Šilutės rajone suženklinta tik maža dalis augintinių

Pavasarį įsigaliojus privalomajam augintinių ženklinimui ir registravimui, iki šių metų lapkričio 1 dienos jau paženklinta ir šalies Gyvūnų augintinių registre (GAR) užregistruota virš 140 tūkst. šunų, daugiau nei 65 tūkst. kačių, ir apie 400 šeškų.

Iki šiol Šilutės rajone suženklinta tik apie 700 šuniukų ir arti pusantro šimto kačių.

Šilutės rajone taip „suskaičiuoti“ jau virš 700 šuniukų ir arti pusantro šimto kačių. Bet spėjama, kad nepaženklintųjų skaičiai yra kur kas didesni.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Klaipėdos departamento Šilutės skyrius gyvūnų augintinių savininkams primena pareigą paženklinti savo augintinius. Iki šių metų gegužės 1-osios atvestus gyvūnus privalu paženklinti ir užregistruoti GAR per metus – iki 2022 m. gegužės 1 d. bet ne vėliau kaip iki gyvūno perdavimo kitam savininkui ar laikytojui. O nuo įstatymo įsigaliojimo datos (2021 m. gegužės 1 d.) atvestus gyvūnus augintinius – per 4 mėnesius nuo gimimo, bet irgi ne vėliau kaip iki gyvūno perdavimo kitam savininkui ar laikytojui.

Gyvūnų veisėjai veisimui naudojamus augintinius privalėjo paženklinti ir užregistruoti GAR iki šių metų rugsėjo 1 d. Registro duomenimis, gruodžio 7 dieną Šilutės rajone buvo suženklinti 701 šuo ir 134 katės. Tarnybos vedėjas Vytautas Jasaitis mano, kad rajone yra daugiau negu 5000 gyvūnų augintinių, tad didžioji dalis dar visgi nėra paženklinti. Tačiau galutiniai jų skaičiai bus aiškūs tik tada, kai visi šeimininkai suženklins savo augintinius.

V. Jasaitis primena, jog parduoti, dovanoti neženklintus ir neregistruotus gyvūnus augintinius (šunis, kates ir šeškus) draudžiama. Veisėjai, pardavėjai ir kiti asmenys, perduodantys šunis, kates ar šeškus turi užtikrinti, kad gyvūnai būtų paženklinti mikroschema ir užregistruoti GAR. Prieš įsigyjant augintinį reikėtų pasitikrinti, ar jis paženklintas ir registruotas.

Gyvūno ženklinimas, pasak V. Jasaičio, nekenksminga procedūra, kurią gali atlikti asmenys nurodyti adresu www.pazenklinkmane.lt. Baimintis nėra ko, mažytė, grūdo didumo mikroschema saugiai ir greitai įterpiama po oda tarp gyvūno menčių, jam nė nespėjus pajusti. Tai daryti gali į viešai skelbiamą Veterinarijos gydytojų ir ženklintojų, turinčių prieigą prie GAR sąrašą įtraukti veterinarijos gydytojai ir ženklintojai.

Dingus gyvūnui pranešti galima per Elektroninius valdžios vartus prisijungus prie GAR. Dingę šunys, katės ir šeškai išregistruojami automatiškai, jei jų savininkas nepranešė apie jų suradimą per 36 mėn. nuo dingimo įregistravimo. Jei dingo neregistruotas gyvūnas, galite kreiptis į gyvūnų globėjus, savivaldybę ir policiją. Radus gyvūną augintinį rekomenduojama jį nedelsiant paženklinti ir registruoti, nes neregistruotą gali pasisavinti kiti asmenys.

VMVT ragina nelaukti paskutinės augintinių ženklinimui numatytos datos ir tuo pasirūpinti jau dabar. Paženklinę augintinį galimybių jį rasti turėsite nepalyginamai daugiau.