pavyzdžiui, važiuojančius girtus vairuotojus), nebijodami net pačiam viršininkui jau skambina ir šilališkiai. Taip operatyviai sulaikomi pažeidėjai, užkardomi nusikaltimai. Tenykščiai žmonės, anot viršininko, tiesiog pasako, jog jiems neramu dėl tokių reiškinių ir taip padeda policijai užtikrinti savo saugumą.

Nuo sausio vidurio Šilutės kriminalistams vadovaujantis V.Petniūnas pastebėjo, jog mūsų rajono gyventojų sąmoningumui šia prasme dar oi kaip toli iki kaimynų iš gretimų rajonų. Šilutės komisariatui dabar vadovaujantis V.Petniūnas (komisariato viršininkas Stasys Mickevičius susirgo) matyt davė suprasti, jog pasitikėjimo policija mūsų krašto gyventojai neturi per daug. Bet kokiu atveju, anot V.Petniūno, jis mato, ką reikėtų taisyti šioje srityje.

Nori įdarbinti vietinius žmones

R.Rudminas sakė nepuoselėjantis utopinių svajonių, jog nusikalstamumas vieną dieną bus visai išgyvendintas, tačiau jį mažinti yra priemonių. Iš kai kurių jau girdėtų atvejų jam susidarė įspūdis, jog vietos policijos pajėgos kai kuriais atvejais per mažai stengėsi nusikaltimus išaiškinti. „Gal nedaro, o gal kartais daro, bet nepavyksta“, – pasvarstė jis.

Klausimą apie reformos įtaką komisariato kadrams R.Rudminas pavadino paslėptu, bet patikino, kad Šilutės PK struktūroje pakeitimų kol kas nenumatyta. Viską lems darbuotojų kvalifikacija. Tiesa, organizacinė mūsų komisariato dalis esanti didoka.

Nieko nauja jis nepažadėjo ir seniūnams, kaip jau rašė „Šilutės naujienos“, klausiantiems, kada gi pagaliau seniūnijos turės savo apylinkės inspektorius. Anot R.Rudmino, naujų pareigūnų nebus – „nuleista desantu“, jais galėtų tapti vietos gyventojai. Būtų didelė garbė seniūnijai, jei atrastų  pareigingų, dorų žmonių, galinčių dirbti policijoje. Svarbiausia, kad jie būtų nepriekaištingos reputacijos.

Baigę keleto mėnesių kursus, aukštąjį išsilavinimą turintys žmonės jau galėtų tapti pareigūnais. Prisidėti prie tvarkos rajone saugojimo kviečiami jauni, perspektyvūs žmonės.
Norėdamas geriau pažinti mūsų rajono teisėtvarkos situaciją, seniūnijų problemas, R.Rudminas planuoja susitikimus su seniūnais.

Šilutiškiams reikėtų pasitempti

R.Rudminas apgailestavo, kad Šilutės komisariatas – gerokai apleistas, nors per pastaruosius metus visi kiti komisariatai buvo paremontuoti, atnaujinta materialinė bazė. Tauragės AVPK planuoja investicijas ir į Šilutės komisariatą.

Jis žino, kad mūsų rajono Savivaldybė daug metų skiria finansavimą vietos policijai ir taip prisideda prie vietos žmonių saugumo gerinimo. Jis patikino, kad savivaldybės skiriami pinigai nenueis kitiems rajonams. „Bet jei nebus žmonių, nei benzinas, nei automobiliai vieni nieko nepadarys“, – nelinksmai pajuokavo jis.

Komisariato vadovams ir darbuotojams reikalavimai, anot R.Rudmino, nemažės, reikės pasitempti. Palyginęs Tauragės ir Šilutės pareigūnų išsilavinimą, jis sakė, jog Tauragės komisariate beveik 57 proc. pareigūnų turi aukštąjį išsilavinimą, tuo tarpu Šilutėje – tik 45 proc.

Ar liks poste dabartinis Šilutės r. PK viršininkas Stasys Mickevičius, pastaruoju metu turintis nedarbingumo lapelį? „Nepulsiu vertinti praeities, žvegsime į perspektyvą. Nesilaikome į asmenybes nukreiptos politikos“, – toks aptakus buvo svečio atsakymas. Ateityje esą individualiai bus vertinamas pareigūnų iniciatyvumas ir darbo rezultatai.

Nori daugiau viešumo

Daugiau informacijos komisaras pažadėjo žiniasklaidos atstovams. Jis neslėpė nustebimo, jog prieš mėnesį Šilutėje lankantis policijos generaliniam komisarui Sauliui Skverneliui vietos žurnalistai to net nežinojo. Tuo tarpu Jurbarke jie buvo pakviesti dalyvauti generalinio komisaro susitikime su meru.

„Manau, kad tai buvo įvykis, apie kurį visuomenė turėjo būti informuota. Bet jūsų policijos komisariatas sugebėjo paslėpti generalinį komisarą, – replikavo R.Rudminas.

Jis patikino, kad dėl informacijos nuo šiol žurnalistai galės kreiptis tiesiogiai į tarnybų vadovus, mat šie geriau nei bet kas žino tiriamą situaciją.