Šilutės politikai dėl rinkėjų pasaulį apsuka ir per 30 dienų

politiku keliones aplink pasauliIr ko tik dėl savo rinkėjų nepadarytų išrinktasis rajono politikas? Turbūt – viską. Tai vaizdingai iliustruoja jau pusę metų Šilutės rajono gyventojų labui dirbančios VIII šaukimo savivaldybės Tarybos narių išlaidų ataskaita. Iš jos matosi, kad kone visi rajono politikai rinkėjų labui suka ratus po rajoną ir kiekvienas sugeba kas mėnesį nuvažiuoti daugiau kaip 5 tūkstančius kilometrų.

Priminsime, kad praėjusių metų rudenį Tarybos nariai iki 325 eurų sau pasididino iš rajono biudžeto mokamas didžiausias leistinas kompensacijas už darbą rinkėjams. Iki tol jos buvo 289,62 Eur (1000 litų). Iškart pailgėjo ir politikų kelionės…

politiku soferiu desimtukasGalėtų pasiekti net Islamabadą…

Kad skaitytojas aiškiai pamatytų, kiek kilometrų kas mėnesį nukeliauja mūsų politikai, pasinaudojome feisbuke publikuota „Šilutės trolio“ paruošta vaizdine medžiaga, pavadinta „Šilutės ŠOFERIŲ TOP-10“.

Įdomiausia tai, kad kiekvienas „šoferių“ dešimtuke atsidūręs politikas už mokesčių mokėtojų pinigus prisiperka tiek degalų, kad per mėnesį galėtų nuvažiuoti triskart iki Maskvos (Rusija), dukart iki Romos (Italija) ar netgi iki Islamabado (Pakistanas), nutolusio nuo Šilutės 5530 kilometrų.

Dar įspūdingiau rajono politikų keliones atvaizduoja antra „Šilutės trolio“ iliustracija, kurioje sudėtas visų Tarybos narių teoriškai nuvažiuotas atstumas, paskaičiuotas pagal kas mėnesį kurui deklaruojamas išlaidas. Rezultatas – Šilutės politikai per 30 dienų Žemės rutulį galėtų apsukti daugiau kaip 2,5 karto…

„Šilutės trolis“ savo feisbuko paskyroje rašo, jog tokią vaizdinę medžiagą sukūrė iš smalsumo, o ne iš pavydo, nes kai sumos – tokios nerealios, ranka pati savaime kyla paskaičiuoti „svetimus“ pinigus (o iš tiesų – mūsų, rinkėjų ir mokesčių mokėtojų, pinigus).

Beveik visi išrinktieji Savivaldybės buhalterijai kas mėnesį pateikia kasos čekius, įrodančius, kad apie 300 eurų išleidžia automobilų degalams. Buhalterija, aišku, tokiomis išlaidomis besąlygiškiai patiki ir iš biudžeto  politikams kompensuoja tas išlaidas.

„Šilutės ŠOFERIŲ TOP-10“ sudaręs „Trolis“ paskaičiavo, kiek politikai turėtų nuvažiuoti kilometrų įvertinus vidutines automobilio sąnaudas: tarkime, kad automobilis vidutiniškai sunaudoja 6,5 l degalų 100-ui kilometrų, o dyzelino litras kainuoja apie 0,87 Eur.

A.Martinkus pasiūlė rūpintis… vaikų auklėjimu

„Šilutės ŠOFERIŲ TOP-10“ viršūnėje yra įsitaisęs Tarybos naujokas, socialdemokratas, Švėkšnos verslininkas Antanas Martinkus. Jis per 2015 m. IV ketvirtį kurui iš viso išleido apie 937 Eur, iš jų vien per gruodį – 325 Eur.  Pagal „Šilutės trolio“ paskaičiavimus, šis politikas gruodį galėjo įveikti net 5527 statistinius kilometrus.

„Šilutės naujienos“ pasiteiravo A.Martinkaus, kur jis tiek daug važinėjo, kad suspėjo įveikti stulbinantį kiekį kilometrų?

„Daug važiavau, lankiausi įvairiose šventėse, bendravau su rinkėjais. Nemažai sukoriau kilometrų aplink Šilutę – buvau ir Katyčiuose, ir Inkakliuose, ir Vilkų Kampe“, – vardijo telefonu verslininkas A.Martinkus, kuris, pagal kuro sąnaudas, automobilio variklio tikriausiai negesino net naktimis.

Pasiteiravus, koks jo automobilis sunaudoja tiek daug degalų, A.Martinkus akivaizdžiai suirzo. Pasakęs, jog pas rinkėjus vyksta visureigiu „Mitsubishi“, kuris turi ir priekabą, pasisiūlė įvardinti ir jo spalvą, ir net savo paties gimimo metus…

Paklausėme, kam jam į šventes vykti tokiu galingu, daug kuro sunaudojančiu automobiliu su priekaba? Gal šv. Kalėdų proga politikas vežė rinkėjams ir dovanų? A.Martinkus atšovė, kad ne ten „ieškome vielų“, o jo deklaruojamos išlaidos kurui nėra įspūdingos. Jis pasiūlė geriau domėtis ne politikų išlaidomis, o rajono vaikų auklėjimu.

Degalais šelpia ir kitus

Antrasis dešimtuke – Šilutės urėdas, „tvarkietis“ Vaidas Bendaravičius. Jis „Šilutės naujienas“ patikino, jog pas rinkėjus vyksta taip pat uoliai ir sukaria ilgus kilometrus, besidriekiančius nuo Usėnų iki Švėkšnos ir dar toliau.

„Nėra taip, kad būnu vietoje. Kasdien važiuoju“, – sakė pašnekovas, riedantis visureigiu „Honda“. Anot V.Bendaravičiaus, šis automobilis 100-ui kilometrų sunaudoja apie 10 litrų dyzelino.

Urėdas atviravo, jog jo politinei veiklai pakanka iš biudžeto gaunamos sumos. Dalį šių lėšų „tvarkietis“ skiria ir kanceliarinėms išlaidoms, nors jų ketvirčio ataskaitoje nedeklaravo. Matyt, mokėjo iš savo kišenės…

Socialdemokratas Antanas Kubaitis „šoferių“ dešimtuke užima trečią poziciją. Jis sakė, kad važinėja keturiais ratais varomu visureigiu „Hyunday“, kuris 100-ui kilometrų pareikalauja net apie 12-15 litrų dyzelino. Toks galingas automobilis politikui kaip tik ir reikalingas, nes reikia kas savaitgalį ir dar dažniau nuvykti pas atokiose vietovėse gyvenančius ir vargstančius rinkėjus. Pastariesiems, tarp kurių yra nemažai neįgaliųjų, A.Kubaitis veža įvairių dovanų, paramos – padeda, kaip gali.

Dar A.Kubaitis remia saviveiklininkus. Pasak jo, gruodžio mėnesį jis degalais aprūpino Bikavėnų ir Žemaičių Naumiesčio kultūros darbuotojus ir meno kolektyvus, kurie turėjo vykti į įvairius renginius.
Kalta netobula ataskaita

Politikai dėl rinkėjų išleidžia net gerokai daugiau lėšų, nei gauna iš savivaldybės biudžeto. Štai liberalas Arvydas Jakas yra paskaičiavęs, jog kas mėnesį išvažinėja kuro už maždaug 1000 Eur. Savivaldybės buhalterijai politikas pateikia tik tiek kasos kvitų, už kiek gali gauti kompensaciją. Tačiau, anot pašnekovo, pati išlaidų ataskaita yra nevykusi ir neišbaigta. Į ją neįtraukiami kiti mokesčiai, kuriuos iš savo kišenių sumoka politikai, rūpindamiesi rinkėjais, pvz., už juristo paslaugas ir pan. Tad politikai kitas išlaidas ataskaitose užrašo į kuro grafą.
„Tvarkietis“ Steponas Kazlauskas tvirtino, jog niekad nebuvo Tarybos nario išlaidų ataskaitos šalininkas, o prisijungti prie daugumos ir išnaudoti Tarybos nario veiklai kas mėnesį skiriamus 325 eurus, ryžosi tik dėl solidarumo, kai buvo priimtas bendras sprendimas.

„Nebūčiau nei turtingesnis, nei biednesnis, jei tų lėšų iš viso negaučiau“, – sakė S.Kazlauskas, „šoferių“ dešimtuke užimantis šeštąją vietą.

„Aš tą kurą išleidžiu kaip ir visi…“, – mįslingai tęsdamas sakė Tarybos Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas, prisipažindamas, jog savo garažuose jis turi net 22 automobilius ir pas rinkėjus vyksta vis kita transporto priemone.
S.Kazlauskas mano, kad kiti kolegos viso kuro, kurio išlaidų kompensaciją susigrąžina iš Savivaldybės biudžeto, nesunaudoja. „Visi taupo. Tikriausiai pila į kokias nors talpyklas, nes žvelgia į rytdieną. Juk ateis laikas, kai vėl reikės ruoštis rinkimams, tuomet bus svarbu ir pas rinkėjus dažniau nuvažiuoti“, – sakė pašnekovas. Jis įsitikinęs, jog dalį Tarybos nario darbui skirtų lėšų politikai pravažinėja asmeniniais reikalais.

Automobiliai – galingi arba seni

Kiti politikai prisipažino, jog jų automobiliai, kuriais vyksta pas rinkėjus, arba yra labai galingi, arba seni. Štai kitas politikos naujokas, liberalas Vidmantas Gečas pasiguodė, jog per beveik dvi dienas jis savuoju „Volkswagen Transporter“ prasuko apie 400 kilometrų.

Politikas prisipažino, kad nors jo asmeninis darbas patogus ir darbo valandomis bendrauti su rinkėjais, tačiau to – per maža. Ypač – prieš didžiąsias metų šventes. Tuomet politikas savo Tarybos nario lėšų ne kartą paaukojo rinkėjams, kad jie galėtų įsigyti įvairių kanceliarijos priemonių.

Su reikliu automobiliu pas rinkėjus vyksta ir socialdemokratas Alfredas Stasys Nausėda. Jis sakė turintis seną mašiną, kuri „suryja“- net 10-12 litrų dyzelino 100-ui kilometrų. Pasak A.S.Nausėdos, jam kas mėnesį skiriamų 325 eurų Tarybos nario pareigoms atlikti net neužtenka…

Daug išlaidų kas mėnesį patiria ir socialdemokratas Arūnas Pupšys. Jis sakė, kad kol nepradėjo eiti Tarybos nario pareigų, net neįsivaizdavo, kiek visa tai jam atsieis ir teks pridėti iš savos kišenės.

„Politiko darbui išleidžiu gerokai daugiau lėšų, negu deklaruoju kaip kuro išlaidas. Važinėju į Šilutę, kuri nuo namų yra apie 20 kilometrų. Dalyvauju įvairiuose posėdžiuose, komitetuose, tad į Šilutę kartais vykstu net po kelis kartus per dieną“, – sakė A.Pupšys.

Anot A.Pupšio, jei normalus politikas atlieka normaliai savo pareigas, tai kas mėnesį jo veiklai skiriami 325 eurai – tik lašas jūroje.

Labai galingu automobiliu, kuris sunaudoja apie 16 litrų dyzelino 100-ui kilometrų, pas rinkėjus važiuoja ir vienas tyliausių posėdžių metu politikų – „žaliasis valstietis“ Povilas Tunaitis. Jis sakė šiemet lengviau atsikvėpęs, kad „Šilutės ŠOFERIŲ TOP-10“ pozicijose jau nėra lyderis, o, garbingai užleisdamas 9 laiptelius, smuktelėjo į 10 vietą.
Jis sakė esantis vidaus reikalų sistemos pensininkas, neturintis darbo, bet, pasirodo, dėl rinkėjų visad pasiruošęs atverti šeimos biudžeto kišenę.

„Aš net nerodau, kiek iš tikrųjų papildomai išleidžiu kanceliarinėms prekėms. Kas mėnesį deklaruoju tik išlaidas kurui, neparodau, jog bendra mėnesinė suma būtų gerokai didesnė“, – tikino P.Tunaitis, bet sakė, kad patvirtinti 325 eurai Tarybos nario išlaidoms yra normali suma.

Neišlaidauja tik J.Jatautas

Nepavyko išgirsti ketvirtąją poziciją „Šilutės ŠOFERIŲ TOP-10“ užimančio verslininko, socialdemokrato Algio Bekerio nuomonės – jis, net neišklausęs dėl ko skambina „Šilutės naujienos“, atsakė, jog lankosi Vilniuje ir sprendžia rimtus šeimos klausimus.

Beje, iš 25 savivaldybės Tarybos narių savanoriškai išlaidų kompensacijos yra atsisakęs tik liberalas Jonas Jatautas – jis per pusmetį iš rajono biudžeto nepaėmė nė euro. Dar kompensacijų negauna meras Vytautas Laurinaitis ir jo pavaduotojas Algirdas Balčytis – jie iš savivaldybės biudžeto gauna atlyginimus.

Visi kiti į „šoferių“ dešimtuką nepatekę 13 politikų irgi apetitu nesiskundžia – gruodį tarp jų nebuvo nė vieno, kuris būtų paprašęs mažesnės nei 240 eurų kompensacijos (už tiek galima nuvažiuoti apie 4250 statistinių kilometrų).