Šilutės teisme: rūpesčiai, rezultatai ir didžioji naujiena – bus nauji teismo rūmai

teismo rezultatai„Matyti pasaulį tokį, koks jis yra iš tiesų – ir su geromis, ir su blogomis naujienomis! Atrasti kuo daugiau šviežių, naujų ir, labiausiai norėtųsi, gerų žinių! O svarbiausia – kad visada įkvėpimo šaltinis būtų tiesa!“ –  tokių gražių linkėjimų išgirdo rajono laikraščių atstovai iš Šilutės r. apylinkės teismo pirmininkės Virginos Pankauskienės lūpų, kai atvyko į antrus metus Spaudos dienos išvakarėse surengtą susitikimą.

Teismo pirmininkė papasakojo apie Šilutės teismo darbo rezultatus, artėjančią teismų reformą, o labiausiai pasidžiaugė, kad pagaliau priimtas sprendimas Šilutės teismui suteikti naujas patalpas – ši įstaiga po 2-3 metų bus perkelta į rekonstruotą pastatą Lietuvininkų gatvėje, kuris anksčiau priklausė Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklai.

Teisėjų darbo kokybė – gera

V.Pankauskienė sakė, kad 2014 metais Šilutės teisme buvo patvirtinta 15 valstybės tarnautojų etatų ir 9,5 etato darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis. Teisme dirbo 8 teisėjai, 4 teisėjų padėjėjai. Dabar jų krūvį sumažins netrukus pradėsiantis dirbti dar vienas teisėjo padėjėjas.

Krūviai Šilutės teismo darbuotojams – išties nemaži. Pernai išnagrinėtos 338 baudžiamosios bylos, priimti 184 nuosprendžiai, 58 nuosprendžiai apskųsti. Aukštesnės instancijos teismas pakeitė 10 nuosprendžių, 4 – panaikino. 8 teisėjai išnagrinėjo 2503 civilines bylas. Apskųsti 59 sprendimai, 5 sprendimai aukštesnės instancijos teismo pakeisti, 11 – panaikinti. Be to, Šilutės teisme išnagrinėtos 1579 administracinių teisės pažeidimų bylos, 221 teikimas ir prašymai baudžiamųjų bylų vykdymo procese, 644 ikiteisminio tyrimo dokumentai.

Kad šilutiškiai teisėjai savo pareigą atlieka profesionaliai, iliustruoja tokie rodikliai: baudžiamųjų bylų nuosprendžių stabilumas pernai buvo 97,83 proc., civilinių bylų sprendimų stabilumas – 99,5 proc. Tai yra, tiek procentų bylų baigtis nebuvo ginčijama, pakeista ar panaikinta.

Dideli darbo krūviai

Vienas iš bylų nagrinėjimo statistinių rodiklių yra teismų darbo krūvis. Bendras darbo krūvis parodo, kiek etaloninių bylų ir procesinių dokumentų teisėjas išnagrinėja per mėnesį.

Teismų informacinės sistemos LITEKO duomenimis, 2014 metais Šilutės rajono apylinkės teisme bendras darbo krūvis buvo 63,31 (vidutiniškai Lietuvos apylinkių teismuose – 75,74), darbo krūvis nagrinėjant baudžiamąsias ir civilines bylas buvo 41,76 (vidutiniškai Lietuvos apylinkių teismuose – 53,57). Palyginti su 2013 metais, pernai Šilutės teisėjų darbo krūvis padidėjo.
Didžiausią krūvį pernai turėjo teisėjas Vaclovas Jurjonas.

Teismo pirmininkė V.Pankauskienė ir teisėjas V.Jurjonas žurnalistų prašė priminti skaitytojams apie naują galimybę – nuo liepos mėnesio atsirado elektroninės bylos. Elektroninėje sistemoje užsiregistravusiems proceso dalyviams (ieškovui, atsakovui, advokatui) nebereikia atvykti į teismą, nes visi dokumentai ir teisėjams, ir visoms suinteresuotoms pusėms pateikiami elekroniniu būdu. Tai taupo visų pusių laiką, nebereikia kurjerių paslaugų.

V.Jurjonas sakė, kad Šilutės įmonės jau gana dažnai naudojasi galimybe elektroniniu būdu kelti bylas skolininkams ir sekti bylų eigą internetu. Aktyvesni galėtų būti ir fiziniai asmenys.

Pasak teismo pirmininkės V.Pankauskienės, kad Lietuvos teismuose darbo krūvis būtų vienodesnis, kad teismų išlaikymo sąnaudos būtų mažesnės ir lėšos būtų optimaliau naudojamos, jau ne vienerius metus ruošiamasi įgyvendinti teismų reformą. Numatyta, kad Šilutės rajono apylinkės teismas priklausys Tauragės apygardos teismui.

Į teismus besikreipiantiems žmonėms reforma įtakos neturės – jie galės, kaip įprasta, dokumentus teismui teikti savo rajonuose, čia pat vyks ir teismų procesai. Tačiau teisėjai turės važinėti dirbti ir į kitus teismus, pavyzdžiui, šilutiškiai bylas nagrinės ir Šilalėje, ir Tauragėje.

Net taupant pinigų neužtenka

Pasak teismo pirmininkės V.Pankauskienės, net ir labai taupant, valstybės skiriamų lėšų teismo veiklai nepakanka.

Šilutės rajono apylinkės teismas finansuojamas iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų. Patvirtinta 2014 metų išlaidų sąmata buvo 1889,8 tūkst. Lt, iš jų 1321,8  tūkst. Lt – darbo užmokesčiui, tačiau tos sumos neužtenka esamiems etatams finansuoti.

2014 m. sausio 1 d. bendra teismo skola sudarė 149,1 tūkst. Lt, iš jų 80,7 tūkst. Lt – darbo užmokesčiui, 33,2 tūkst. Lt – „Sodrai“ ir 35,2 tūkst. Lt kitoms išlaidoms. O 2014 m. gruodžio 31 d. bendra teismo skola jau siekė 157,2 tūkst. Lt, iš jų 87,5 tūkst. Lt – darbo užmokesčiui, 26,5 tūkst. Lt – „Sodrai“ ir 43,2 tūkst. Lt – kitoms išlaidoms.

V.Pankauskienė sakė, kad maksimalus taupymas turi neigiamų pasekmių teismo darbuotojų darbo našumui bei kokybei, taip pat ir bylų nagrinėjimo operatyvumui ir ekonomiškumui, negali būti įgyvendinami tokie LR įstatymų reikalavimai kaip teismų apsauga, archyvų sąlygos, normalių darbo sąlygų sudarymas. 2014 metais teisme buvo perkamos tik būtiniausios prekės ir paslaugos.

Jau kuriami nauji teismo rūmai

Blogos darbo sąlygos – didžiausia Šilutės teismo problema. Teismas dirba labai ankštose patalpose kone griūvančiame sename pastate. Investuoti į pastato remontą nebeverta, todėl pagaliau priimtas sprendimas Šilutės teismui perduoti žymiai didesnį pastatą, esantį Lietuvininkų gatvėje, anksčiau priklausiusį Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklai.

V.Pankauskienė sako, kad teismo įsikūrimas naujuose teismo rūmuose tikriausiai bus svarbiausias jos kadencijos darbas Šilutės ir šilutiškių labui.

Šiemet bus parengtas pastato pritaikymo teismui projektas, kitąmet tikimasi gauti pinigų remontams pradėti ir 2017 metais planuojama jau įsikurti erdviuose atnaujintuose Šilutės teismo rūmuose.

Iš senojo 600 kv. m pastato Šilutės teismas įsikels į 1200 kv. m ploto patalpas. Teisėjai ir kiti darbuotojai turės normalias darbo sąlygas, tinkamos sąlygos bus sudarytos ir teismo procesų dalyviams – teisiamiesiems, advokatams, liudytojams, pagaliau atsiras bent 4 teismo posėdžių salės (dabar yra viena), apklausų kambariai, bus sumontuota reikiama garso įrašymo ir filmavimo aparatūra (tokie reikalavimai yra nagrinėjant įvairias bylas). Bus normalios patalpos archyvams saugoti, prie teismo bus patogiau atvažiuoti procesų dalyviams.