Šilutės senelių globos namuose – atnaujintos patalpos ir moderni įranga

seneliu namai gudisauskieneŠilutės senelių globos namuose paskutines dienas dirba statybininkai, baigiantys pusantrų metų trukusią įstaigos renovaciją.

O šių namų gyventojai ir darbuotojai jau džiaugiasi ir naujai suremontuotais gyvenamaisiais kambariais, ir įsigyta modernia įranga, kuri labai palengvino senelių slaugą ir juos prižiūrinčių žmonių darbą. Taigi, kaip nurodyta projekto „Šilutės senelių globos namų modernizavimas“ pavadinime, visa įstaiga išties modernizuota.

Bet iki tol šių namų personalui teko išgyventi ypač sunkų laikotarpį, mat kol visos patalpos buvo renovuojamos, remontus reikėjo suderinti su senų, daugumos – jau nebevaikštančių žmonių priežiūra.

Šios įstaigos renovacija atlikta už Europos Sąjungos struktūrinių fondų pinigus ir padėjo jai pirmajai iš Savivaldybės socialinių įstaigų gauti privalomą licenciją tolesniam darbui.

Reikėjo remontuoti beveik 1000 kv. metrų patalpų

Taikos gatvėje esantys Šilutės senelių globos namai buvo modernizuojami pagal 2007-2013 metų Sanglaudos skatinimo veiksmų programos II prioriteto „Viešųjų paslaugų kokybė ir prieinamumas: sveikatos, švietimo ir socialinė infrastruktūra“ priemonę Nr. VP3-2.4-SADM-03-V „Stacionarių socialinių paslaugų infrastruktūros plėtra“. Pagal ją 2012 m. sausio 13 d. buvo sudaryta trišalė sutartis tarp Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Centrinės projektų valdymo agentūros ir Šilutės rajono savivaldybės administracijos.

Pagal šią sutartį projektui buvo suteikta 860 000 litų parama iš Sanglaudos fondo. Projekto įgyvendinimas buvo numatytas iki seneliu namai sviesos terapija2013 m. birželio 30 d., bet vėliau pratęstas.

Projekto tikslas – užtikrinti aukštą teikiamų socialinių paslaugų kokybę ir saugią aplinką Šilutės senelių globos namuose gyvenantiems senyvo amžiaus, turintiems negalią asmenims.

Vedžiodama po abu savo įstaigos aukštus, Šilutės senelių globos namų direktorė Danutė Valodskienė pasakoja, jog 1989 metais duris atvėrusi įstaiga iki šiol nebuvo mačiusi remonto, įranga buvo morališkai bei fiziškai pasenusi. Ypač trūko lovų ir specialiai neįgalių žmonių maitinimui pritaikytų spintelių, nes pastaruoju metu senelių globos namuose apgyvendinami vis sunkesni ligoniai, dauguma jų – nebevaikštantys.

Projekto metu buvo numatyta suremontuoti apie 906,86 kv. m gyvenamųjų, asmens higienos, maitinimo ir bendrojo naudojimo patalpų, kurios nebeatitiko socialinės globos įstaigoms keliamų nustatytų normų ir reikalavimų. Be to, buvo numatyta įsigyti ir kokybiškam socialinių paslaugų teikimui ir saugiai aplinkai užtikrinti būtiną įrangą.

Moderni įranga taupys laiką ir pinigus

Ir štai šiandien globos namuose dirbančios specialistės džiaugiasi, kad nevaikštantys senoliai guli Vokietijoje pagamintose moderniose funkcinėse, ligonių slaugai pritaikytose lovose, kurių kiekviena kainavo beveik 5000 litų, o paprastesnės – daugiau nei 3000 litų.

Tose lovose sudėti ir specialūs, pragulų atsiradimo riziką mažinantys čiužiniai.
Slaugytojų darbą labai palengvino ir mobilusis keltuvas, kuris gerai prilaiko pasodintą net sunkią negalią turintį žmogų. Taip jį galima saugiai pervežti į kitas patalpas. Ir šis įrenginys pagamintas Vokietijoje, o atsiėjo jis apie 8000 litų.

seneliu namai valodskieneNupirkti ir 3 nauji vežimėliai neįgaliems žmonėms, dar 2 vežimėliai, kuriais patogu ligonius įvežti į dušo patalpas ir nuprausti.
Įsigyta ir nešiojamoji sudedamoji vonia, taip pat pagaminta Vokietijoje, kurioje žmonės gali būti nuprausiami tiesiog jų kambariuose.

Nupirkta ir daug smulkesnės įrangos: spintelių su ratukais, dušo – tualeto vežimėlių, vartymo paklodžių ir kt.
Be to, įstaiga dabar turi ir modernios medicininės įrangos: infekcijas naikinančią ir virusinėmis ligomis sergantiems žmonėms ypač reikalingą šviesos terapijos lempą bei kompresorinį inhaliatorių, kuris gelbės gydant sergančiuosius kvėpavimo takų ligomis.

„Kadangi turime šiuolaikiškos įrangos, lengviau bus mūsų globotiniams pagalbą suteikti vietoje ir mažiau teks juos vežioti į Šilutės ligoninės Reabilitacijos skyrių. Ne tik darbuotojams bus lengviau, bet ir sutaupysime laiko ir pinigų“, – sako direktorė D.Valodskienė.

Tiesa, dar gauta ne visa įranga. Dalis įstaigą pasieks po to, kai bus surengtas dar vienas viešųjų pirkimų konkursas.
Beje, dalį lėšų įrangai pirkti skyrė pati įstaiga. Už tuos pinigus nupirkti 3 prie lubų tvirtinami keltuvai slaugos kambariuose, kurie irgi labai palengvina slaugytojų darbą – joms nebereikia pačioms kilnoti sunkių gulinčių žmonių.

Darbuotojams teko dvigubas krūvis

Kol vyko statybos, šių namų darbuotojams teko dvigubas, o gal net ir trigubas darbo krūvis. Mat, kaip besuktum, visų iš vieno aukšto iškraustytų senelių kitame aukšte nesutalpinsi, tad teko ieškoti kitų išeičių.
Senolių globėjai kreipėsi į senelių artimuosius, prašydami bent laikinai priglausti saviškius. Tačiau tokių, kurie senelius pasiėmė, buvo labai mažai.

Išgelbėjo Šilutės ligoninės Slaugos skyriaus vedėja Nijolė Ramanauskienė, sutikusi po 4 mėnesius priimti po dvi dešimtis ligonių.

Bet Senelių globos namų darbuotojoms darbo dėl to nesumažėjo, mat joms pačioms teko kasdien po kelis kartus važiuoti į ligoninę pamaitinti ir prižiūrėti savo klientus.
Išslaugius vieną grupę žmonių, į ligoninę buvo vežama kita ir t.t.

Dar viena remonto metu atsiradusi problema – senelių maitinimas, mat remontui buvo uždaryta ir virtuvė. Teko ieškoti verslininkų, kurie sutiktų už itin menką kainą – 10,50 lito – kasdien po 3 kartus (poilsio dienomis – taip pat) atvežti senoliams šviežiai pagaminto maisto. Dauguma apklaustų verslininkų nurodė, kad tokio darbo imtųsi, jei senolių maitinimui būtų skiriama mažiausiai 16 litų.

Maitinti senelius ėmėsi vienintelė kavinės „Klumpė“ savininkė Virginija Mirauskienė, kuriai Senelių globos namų direktorė labai dėkinga.

Statybininkai atsižvelgė į visus prašymus

Direktorė ir personalas labai džiaugiasi  UAB „Gargždų saugos darbai“ –  statybininkų darbu. Pasak direktorės, ji su pavaduotoja Lina Stasytiene nuolat stebėjo statybininkų darbą, išsakė ne vieną pageidavimą. Gargždiškiai atsižvelgė į visus prašymus ir darbus atliko tikrai nuoširdžiai.

Darbus pradėję pernai balandį, statybininkai pirmiausia pakeitė elektros instaliaciją, santechniką, neįgaliems žmonėms pritaikė sanitarinius mazgus, pakeitė langus ir suremontavo kambarius. Tuomet darbų atlikta už 600 329 litus ir įsigyta įrangos už 92 250,91 litą.

Pernai rugsėjo 23-ąją įstaigos vadovė vėl kreipėsi į Savivaldybę, prašydama projekto metu sutaupytas lėšas leisti panaudoti papildomiems remonto darbams. Suderinus su VšĮ Centrine projektų valdymo agentūra, šiemet liepos mėnesį buvo pradėti papildomi remonto darbai, kurie atsiėjo dar 111 455,83 lito.

Nors darbus statybininkai turėjo baigti tik šių metų gruodį, dabar jie jau dėlioja paskutiniuosius štrichus: pakeistos lauko ir vidaus durys, sumontuoti apsauginiai tinkleliai nuo uodų, roletai gyventojų kambariuose, apšiltinta pastogė, praplatinta nuovaža prie lauko durų, sumontuoti elektriniai vandens šildytuvai, baigta montuoti pagalbos iškvietimo sistema bei atnaujinta priešgaisrinė sistema.

Tinkamai pasiruošė ir licenciją gavo pirmieji

Senelių globėjai sako, kad jokio oficialaus atidarymo po remonto nerengs: kam tas atidarymas, jei darbas nenutrūkstamai vyko visą remonto laiką.

Anot D.Valodskienės, svarbiausia, kad nuo šiol daug geresnes sąlygas turės 42 šių namų gyventojai bei 23 darbuotojai.
Kaip tik todėl, kad įstaigos infrastruktūra buvo pritaikyta teikti aukštos kokybės paslaugas specialiuosius poreikius turinčiai gyventojų grupei – senyvo amžiaus žmonėms, Šilutės senelių globos namai buvo pripažinti tinkamai pasiruošę įstaigos licencijavimui.

Šiemet vasarą ši įstaiga, pirmoji iš Šilutės savivaldybės socialinės globos įstaigų, gavo licenciją, leidžiančią teikti socialinę globą. Tokias licencijas šiemet privalės gauti visos socialinės įstaigos.

Į šią aplinkybę buvo atsižvelgta, kuomet artėjant Socialinių darbuotojų profesinei šventei buvo renkama šių metų geriausia rajono socialinė darbuotoja. Nors Senelių globos namų direktorė D.Valodskienė nėra socialinė darbuotoja, bet joms vadovauja, būtent todėl jos pavardė kaip Šilutės rajono geriausios socialinės darbuotojos nuskambėjo šios šventės metu.