Mūsų kraštietis LR Seimo narys, Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas Remigijus Žemaitaitis sudrebino Lietuvos šilumininkus. Jo iniciatyva Seime priimti Šilumos ūkio įstatymo pakeitimai ir papildymai numato, kad blogai besitvarkančių savivaldybių šilumos įmonės su visa centralinio šildymo infrastruktūra gali būti nacionalizuotos.
Kitaip tariant, savivaldybių ar jų įmonių centralizuotos šilumos tiekėjų veiklos kontrolę gali perimti Valstybė, siekdama kompleksiškai gerinti esamą situaciją šilumos ūkyje ir norėdama kuo didesnės naudos šilumos vartotojams bei šilumos kaštų mažėjimo.
„Šilutės šilumos tinklų“ direktorius Algis Šaulys „Šilutės naujienoms“ sakė, kad jo vadovaujamai įmonei nacionalizavimas negresia. Šilutės įmonė šiuo metu yra Lietuvos šilumos tiekėjų, gaminančių pigiausią centralizuotą šilumą, pirmajame dešimtuke.
Valstybė turės galių prispausti brangininkus
Seimo narys R.Žemaitaitis sako, kad Šilumos ūkio įstatymo papildymo apie galimą šilumos įmonių nacionalizavimą prireikė siekiant panaikinti neproporcingus šilumos kainų skirtumus. Daug šilumos teikimo įmonių nesirūpina katilų, šilumos trasų modernizavimu, nesugeba įsigyti kuro bent vidutinėmis Lietuvoje kainomis, todėl gamina žymiai brangesnę šilumą nei kai kurių kitų savivaldybių įmonės.
R.Žemaitaičio žiniomis, daugiausiai dėl brangios šilumos skundžiasi Ukmergės, Kauno, Vilniaus žmonės, kur savivaldybės savo šilumos įmones yra išnuomojusios ar panaudos sutartimis perdavusios privačioms įmonėms.
Žmonės piktinasi, kai šilumos įmonės sugeba Valstybinėje kainų ir energetikos kontrolės komisijoje pasitvirtinti didžiules šilumos kainas. Paskui tas kainas privalo patvirtinti ir rajonų Tarybos. Šilumininkai naudojasi monopolinėmis sąlygomis ir nesirūpina, kad šiluma pigtų.
Dabar, priėmus įstatymo pataisas, valstybė turės galią priversti įmones, kurios nesilaiko Nacionalinės šilumos ūkio plėtros programos nuostatų, keistis. Minėtoje programoje reikalaujama, kad šilumos įmonės aktyviai imtųsi šilumos ūkio plėtros ir modernizavimo priemonių, ieškotų optimalių energijos ar kuro rūšių naudojimo būdų, šilumos gamybai naudotų kuo mažiau brangaus iškastinio kuro, o jį keistų atsinaujinančiu biokuru.
„Šilutės šilumos tinklai“ nuolat modernėja
„Šilutės šilumos tinklų“ direktoriaus pavaduotojas Vaidas Mačiulis „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad įmonė daugelį metų nuosekliai modernizuojama. Ketvirtadalis iš įmonės valdomų 50 kilometrų centralizuotos šilumos trasų jau yra modernios bekanalės trasos. Parengti projektai ir suplanuotos lėšos kitąmet nutiesti dar 6 km tokių trasų.
Šilutės šilumos gamintojai pagamintos šilumos beveik nešvaisto. Prieš porą metų Šilutės katilinėje buvo sumontuotas ekonomaizeris, sugaudantis tą šilumą, kuri anksčiau išlėkdavo per kaminą. Ekonomaizeris „Šilutės šilumos tinklams“ gamybos efektyvumą padidino 17-21 proc.
Šilutės centrinėje katilinėje kitais metais bus pastatytas jau ketvirtas 10 megavatų naujas biokuro katilas, kuris bus kūrenamas medienos drožlėmis. Ši investicija užtikrins, kad visa Šilutėje gaminama šiluma bus gauta deginant biokurą.
Jeigu dabar „Šilutės šilumos tinklai“ pagal savo gaminamos šilumos kainą yra pirmame Lietuvos įmonių dešimtuke, tai pastačius naują biokuro katilą tikimasi, kad Šilutėje pagaminta šiluma bus pirmajame pigiausios šilumos penketuke.
Šiuo metu Šilutės vartotojai už šilumą tiekėjams moka 22,65 ct/kWh (su PVM). Tikimasi, kad ši kaina dar sumažės bent vienu centu tuomet, kai Šilutės šilumos centrinėje katilinėje pradės veikti ketvirtasis biokatilas.
Seimo narys R.Žemaitaitis gerai vertina „Šilutės šilumos tinklų“ įmonės veiklą. Jis bendravo su įmonės vadovais ir žino, kad šiemet bus siekiama biokuro viešuosius pirkimus atlikti dar vasarą, kai galima kurą įsigyti bent 5 proc. mažesne kaina nei rudenį.
Rašyti atsakymą