Šilutės seniūnaitis L.Indriuška: Šilutei reikia daugiau seniūnaičių

seniunaitis indriuskaDidžiausios savivaldybėje Šilutės seniūnaitijos seniūnaitis Liutauras Indriuška, kurio globai atiteko 21 tūkstantis gyventojų, siūlo dalinti miesto teritoriją į kelias seniūnaitijas ir išrinkti dar kelis seniūnaičius, kurie spręstų gyventojų problemas.

L.Indriuška savo rašte Savivaldybės politikams teigia, kad vienam seniūnaičiui atstovauti tūkstančiams gyventojų – neįmanoma. Seniūnaitis galėtų geriau atlikti pareigas, jei būtų mažesnės teritorijos gyventojų atstovas, kaip yra kaimiškose seniūnaitijose.

Šilutės seniūnaitijoje – tūkstančiai gyventojų

Šilutės seniūnaitis L.Indriuška  savivaldybės merui bei politikams pateikia duomenis, kurie įrodo visų 78 Šilutės r. savivaldybės seniūnaitijų ir Šilutės seniūnaitijos gyventojų skaičiaus disproporciją.

51-oje seniūnaitijoje gyvena mažiau nei po 500 žmonių, 27-iose seniūnaitijose – daugiau nei po 500. 5-iose kaimiškų seniūnijų seniūnaitijose yra po mažiau nei 100 gyventojų (Minijos seniūnaitijoje – 42 gyventojai, Lolyčio seniūnaitijoje – 56, Aušbikavio seniūnaitija – 83, Rūgalių seniūnaitijoje – 90 gyventojų ir Drunšilių seniūnaitija – 92 gyventojai).
Iš 27 seniūnaitijų, kuriose seniūnaitis atstovauja daugiau nei 500 gyventojų, nė vienoje, išskyrus Šilutės seniūnaitiją, nėra daugiau kaip 2000 gyventojų.

Šilutės seniūnaitijoje, L.Indriuškos duomenimis, yra net 21 tūkst. gyventojų!

Nori geriau pažinti bendruomenę

L.Indriuškos nuomone, toks didelis Šilutės seniūnaitijos gyventojų skaičius seniūnaičiui yra kliūtis gerai atlikti pareigas, nes seniūnaičiui fiziškai neįmanoma susipažinti su visais gyventojais, išklausyti jų lūkesčius, problemas ir jas spręsti. Norėdamas geriau atstovauti savo bendruomenei, pažinti jos rūpesčius, organizuoti laisvalaikio užimtumą bei telkti bendruomenę, L.Indriuška siūlo dalinti Šilutės seniūnaitiją į kelias atskiras seniūnaitijas.

Vienas seniūnaitijų kūrimo variantas – pagal istorinį paveldą. Nuo XVI a. dabartinėje Šilutės miesto teritorijoje kūrėsi gyvenvietės, kurių raida glaudžiai persipynusi su dabartinio miesto praeitimi: Šilokarčema, Verdainė, Žibai, Barzdūnai, Cintjoniškiai. Todėl vienas iš Šilutės seniūnaitijos dalinimo būdų būtų istorinis, t.y. įkuriant Šilokarčemos, Verdainės, Žibų ir Cintjoniškių seniūnaitijas.

Kitas dalinimo būdas, L.Indriuškos nuomone, galėtų būti pagal dabartinius miesto kvartalus ir alėjas, pvz. Jaunimo, Melioratorių, Laisvės alėjų seniūnaitijas bei Darbininkų kvartalo ir Šyšos – Senamiesčio seniūnaitijos.

L.Indriuška teigia, kad tik padalinus Šilutės seniūnaitiją į kelias mažesnes, galima užtikrinti ne faktinį, o praktinį LR Vietos savivaldos įstatymo įgyvendinimą. Nes mažesnei gyventojų bendruomenei atstovaujantis seniūnaitis gali kur kas efektyviau atlikti savo pareigas ir atstovauti tos seniūnaitijos gyventojų interesams.

Turi priekaištų dėl seniūnaičių rinkimo tvarkos

Taip pat Šilutės seniūnaitis L.Indriuška siūlo, kaip geriau organizuoti seniūnaičių rinkimus. Jo nuomone, Šilutės rajone ydinga seniūnaičių rinkimų organizavimo praktika: gyventojų susirinkimai šaukiami darbo dienomis, darbo valandomis, kai absoliuti dauguma gyventojų negali atvykti ir dalyvauti seniūnaičio rinkimuose.
Be to L.Indriuška pastebėjo, jog Šilutės savivaldybėje nėra paisoma Vietos savivaldos įstatymo, kuris numato, kad seniūnaitijose, kuriose yra daugiau gyventojų nei 500, dėl seniūnaičio rinkimų turi būti rengiamos gyventojų apklausos. Šilutės rajone nė karto tokia apklausa nesurengta.

Ką mano valdžia?

Šilutės seniūnas Raimondas Steponkus „Šilutės naujienoms“ sakė, kad apie Šilutės miesto seniūnaitijos dalinimą į kelias seniūnaitijas dar nebuvo kalbos.
Pasak R.Steponkaus, Šilutės seniūnijoje yra 8 seniunaitijos – didesnėse gyvenvietėse apie Šilutės miestą ir Naujakurių kvartalo seniūnaitija. Šilutės dalinti į dar kelias seniūnaitijas R.Steponkus neskubėtų. Jis norėtų, kad visi išrinkti seniūnaičiai bent jau esančiose seniūnaitijose ką nors konkrečiau nuveiktų. Jeigu reikia seniūnijos pagalbos, seniūnas pasiruošęs padėti.

Rajono meras V.Laurinaitis sakė, kad L.Indriuškos raštas bus svarstomas. Apie siūlymą dalinti seniūnaitiją į kelias dalis meras  neturi  nuomonės.
Mero pavaduotojas Algirdas Gečas mano, kad L.Indriuškos pasiūlymas vertas dėmesio. Tačiau šį klausimą, pasak vicemero, vertėtų atidėti po savivaldos rinkimų, kad naujų seniūnaitijų ir seniūnaičių rinkimai būtų kuo mažiau politizuoti. A.Gečo nuomone, vertėtų pasvarstyti ir apie seniūnaičiams suteiktas kompetencijas.