Šilutės publikai – populiariausia šiauliečių komedija „Vardan tos“

siauliu teatras_vardan_tosGegužės 17 d. Šilutėje svečiuosis Valstybinis Šiaulių dramos teatras, kuris publikai parodys populiariausią repertuaro spektaklį – satyrinį farsą „Vardan tos“ (režisierius – Aidas Giniotis). Tai žaisminga komedija, pastatyta pagal nemirtingąją Petro Vaičiūno pjesę „Patriotai“. Pirmosios Lietuvos nepriklausomybės laikotarpiu parašytas kūrinys, pajuokiantis ano meto visuomenės ydas, politikų ir valdininkų moralę nepraranda aktualumo iki šiol. „Patriotai“ ne kartą inscenizuoti Lietuvos teatro scenose, įamžinti kino ir TV ekranuose.

Aido Giniočio režisuotas spektaklis „Vardan tos“ – jau penktasis pjesės pastatymas Lietuvos scenose.

Nors nuo pjesės sukūrimo praėjo daugiau nei 90 metų, o per tą laiką keitėsi partijų ir institucijų pavadinimai, antiherojų pavardės, bet pseudopatriotiškumo apraiškos tebeklesti iki šiol. Tačiau, anot režisieriaus Aido Giniočio, naujausioje šiauliečių interpretacijoje patriotiškumas nėra pagrindinis spektaklio objektas. Spektaklio idėja yra užkoduota ir pakeistame pavadinime „Vardan tos“,  kuris nurodo į kur kas platesnį keliamų klausimų ratą. Spektaklyje netiesiogiai, bet labai aiškiai klausiama – vardan ko gyventi paliksime ateities kartas, jei patys prarasime pamatines vertybes ir moralę.

Spektaklyje netrūksta improvizacijų ir išradingų scenų. Iškalbingai pakeisti ir pagrindinių veikėjų vardai, o gerokai pablukęs ar, vaizdžiai tariant, pilkas „kaip cepelinai“ scenovaizdis gausiai „pagardinamas spirgučiais“ – šmaikščiais komentarais ir puikiais aktorių vaidmenimis. Aktorius Aurimas Žvinys tapo L.I.E.T.U.V.O.S. departamento direktoriumi Petru Velykiu, o Aurimas Pintulis – jo pavaduotoju Napoleonu Lietuviu, Liubą Lietuvę įkūnija temperamentingoji Inga Norkutė. Už šį vaidmenį Anykščiuose vykusio Profesionalių teatrų nacionalinės dramaturgijos festivalyje „Pakeleivingi 2016“ I.Norkutė pelnė geriausios festivalio aktorės prizą. Lietuvio dukters iš pirmosios santuokos Liucijos vaidmenį atliks Inga Jarkova, Zauerzaino – Anicetas Gendvilas, idealisto mokytojo Pauliaus Labučio – Sigitas Jakubauskas, būsimojo ministerio Jotauto Kristauto – Aidas Matutis. Kaimietę Oną vaidina Eglė Stanišauskaitė, giedotojus – aktoriai Dalius Jančiauskas, Severinas Norgaila ir Danguolė Petraitytė.

Režisieriui A.Giniočiui talkina patikrinta jo komanda. Įspūdingus kostiumus ir scenovaizdį iš tautiečių pamėgtų medžiagų sukūrė scenografė Ramunė Skrebūnaitė. Spektaklio „Vardan tos“ scenografiją ji apibūdino su lengva ironija: „kukli, santūri, pilka ir jos tikras grožis, kaip visų lietuvių ir Lietuvos, slypi viduje“. Spektaklio muzikinį takelį sukūrė pirmą kartą Šiaulių teatre dirbęs kompozitorius, aktorius Vytautas Leistrumas.

Režisierius Aidas Giniotis – Vyriausybės kultūros ir meno premijos, triskart „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatas kūrybiniame bagaže yra sukaupęs beveik pusšimtį spektaklių. Žiūrovų simpatijas režisierius užkariavo gebėjimu improvizuoti ir rimtus dalykus scenoje paversti graudžiai juokingais.

Spektaklyje „Vardan tos“ žiūrovas ras A.Giniočio režisūrai būdingą stilistiką – žaismingas improvizacijas, groteskišką vaidybą, daug humoro.

„Vardan tos“ kūrybinė grupė meistriškai žongliruoja moralės ir amoralumo, patriotiškumo ir prisitaikėliškumo, meilės ir naudos kamuoliukais.

Aidas Giniotis atvirai prisipažįsta, kad spektaklyje netrūksta jaunatviško užmojo, tačiau šis vaidinimas, pasak jo, turi „dvigubą dugną“ – jis ne tik juokingas, bet ir truputį graudus. „Vardan tos“ tikrai nepaliks abejingų visų, kas „tikrai myli Lietuvą“, mėgsta atvirą mintį, šmaikštų žodį ir gerą humorą. Šiauliečių spektaklis dar kartą patvirtina teatro kritiko Vaido Jauniškio išsakytą mintį, kad ši „Petro Vaičiūno pjesė skambės aktualiai tiek ilgai, kiek šaliai vadovaus įvairiausi „patriotai“.

Spektaklis „Vardan tos“ –  gegužės 17 d., 18.00 val. Šilutės kultūros centre