Šilutės šventė privers skambėti Šyšą ir jos pakrantes

Silutes miesto svente 028Paskutinį gegužės šeštadienį (gegužės 31-ąją) visoje Lietuvoje vyks net 22 miestų įvairios šventės – vasaros sezono atidarymai, mugės, miestų gimtadieniai ir kt. Tačiau šilutiškiai neabejoja, kad, kaip ir kasmet, visi keliai tą šeštadienį turi vesti į Šilutę, švenčiančią 503-iąjį gimtadienį.

Šiemet miesto šventė bus kitokia, nes organizatoriai nutarė, jog šilutiškiai pagaliau turi atsigręžti į savo upę Šyšą ir suteikti jai naujo skambesio, spalvų, gyvybės. Tad šiemet Šilutės miesto šventė vadinasi „Kodas – upė“.

Spaudos konferencijoje šventės idėjas pristatę rajono meras Šarūnas Laužikas, Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė, kultūros įstaigų vadovai pasakojo apie netradicinę šventinių renginių zoną, vyksmus pačioje upėje – ant vandens, tarptautinį lietuvių, lenkų ir švedų turnyrą, pramogas vaikams ir jaunimui, jaukius kamerinius šventės renginius ir ugningą kulminaciją.

Pasak V.Griškevičienės, pirminė idėja – kad visa šventė vyktų upėje – dar neįgyvendinta, tačiau „šiemet jau vieną koją įkelsime į upę, renginiais apkabinsime H.Šojaus dvarą, išbandysime sceną ant vandens, kitas technines galimybes, o vėlesniais metais žengsime toliau“. Visas renginių vietas žymės originalios nuorodos, tad žiūrovams nesunku bus rasti norimus renginius.

Šilutės muziejaus darbuotojai šventės dieną taps dvariškiais iš 19-ojo amžiaus. Gavę projektinį finansavimą, muziejininkai pasisiuvo prabangius dvaro drabužius ir taip pasipuošę šeštadienio rytą senajame muziejuje pristatys parodą „Jų aplinka ir apranga dvelkė grožiu“ iš dvarininko H.Šojaus surinktos kolekcijos. Ypatingi eksponatai – autentiškos dvaro ponių vėduoklės.
Po pietų muziejininkų – dvariškių svita per miestą patrauks į H.Šojaus dvarą, kur atkurtoje grakščioje verandoje visus užsukusius svečius vaišins pyragu ir kafija, papasakos apie būsimą veiklą baigiamame restauruoti dvare.

Visą dieną Lietuvininkų gatvėje šurmuliuos mugė, kurioje dalyvauti jau užsiregistravo 107 prekybininkai: 33 prekiaus maisto gaminiais, 47 – tautodailės dirbiniais, 37 – kitokiomis prekėmis.

F.Bajoraičio viešoji biblioteka tradiciškai šeimas pakvies į šventinius pusryčius Vydūno skverelyje, prie fontano. Čia veiks arbatinė, bus pristatoma bibliotekos, kuri plėsis ir į Tilžės g. 12 pastatą, vizija. Šilutės jaunieji dailininkai šiame pastate jau eksponuos savo kūrybą. Vidurdienį bibliotekoje vyks susitikimas su skulptoriais, pristatančiais savo bronzos liejinius, skirtus K.Donelaičiui.

Pavakary Viešosios bibliotekos kiemelyje dainuojamosios poezijos gerbėjai galės susitikti su 10 aktorių iš Naisių vasaros teatro, kurie parodys jausmingą meninę programą „Laukuose dobilas raudonas“.

Pirmą kartą Šyšos upė taps parodų erdve: ant vandens ir palei upę bus eksponuojamos originalios meninės instaliacijos (grojanti skulptūra, tam tikru laiku norus pildanti auksinė žuvelė), ilgam – iki pat rudens – įsikurs fotoparoda.

Prie Kultūros ir pramogų centro aidės „Mažųjų laimės uostas“ su atrakcionais, koncertais. Ant Šyšos krantinės Šilutės kamerinis dramos teatras surengs originalų šventinį šou, kurio tema laikoma paslaptyje. Iš dangaus šventės dalyvius sveikins Šilutės aeroklubo ultralengvieji orlaiviai. Parke vyks senovinių automobilių paroda „Senas kibiras“.

Oficialus šventės atidarymas numatytas 13 valandą. Jo intriga – 5 mūsų krašto simbolių pristatymas. Beje, jų organizatoriai irgi neatskleidžia.

Po atidarymo prasidės tarptautinis Miestų turnyras, kuriame Šilutės komanda išbandys jėgas etnografinėse rungtyse su lenkų ir švedų komandomis. Prieš dvejus metus šilutiškiai tokiame turnyre Lenkijoje užėmė I vietą, pernai Švedijoje sunkias vikingų rungtis geriausiai įveikė lenkai. Šiemet visi šilutiškiai kviečiami palaikyti saviškius, kuriems teks kuo greičiau įveikti lietuviškų etnorungčių ruožą. Beje, po turnyro tas rungtis galės išbandyti ir visi žiūrovai.

Nuo 14 valandos Šyšos pakrantėje, prie H.Šojaus dvaro, veiks Jaunimo erdvė. Koncertuos mūsų rajono 12 jaunimo kolektyvų ir atlikėjų, S.Šimkaus konservatorijos džiazo ansamblis. Veiks perkusijos mokykla, jaunieji šauliai pristatys savo veiklą ir pakvies į šaudyklą. Jaunimui skirtas grupės „Liūdni slibinai“ koncertas vyks 18 val. Šyšos upėje, ant vandens, įrengtoje scenoje.

O jaunimo pramogų metu Didžiojoje scenoje, prie H.Šojaus dvaro, vyks Šilutės miesto ir rajono vaikų kolektyvų (jų bus 14) koncertas, koncertą surengs 10 kolektyvų, kurie dalyvaus Pasaulio lietuvių dainų šventėje.

Prie tvenkinio stovės paslaptinga palapinė „Vėjonių šnabždesys“, kurioje kiekvienas galės sužinoti astrologų patarimų, įsigyti amuletą.

Dainuojamosios poezijos gerbėjai valandą (nuo 17 val.) galės praleisti su klubo „Muzikos paletė“ dainininkais Šilutės evangelikų ir liuteronų bažnyčioje.

Vakarinė programa „Štormas“ Didžiojoje scenoje prasidės 19 valandą. Koncertuos ir Šilutės kolektyvai, ir Klaipėdos džiazo orkestras, ir grupė „Biplan“. O šventę vainikuos pirotechnikos ir ugnies fontanų šou.

Pasak Kultūros skyriaus vedėjos V.Griškevičienės, visa šventės sąmata yra apie 93 tūkst. litų. Tik 8 tūkst. Lt šventei galėjo skirti Savivaldybė, kitos lėšos – rėmėjų.

V.Griškevičienė ragino šilutiškius šventinę dieną jaustis šventiškai, pasipuošti mūsų miesto simboliais – gražu būtų matyti Šilutės žuvelę ant kaklo, ant marškinėlių, rankinių, skarelių.

Visą šventės programą rasite ČIA.