Šilutės turgus: prekeiviai siūlo šviežių ir sveikų daržovių, uogų bei miško gėrybių

turgus 1Šviežiausios daržovės, uogos, medus, gėlės, bulvės ir kitos gėrybės – pasirinkimas Šilutės turguje itin platus. O ir kainos šiuo metų laiku tikrai nesikandžioja.

Šilutės turguje daug vyresnio amžiaus žmonių, kurie prekiauja savo daržuose ir ūkeliuose užauginta ar miškuose surinkta produkcija. Jie taip prisiduria pajamų prie mažų pensijų, o vidurvasario gėrybes perkantys miestelėnai neabejoja, kad tokie „ūkininkai“ nepiktnaudžiauja chemikalais, jų produkcija šviežia ir sveika.

 Kartu su šviežių daržovių ieškančiais pirkėjais po turgų pasivaikščiojo ir „Šilutės naujienos“. Ne tik pirkome, bet ir asmenines patirtis išklausėme.

Maitina daržovių ir paukščių ūkelis 

Švėkšniškė Judita į Šilutės turgų atsivežė metinių ir kelių mėnesių ančių, vištų kiaušinių, pomidorų, agurkų ir cukinijų. Jauna šeimininkė sakė viską užauginusi savo sodybos 20 arų ūkelyje. Šeimininkauti jai padeda dvi dukros, o vyras, miestelėnas, neatlaikė kaimiško gyvenimo ritmo – išdulkėjo atgal į miestą lengvesnio gyvenimo ieškoti.

Judita sako, kad jos daržovių ir paukščių ūkelis jai didelė paspirtis – sveikas maistas šeimai ir šiek tiek pajamų. Auginamų paukščių – ančių, vištų, kalakutų ūkyje yra bemaž 100. Parduoda dažniausiai antytes: už metines pirkėjai sumoka po 15 eurų, o kelių mėnesių jaunikles anteles veislei galima įsigyti ir po 8 eurus. Ančių kiaušinių šeimininkė nepardavinėja, juos dažniausiai perina. Ūkininkės pastebėjimu, geriausios perekšlės ančiukams yra kalakutės.

Juditos vištų kiaušiniai miestiečių išgraibstomi kaipmat, 10-ies kiaušinių kaina – 1,50 euro. Pomidorai ir agurkai – po 40 – 50 centų už kilogramą.

Įprato daug dirbti ir nemoka kitaip turgus 2

Pensininkai iš Pagrynių Brigita ir Edvardas šiemet švenčia abiejų jubiliejus: jai sueina 70, jam 75-eri, o kartu gyvena jau 50 metų.

 „Esam įpratę daug dirbti, todėl nebuvo laiko nei pyktis, nei šeimos draskyti. Dabar 30 arų sodyboje daržovių prisiauginame tiek, kad ir patiems, ir į miestus iškeliavusiems vaikams pakanka. Produkcijos dar lieka atvežti ir į turgų“, – pasakoja pagryniškiai.

Brigita giria savo vyrą, kad jis – buvęs melioratorius – daržuose įrengė laistymo sistemą. Šulinio vandeniu nuolat laistomos ne tik daržovės, braškės, bet ir bulvienojai. Gal todėl savo sodyboje ūkininkaujančių pagryniškių bulvės visos didelės – lyg specialiai būtų atrinktos cepelinams. Krepšyje bulvės trijų rūšių: mėlynakės, kurių sėklą sutuoktiniai kadaise parsivežė net iš Smolensko, ir dar dvi rūšys, kurių net pavadinimų nežino. Pasak pardavėjų, skoniu ir miltingumu retai kurios kitos jų bulvėms gali prilygti. Už 1 kilogramą bulvių pagryniškiai prašė po 50 centų, tokia pat kaina ir už morkas, ir burokėlius. Paprasta skaičiuoti, o ir miestiečiai, pasak jų, daug nesideri.

Arbatžolių ir vaistažolių mėgėja

Kita pagryniškė Elena sako esanti mėgėja prekiauti arbatžolėmis ir visiems gerai pažįstamomis vaistažolėmis. Elena džiaugiasi, kad pamiškėje jau rado pražydusių jonažolių. Šių gerai žinomų vaistažolių, taip pat pipirmėčių, mėtų, ciberžolių kuokšteliai pas Eleną kainuoja po 50 centų, o džiovintų liepžiedžių maišelis (apie 50 g) – 1 euras.

Vaistažolių pardavėja čia pat ant prekystalio turi ir savo daržo šparaginių pupelių, kurių puskilogramis kainuoja 1 eurą, ir tiek pat kainuojančių česnakų (trys galvutės). Elena neslepia nė nemananti iš tokios prekybos pralobti. Nauda kitur: prisideda prie pensijos kelis eurus, sveikai pajuda ir pabendrauja su įvairiais žmonėmis.

Tikslas – užsidirbti malkoms

turgusInkakliškė Valerija turguje parduoda įvairias daržoves ir gėles, ir neslepia turinti tikslą užsidirbti bent 600 eurų – malkoms. Ji be Šilutės aplanko ir saviškį turgų Švėkšnoje, prekiauja ir Saugose. Tik pastarajame turguje uždarbis buvo toks menkas, kad net juokas neima – 6 eurai.
Pamačiusi „Šilutės naujienų“ korespondentą, Valerija iškart prisiminė, kad šiame laikraštyje apie ją jau buvo pasakota kaip apie gražiausios sodybos šeimininkę.

Valerija guodžiasi, kad jai iki pensijos „dar šiek tiek trūksta“. Užaugino 5 vaikus, o vyras palaidūnas laimės ieško kitur, todėl ir tenka spausti pinigėlį iš visko, kas tik užauga darže ar gėlyne.

 Inkakliškės užauginti agurkai patiko jaunai šilutiškei Ingai su mažamečiu Benu ant rankų. Prisipirkusi vyšninių pomidorų ir šparaginių pupelių moteris stebėjosi, kad taip pigiai gavo tokių šviežių ir sveikų produktų. Inga sakė anksčiau retai lankiusi turgų, tačiau dabar keisianti įprotį pirkti tik prekybos centruose. „Juk turgaus prekės šviežios, puikiai kvepia ir tikriausiai be jokių chemikalų“, – svarstė ji.

Valerija atskleidžia, jog ji tikriausiai nė nežinotų, kokių trašų kokioms daržovėms reikėtų dėti. Visą gyvenimą ji daržus tręšia tik perpuvusiu mėšlu ir kompostu.

Vaisiai iš Pagrynių, daržovės – iš Naujakurių

Senjorė iš Gaidelių į turgų atsivežė kriaušių ir ankstyvųjų saldinių bei saldžiarūgščių obuolių. Ji nenorėjo sakyti savo vardo, anot jos, kaimynai ar vaikai juoksis iš jos prekybos. Kaimiški vaisiai nuo gaideliškės prekystalio tirpo sparčiai, kas tik paragavo, nedelsdami krovė į maišelius. Vaisių kaina neišgąsdintų nė vieno: saldūs obuoliai – 20 centų, rūgštesni – 30, o kriaušės tik 50 centų už kilogramą.

Pensininkė sakė, kad dėl pelno iš tokios prekybos ji tikrai nevargtų, jei pensija būtų padoresnė. Dabar ji nesiekia nei poros šimtų eurų. Be to, gaila ir vaisių, kurie supūtų be naudos.

Šilutiškė senjorė Vanda iš Naujakurių moliūgų ir cukinijų daigelius augina namuose, ir tik kai šalčiai nebepavojingi, perkelia į daržą. Už jau nemažą moliūgą Vanda prašo 1 euro, o už 50 centų galima išsirinkti bet kurią cukiniją. Ant jos prekystalio jau yra ir pupų, kurių kilogramas kainuoja eurą, už tokią pat kainą ir 3 česnako galvutės. Šviežiai priskintų mėtų ir citrinmėčių kuokštai tik po 30 centų, nors jie šiek tiek didesni už kitų prekeivių arbatžolių pundelius.

Vanda pasakoja, kad jos ir vyro Eugenijaus pensijos nesiekia nė po 200 eurų. Todėl, gyvenant nuosavame name, nesvarbu kaip jautiesi, turi suktis, nes paprasčiausiai trūksta pajamų. Vandos vyrui amputuota dalis kojos, tačiau jis sugeba jai padėti: pasiramstydamas suoliuku, išpurena žemę, automobiliu vežioja į turgų. 

 Neliko ką samdyti 

Namų šeimininkė Angelė iš Sausgalvių šilauoges parduoda po 5 eurus už kilogramą. Už morkų, krapų ir kitų daržovių kuokštelius moteris prašo po 50 centų, ir sako, kad pirkėjams tai yra nebrangu. Be to, Angelė tądien vienintelė ant prekystalio turėjo ir miško gėrybių – voveraičių, už kurių litrą prašė 2,5 euro.

Pasak Angelės, dabar sudėtinga išgyventi kaime. Daržovėms auginti ji turi 50 arų, o prekyba turguose Angelei duoda kasdieninių pajamų būtiniausiems pirkiniams. Ji mano, kad sugebėtų užauginti ir parduoti daugiau produkcijos, tačiau kaime trūksta talkininkų. „Jauni žmonės darbuojasi užsienyje, o likę kaimo pijokėliai jokio rimtesnio darbo nesugeba ir nenori dirbti“, – sako ji.

Rusniškiai žinomi dėl savo bulvių

Rusniškiai Ramutė ir Sergėjus yra nuolatiniai turgaus prekeiviai. Jiems iki pensinio amžiaus dar toli, o samdytis už minimalius atlyginimus nesinori. Todėl jiedu sukūrė savo daržovių ūkelį: kasmet augina apie 3 ha bulvių ir 1 ha daržovių – burokėlių, morkų, svogūnų, pomidorų, agurkų, kurių visų kainos šiuo metu apytiksliai po 50 centų už 1 kg. Pavasarį nemažai pajamų duoda prekyba pomidorų, agurkų bei paprikų daigais.

Pasak Sergėjaus, viską ką užaugina, jie parduoda patys Šilutės turguje. „Jau daug metų esame toje pačioje turgaus vietoje, todėl už daržovių kokybę atsakome asmeniškai. Turime daug nuolatinių pirkėjų. Kad patys išgyventume ir daržovių ūkio išlaidas apmokėtume, privalome kas mėnesį parduoti produkcijos ne mažiau kaip už 1200 eurų. O atostogos tik žiemos mėnesiais“, – pasakoja Sergėjus.