„Šilutės šilumos tinklai“ turi du naujus vadovus

Copy of_SILUMOS_TINKLAI_MACIULIS_1„Šilutės šilumos tinklų“ ilgamečiam direktoriui Algiui Šauliui pasitraukus į užtarnautą poilsį, vadovauti įmonei paskirti du nauji vadovai.

Pagrindinio įmonės akcininko – Savivaldybės – vadovybės sprendimu, direktoriumi paskirtas Vaidotas Mačiulis, iki šiol dirbęs „Šilumos tinklų“ direktoriaus pavaduotoju. O naujasis direktorius savo pavaduotoju pasiskyrė Šilutės savivaldoje gerai žinomą politiką, Šilutės urėdijoje 29 metus gamybos padalinio vadovo pareigas ėjusį Saulių Vytuvį.

Mazutas iškeistas į biokurą

V.Mačiulis šilumos įmonėje pradėjo dirbti 1994 metais vyriausiuoju energetiku. 2007 metais buvo paskirtas bendrovės direktoriaus pavaduotoju.

V.Mačiulis sako, kad darbinę karjerą pradėjo sovietinio tipo šilumos įmonėje, kurioje šiluma miesto centrinio šildymo sistemoms buvo gaminama naudojant tik mazutą. V.Mačiulis prisimena, kad pokyčių idėjos visai šilumos ūkio vadovybei kilo tuomet, kai 2001 metais aplankė Skandinavijos šalis: Suomiją, Švediją. Darbinėje kelionėje susipažino su tų šalių šiluminės energijos gavybos technologija, naudojant atsinaujinantį kurą – medienos drožles. „Šilutiškiams tos katilinės atrodė, kaip „iš kosmoso“, – bemaž neįgyvendinama svajonė“, – pasakojo V.Mačiulis.

Tačiau dabar, nuo to laiko praėjus tik 15 metų, „Šilutės šilumos tinklams“ jau nebūtų gėda sulaukti svečių ir iš anuomet aplankytų šalių. „Galime parodyti, ko iš jų išmokome, – sako naujasis Šilutės rajono šilumos ūkio direktorius. – Šilutės miesto katilinė atitinka pažangiausią šilumos gamybos ūkio, naudojančio biokurą, lygmenį.

V.Mačiulis sako, kad tik bendromis specialistų ir viso kolektyvo pastangomis per trumpą laiką pavyko iš esmės pakeisti bendrovės šilumos gamybą ir tiekimą, įdiegiant pažangią atsinaujinančio kuro – medienos drožlių panaudojimo technologiją, keičiant šilumos tiekimo vamzdynus į bekanalės konstrukcijos geresnių izoliacinių savybių vamzdynus.

Pirmąjį biokuro katilą Šilutės rajoninėje katilinėje įrengė UAB „Naujoji šiluma“. Tai buvo UAB „Kaistra“ pagamintas lietuviškas 4,5 MW galios biokuro katilas, tačiau jo dar neužteko tam, kad atsisakyti brangaus skysto kuro – mazuto naudojimo. Po metų buvo įrengtas biokuro katilas Traksėdžių katilinėje. 2007 m. Šilutės rajoninėje katilinėje įrengti dar 2 biokuro katilai. Vėliau pastatytas kondensacinis ekonomaizeris, regeneruojantis energiją, kondensuodamas iš biokuro katilų išeinančiuose dūmuose esančius vandens garus ir tuo būdu ženkliai padidinantis katilų efektyvumą. 2014 m. pastačius dar vieną 10 MW galios biokuro katilą, Šilutės vartotojai pradėjo gauti šilumą, kuri visa gaminama tik iš biokuro. Kondensacinį ekonomaizerį ir naująjį biokuro katilą pagamino lietuvių įmonė UAB „Enerstena“, kuri savo naujomis ir kokybiškomis technologijomis jau žinoma ir už Lietuvos ribų.

Šilutė – tarp pirmaujančiųjų LietuvojeCopy of_SILUMOS_TINKLAI_2

Biokuro naudojimas šilumai daugiausiai naudos davė klientams – šilumos vartotojams. Centralizuotą šilumą gaunantys gyventojai šių metų vasario mėnesį už 1 šilumos kilovatvalandę mokės 4,91 eurocento. Tai mažiausia šilumos kaina Lietuvoje – tokią gali pasiūlyti tik penki centralizuotos šilumos tiekėjai šalyje.

Beje, „Šilutės šilumos tinklų“ gaminamos šilumos kaina vilioja ir individualių namų gyventojus. Yra gautas ne vienas prašymas jungtis prie centrinio šildymo trasų, nes žmonės pavargo rūpintis kuru, jo sandėliavimu, katilinės priežiūra ir t.t. Pasiskaičiavę jie supranta, kad tikriausiai pigiau būtų pirkti centralizuotai tiekiamą šilumą.

Kitas teigiamas ženklas, kad „Šilutės šilumos tinklų“ tiekiamos šilumos kaina – konkurencinga, yra atsirandantys nauji vartotojai – verslo įmonės. Naujos didžiulės verslo įmonės, pasistačiusios erdvius pastatus, jungiasi prie „Šilutės šilumos tinklų“ centrinio šildymo trasų. Tai bendrovės „Pamario starta“ įrengtas „Bosch servisas“, prekybos centras „Bikuva“.

UAB „Šilutės šilumos tinklai“ galėtų teikti šilumą žymiai daugiau vartotojų, nes dabar išnaudojama tik 60 proc. esamų katilų pajėgumų.

V.Mačiulis sako, kad „Šilutės šilumos tinklai“ ir toliau sieks, kad jų gaminama šiluma būtų tarp pigiausių Lietuvoje, nors tai yra didelis iššūkis, nes šalyje daugėjant biokurą naudojančių įrenginių biokuro kaina gali augti, o tai labiausia ir lemia šilumos kainą.

Pavaduotojui teks rūpintis šilumos gamyba

Bendrovės direktorius V.Mačiulis neneigė fakto, kad skirti direktoriaus pavaduotoju S.Vytuvį rekomendavo Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis. Tačiau V.Mačiulis tos rekomendacijos nevertina kaip nurodymo įdarbinti partinį „saviškį“ (savivaldybės Tarybos narys S.Vytuvis yra Socialdemokratų partijos narys).

Pasak V.Mačiulio, faktas yra tas, kad buvo pokalbių ir su kitais galimais pretendentais direktoriaus pavaduotojo pareigoms atlikti.

„Bendrovėje dirba ir prieš metus, ir prieš ketverius metus priimti jauni energetikos specialistai, turintys inžinerinį išsilavinimą. Jie dabar eina atsakingas pareigas. Jauni specialistai, įgiję organizacinės, vadybinės patirties, anksčiau ar vėliau pakeis ir pavaduotoją, ir net patį direktorių“, – teigė V.Mačiulis. Jis patvirtino opią dabartinės Lietuvos problemą – bet kuri įmonė, ieškanti kompetentingų vadovų, šiuo metu patiria nemažą iššūkį.

V.Mačiulis „Šilutės naujienoms“ teigė, kad pokalbiai su pretendentu į pavaduotojo postą S.Vytuviu įtikino, kad jis turi pakankamai inžinerinių, organizacinių, gamybos vadovo žinių, kad galėtų atlikti įmonės šilumos gamybos įrenginių, katilų ir pagalbinių įrenginių eksploatacijos bei kuro tiekimo organizacinius darbus.

Iššūkių nebijo

„Šilumos tinklų“ direktoriaus pavaduotojo pareigas pradėjęs eiti S.Vytuvis sakė, kad iššūkių nebijo. Miškų ūkio inžinieriaus kvalifikaciją įgijęs tuometinėje Žemės ūkio akademijoje, o 2005 metais Klaipėdos universitete apgynęs gamybos vadovo magistro laipsnį, S.Vytuvis neabejoja, kad su jam patikėtomis pareigomis susitvarkys. Jis 29 metus dirbo urėdijos gamybos padalinio vadovu, urėdijoje organizavo medienos pjaustinių ruošą ir transportavimą.

Pasak S.Vytuvio, dabartinis darbas nuo ankstesniojo skirsis tuo, kad dabar teks rūpintis smulkintos medienos tiekimu bei panaudojimu šilumos gamybai.

„Buvo laikas, kai teko vadovauti gamybos padaliniui, turinčiam 150 darbuotojų. Dabar būsiu atsakingas už 40 žmonių padalinio darbą“, – sakė jis.

Gamybos vadovo, pavojingų mechanizmų ir įrengimų, darbų saugos sertifikatus, kurie yra reikalingi einant direktoriaus pavaduotojo pareigas, S.Vytuvis jau turėjo – juos atsinaujins per nustatytą laiką. Teks gauti vienintelį naują sertifikatą – šilumos ūkio priežiūros. Dėl to S.Vytuvis lankys kursus Klaipėdoje.

Tik pradėjęs eiti pareigas S.Vytuvis susipažino su jam patikėtais darbuotojais ir gyrė bendrovėje klestinčią puikią tvarką bei darnų, kvalifikuotą kolektyvą.

S.Vytuvis irgi atkreipė dėmesį, kad nemažai laiko per metus iš 4 katilų veikia tik vienas. Jis pritaria, kad „Šilutės šilumos tinklai“ galėtų tapti ne tik šilumos, bet ir elektros energijos gamintoja. „Reikia ne tiek jau daug – specialaus kogeneracinio katilo ir palankių įstatyminių nuostatų. Apie tokią perspektyvą S.Vytuvis diskutavo su įmonės specialistais.