Šilutės senamiestis ruošiasi atgimimui

silokarcemos kvartalo vizijaPo kelerių metų Šilutės miesto senamiestis gali atgimti ir tapti reprezentacine vieta: šilutiškiai ir miesto svečiai vaikštinės renovuotomis Šilokarčemos kvartalo gatvelėmis, gėrėsis naujomis spalvomis nušvitusiais čia stovinčiais įdomios architektūros namais, užsuks į čia esančias kavinukes ir suvenyrų parduotuvėles.

Tokią viltį teikia Šilutės r. savivaldybės tarybos narys, Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas Arvydas JAKAS, kuris toliau judina jo paties parengtą sprendimo projektą dėl seniausios Šilutės miesto dalies renovacijos.

Jei pavyks laiku parengti detaliuosius ir techninius planus bei surengti Šilokarčemos kvartalo vizijos kūrėjų konkursą, tikimasi, kad kvartalo rekonstrukcijai lėšų pavyks gauti iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų.

Praėjusią savaitę Savivaldybėje kelis kartus posėdžiavusi darbo grupė Šilokarčemos senamiesčio rekonstrukcijos ir renovacijos viziją dar kartą aptarė ir su Klaipėdos architektais.

Iniciatyvos pradžia – 2009-ieji

Vargu ar kas begalėtų tiksliai pasakyti, kiek jau metų Šilutėje kalbama apie tai, kad reikėtų atgaivinti Šilokarčemos senamiestį, sugrąžinant jam istorinį veidą. Tačiau tam reikėtų tokių investicijų, kokių rajono vadovai ir politikai jau „N“ metų neranda.
Šilokarčemos senamiesčiu vadinama senojo turgaus aikštės, Klaipėdos, Turgaus, Pievų, Žuvų, Uosto, Vandens ir Rusnės, Dariaus ir Girėno bei Kalinausko gatvių teritorija.

2009-aisiais judinti šį reikalą  ėmėsi A.Jakas, tuomet parengęs sprendimo projektą dėl pritarimo rengti Šilutės miesto Šilokarčemos senamiesčio pastatų ir viešosios infrastruktūros rekonstrukcijos ir renovacijos techninį projektą. Tačiau Ekonomikos ir finansų komitete pirmą kartą šis projektas svarstytas tik vėlyvą 2011-ųjų pavasarį.

Jau tuomet nuomonių skirtumas buvo akivaizdus: vieni entuziastingai pritarė A.Jako siūlymui, kiti tvirtino, jog neverta nė pradėti projektuoti, nežinant, ar bus gauta reikalingų milijonų.

Pasikeitus valdžiai, pernai sudaryta darbo grupė šį reikalą vėl ėmė judinti.

Į konkursą kviečia profesionalus

A.Jakas teigia, kad Šilokarčemos kvartalo sutvarkymas ir atgaivinimas galėtų tapti prioritetiniu strateginiu rajono projektu, kurį Savivaldybė galėtų teikti Europos Sąjungos struktūriniams fondams 2014-2020 metų laikotarpio finansinei paramai gauti. Šiuo laikotarpiu Lietuvai yra numatytos didelės lėšos. „Šilutei reikėtų suskubti paruošti rimtą investicinį projektą“, – sako darbo grupės pirmininkas A.Jakas.

Pirmojo etapo darbas turėtų būti rekonstrukcijos techninio projekto parengimas tai kvartalo daliai, kuri apima teritoriją nuo Šilutės uosto iki Klaipėdos gatvės. Antruoju etapu reikėtų projekto likusiai viso kvartalo daliai, apimančiai teritoriją nuo savivaldybės iki Kalinausko ir Dariaus ir Girėno gatvių. Tada būtų galima rengti detaliuosius planus.

Bet pirmiausia turėtų įvykti konkursas išrinkti viso kvartalo viziją. Konkurse turėtų dalyvauti profesionalai. Todėl darbo grupė nutarė kviestis uostamiesčio architektus ir projektuotojus.

Siūlo svarstyti ir visuomenei

Į darbo grupės posėdį atvykę Lietuvos architektų sąjungos (LAS) Klaipėdos skyriaus vadovas Vaidotas Dapkevičius ir atsakingasis sekretorius Darius Raišutis pasidžiaugė šilutiškių sumanymu pasitelkti profesionalų pajėgas bei žvelgti plačiau.

Uostamiesčio architektai mielai sutiko bendradarbiauti su šilutiškiais bei patarė įtraukti į šį darbą ir Kultūros paveldo departamento atstovus. Pastarieji specialistai galėtų recenzuoti pasiūlymus, kurių bus sulaukta, be to, taip būtų išvengta galimų konfliktų su paveldosaugininkais ateityje, nes visas rekonstruotinas plotas yra saugomoje urbanistinėje teritorijoje. Apie tai svečius informavo Kultūros skyriaus specialistė Reda Švelniūtė.

Tiesa, minimoje teritorijoje, kuri užima 13,5 hektaro plotą, yra daug privačios nuosavybės, bet visos teritorijos vientisumas turės būti išlaikytas.

V.Dapkevičius ir D.Raišutis rekomendavo, kad tuomet, kai bus gauti konkretūs kvartalo rekonstrukcijos pasiūlymai, savo nuomones apie juos išsakytų ne tik profesionalūs recenzentai, bet ir Šilutės bendruomenė viešo svarstymo metu.

Autentiškumas turės išlikti

Šilutiškiai darbo grupės nariai viliasi, jog bus parengta ne viena koncepcija, kaip po rekonstrukcijos turėtų atrodyti Šilokarčemos kvartalo aikštė, gatvės, namai. Gal kelios jų papildytų viena kitą, ir jose būtų galima įžvelgti visos Šilutės viziją po kelerių metų.

„Be abejo, Šilokarčemos kvartale turėtų išlikti autentiškumas, spalvų ir užrašų gamos“, – tokią viziją mato A.Jakas.
O Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Viktoras Bičkauskas, be kita ko, siūlo kaip nors čia įamžinti ir žymių šio krašto žmonių atminimą.

„Turime suskubti, nes tik turėdami koncepciją galėsime ieškoti finansinės paramos europiniuose fonduose“, – sako A.Jakas.
Vien tik koncepcijos konkursui surengti, anot jo, labai preliminariais skaičiavimais reikėtų gal 50 tūkst. litų.

Kiek atsieitų viso kvartalo rekonstrukcija? Pasak A.Jako, ne mažiau 10 milijonų litų.

Buvo ir kitokių nuomonių

Dar 2011-aisiais būta ir kitokių nuomonių dėl Šilokarčemos kvartalo ateities. Štai dabartinis vicemeras Šarūnas Laužikas šiam projektui siūlė suteikti komercinį atspalvį – leisti privačiam kapitalui atstatyti čia buvusius pastatus, kuriuose vėliau verslininkai jau galėtų plėsti savo veiklą.

Tuometinei A.Jako iniciatyvai, kad Šilokarčemos kvartalo renovacijos projekto imtųsi Savivaldybė, nepritarė ir Vaidas Pavilonis, Algimantas Čeponis, Edvardas Vitkauskas. Pastarasis A.Jako parengtą sprendimo projektą pavadino „visiškai tuščiu pasiūlymu, nepagrįstu jokiais ekonominiais skaičiavimais“. Anot jo, pirma derėtų atsakingai susidėlioti prioritetus, kur nukreipti investicijas, o ne skubėti pildyti kiekvieno politiko užgaidas. „Tokių projektų, kurie metų metus dūla stalčiuose, jau ir taip nemažai turime“, – tuomet sakė E.Vitkauskas.

Šiandien E.Vitkauskas sako jau tikintis projekto sėkme, nes 2014-2020 metais Lietuva gali pretenduoti į dideles ES lėšas. Realus tokio projekto įgyvendinimas E.Vitkauskui atrodo ir todėl, kad pakviesti profesionalai, kurie, E.Vitkausko žodžiais, „gali parengti civilizuotus projektus“.

Š.Laužiko nuomonė nepasikeitė, jis ir šiandien sako manantis, jog įgyvendinti tokius ambicingus planus gerokai padėtų privataus kapitalo pritraukimas.