Šilutės rajone paminėti ir įprasminti istoriniai rugpjūčio 23-iosios įvykiai

Rugpjūčio 23-ioji – labai svarbi diena mūsų šalies istorijoje. Šią dieną 1939 m. Sovietų sąjunga ir nacistinė Vokietija pasidalino Vidurio Europą.

Po 50 metų, 1989 m. rugpjūčio 23 d., minint nusikalstamo Molotovo – Ribentropo pakto ir jo slaptųjų protokolų pasirašymo metines, Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojai (apie 2 mln. žmonių) suorganizavo Baltijos kelio akciją. Susikibdami rankomis jie sudarė gyvą grandinę per Baltijos valstybes, taip simboliškai atskirdami Baltijos valstybes nuo Sovietų sąjungos, išreikšdami norą būti laisvais.

Šilutėje

Rugpjūčio 23-iąją Šilutės Hugo Šojaus muziejuje surengtas renginys, skirtas paminėti Europos dieną stalinizmo ir nacizmo aukoms atminti bei Baltijos kelio dienai prisiminti.

Anot muziejaus istoriko Igno Giniočio, 1939 m. rugpjūčio 23 d. įvykiai, kai buvo pasirašytas nusikalstamas Molotovo – Ribentropo paktas, jau po savaitės išprovokavo vokiečių karių įsiveržimą į Lenkiją ir prasidėjo Antrasis pasaulinis karas. Sovietų sąjunga, remdamasi tuo pačiu susitarimu, netrukus įžengė į Lenkiją iš rytų, okupavo Baltijos šalis ir pradėjo karą su Suomija. Dėl šios priežasties rugpjūčio 23 d. paskelbta totalitarinių režimų aukų atminimo diena. O prieš 32-ejus metus ši diena suvienijo dar kartą tris Baltijos šalis.

Susirinkusiesiems į Šilutės muziejų priminti istoriniai rugpjūčio 23-iosios faktai, pristatytas dokumentinis filmas „Visos tarmės gražiausios“. Pristatyme dalyvavo ir su šilutiškiais bendravo režisierius Arvydas Barysas ir teksto autorė prof. Dalia Kiseliūnaitė. Vakaro akimirkas dainomis įamžino mišrus kamerinis choras „Laudamus“ (vadovė Irena Šemeklienė).

Švėkšnoje

Violeta Astrauskienė informuoja, kad rugpjūčio 23-iąją Švėkšnos gyventojai, minėdami Baltijos kelio sukaktį, Knygnešių skverelyje sukūrė gėlių sienelę su Baltijos kelyje dalyvavusiųjų prisiminimais ir įamžintomis fotoakimirkomis. Pasak Švėkšnos ekspozicijos muziejininkės Agnės Dobienės: „Gėlės, daugybė gėlių, buvo labai svarbus, kaip taikios akcijos simbolis Baltijos kelyje. Todėl ir kilo sumanymas pastatyti gėlių sienelę“. Sumanymą padėjo įgyvendinti „Švėkšniškių sambūrio“ moterys su vadove Ingrita Riteriene.

Gėlių instaliacija – dokumentikos paroda yra eksponuojama pačiame miestelio centre, o išmoningas sumanymas tapo ne tik vietinių gyventojų, bet atvykstančių ar važiuojančių pro šalį, traukos objektu.

Vainute

Rugpjūčio 20 d. Vainute, Senųjų kaimo tradicijų kultūros centre irgi paminėtos Baltijos kelio akcijos 32 – osios metinės. Vainutiškiai, Baltijos kelio dalyviai Žibutė Petaraitienė, Marta Miliauskienė ir Antanas Jonikas dalijosi akcijos įspūdžiais bei prisiminimais. Vainuto gimnazijos moksleivės Kornelija Skurdelytė ir Kornelija Pilibavičiūtė atstovavo tai kartai, kuri dar buvo negimusi, kai gyvoje grandinėje Baltijos kelyje stovėjo žmonės. Merginos išsakė savo mintis apie Baltijos kelią ir skaitė ištraukas iš moksleivių rašinių.

Renginyje svečiavosi šilutiškis, Baltijos kelio ir Sausio 13 – osios įvykių dalyvis, bardas Adas Nausėda. Jis taip pat pasidalijo šių įvykių įspūdžiais ir dovanojo klausytojams savo kūrybos muzikinius kūrinius.

Katyčiuose

Rugpjūčio 23-iosios vakarą katytiškiai taip pat rinkosi į renginį, į kurį pakvietė Senųjų kaimo tradicijų kultūros centras, skirtą Baltijos kelio paminėjimui.

Katyčių seniūnijos salėje koncertavo Šilutės H. Šojaus muziejaus folkloro kolektyvas „Ramytė“ (vadovė Giedrė Pocienė). Susirinkusiesiems parodytas spektaklis „Laiškanešys“, kurį pristatė Usėnų etnografinis mėgėjų teatras „Negelys” (vadovė Jūratė Daugalienė).

Katyčių seniūnė Gražina Kungienė susirinkusiesiems palinkėjo vienybės ir stiprybės, einant laisvės keliu, kurį nutiesė akcijos dalyviai.