Šilutės PSPC darbuotojai apsigynė – Aukščiausiasis teismas reorganizacijai nepritarė

PSPC L_STANISAUSKIENEDu metus trukusi VšĮ Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) kolektyvo kova dėl teisės turėti savarankiškumą baigėsi.

2016 metų pavasarį Šilutės savivaldybės taryba, o tiksliau valdančių partijų Tvarka ir teisingumas, Socialdemokratų bei Valstiečių ir žaliųjų sąjungos politikai su meru Vytautu Laurinaičiu priešakyje nusprendė reorganizuoti Savivaldybei pavaldžią įstaigą Šilutės PSPC, prijungiant ją prie Šilutės ligoninės. Pastarosios vadovybei ir kolektyvui, nuolat pelningai veikiančios Šilutės PSPC prijungimas galimai patiktų. Tačiau Šilutės PSPC darbuotojams toks prijungimas grėsė kai kurių darbo vietų praradimu ir svarbiausia – finansinio savarankiškimo praradimu.

Balandžio 23 dieną Šilutės PSPC direktorė Lina Stanišauskienė gavo Aukščiausiojo teismo nutartį, kurios esmė – Šilutės PSPC reorganizacija, prijungiant jį prie antrinio lygio gydymo įstaigos Šilutės ligoninės – negalima.

Šilutės PSPC kolektyvas triumfuoja

Nuo 2017 metų gruodžio mėnesio Šilutės PSPC vadovajanti L.Stanišauskienė „Šilutės naujienoms“ sakė, kad nuo pat pradžių buvo įsitikinusi, jog tokia reorganizacija neįvyks. Apie Šilutės savivaldybės tarybos sprendimą ir dabar jau dvejų metų teisinę kovą ji buvo skaičiusi rajono žiniasklaidoje. Jos nuomone, savivaldybės politikai, administracijos vadovai tuomet nepakankamai įsigilino į esminius skirtumus tarp dviejų lygių sveikatos priežiūros įstaigų. Antrinio lygio įstaigos finansavimas yra susietas su stacionaraus gydymo paslaugomis, o PSP centrų veikla finansuojama pagal prisirašiusių gyventojų skaičius. Šeimos gydytojų tikslas vykdyti ligų prevenciją, ligas diagnozuoti ankstyviausiose stadijose ir jas gydyti ambulatorinėmis sąlygomis.

Tad Savivaldybės valdžios ir politikų sprendimas dėl reorganizacijos akivaizdžiai neatitiko Sveikatos ministerijos jau seniai vykdomos sveikatos priežiūros skirtingų lygių atskyrimo politikos, ir nuostatos kuo labiau stiprinti pirminės sveikatos priežiūros sistemą.

Trečiadienį įvyko Šilutės PSPC gydytojų susirinkimas, kuriame L.Stanišauskienė informavo kolektyvą apie teisinės kovos verdiktą. Medikų reakciją, pasak L.Stanišauskienės, galima pavadinti trumpai – triumfas. Dabar, kolektyvo nuomone, lieka dar labiau susitelkti darbui ir siekti geriausio rezultato.

Daiva ŽEBELIENĖ, VRK „Už žmonių valdžią“ pirmininkė, Šilutės PSPC Stebėtojų tarybos pirmininkė:ZEBELIENE IR_TAMASAUSKIENE_2

– Pagaliau padėtas taškas. Kalbu apie Aukščiausiojo teismo priimtą sprendimą dėl negalimo viešosios įstaigos Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centro reorganizavimo prijungiant prie viešosios įstaigos Šilutės ligoninės.

Džiaugiuosi dėl šio nutarimo. Teismo sprendimas patvirtino faktą, jog aš, kaip Šilutės PSPC Stebėtojų tarybos pirmininkė buvau teisi, nepritarusi suplanuotai, neteisėtai įstaigos reorganizacijai. Pasikeitus teisinėms sąlygoms, draudžiančioms jungti antrinio lygmens sveikatos priežiūros įstaigas ir pirminės sveikatos priežiūros centrus, 2016 metų gruodžio mėnesį siūliau Tarybai atšaukti tais pat metais birželio mėnesį priimtą sprendimą dėl įstaigų reorganizacijos, Šilutės PSPC prijungiant prie ligoninės. Deja, valdančioji dauguma ir meras V.Laurinaitis nepritarė šiai iniciatyvai ir neteikė mano parengto sprendimo projekto svarstyti Šilutės rajono savivaldybės tarybai. Gaila, kad tarybos pirmininkas ignoravo bet kokią nuomonę tuo klausimu ir darė viską, kad toks sprendimo projektas nebūtų priimtas.

Gaila, bet tik teismo sprendimu įstaigos darbuotojai apgynė savo teises ir interesus. Tik teismo sprendimu Šilutės PSPC kolektyvas išvengė savivaldybės valdžios išprovokuoto konflikto sveikatos apsaugos politikos srityje.

Gerai, kad nepavyko pelningai veikiančią įstaigą Šilutės PSPC prijungti prie nuostolingai veikiančios įstaigos – Šilutės ligoninės. Manau, kad savivaldybės meras bei artimiausioji jo aplinka Teismo buvo pamokyti, kad negalima vadovautis tik savo ambicijomis, ir kad reikia daugiau pagarbos įstaigos darbuotojų nuomonei. STT IR_MERAS

Vytautas LAURINAITIS, partijos Tvarka ir teisingumas skyriaus pirmininkas, savivaldybės meras:

– Gali būti, kad Teismo sprendimą ir nutartį abi šalys supranta skirtingai. Savivaldybės teisininkų aiškinimu, Aukščiausiojo teismo galutinėje nutartyje nėra teiginio, jog Savivaldybės tarybos sprendimas dėl Šilutės PSPC reorganizacijos yra neteisėtas ir naikinamas.

Praėjo nemažai laiko ir abi pusės turi galimybę dar kartą svarstyti, kaip elgtis toliau. Artimiausiu laiku inicijuosiu susitikimą su Šilutės PSPC darbuotojais ir išklausysiu galutinę jų nuomonę dėl permainų įstaigoje. Jeigu jų nuomonė nepasikeitė, įstaigos reorganizacija Tarybos sprendimu bus atšaukta.