Šilutės ūkininkai klausia: ar Lietuvai dar reikalingas žemės ūkis?

UKININKU _2Lietuvos ūkinikų sąjungos (LŪS) Šilutės skyriaus ir Šilutės rajono pieno gamintojų asociacijos iniciatyva surengtas paskutinis krašto ūkininkų susirinkimas prieš vasario 9-ąją Jonavos sporto arenoje įvyksiantį visos Lietuvos žemdirbių suvažiavimą. Pabuvojus susirinkime teigti, jog žemdirbių nuotaikos pakilios nesiverčia liežuvis…

Planuojama, kad Šilutės kraštą minėtame suvažiavime atstovaus apie 100 dalyvių. Šilutiškiai ūkininkai tikisi išgirsti LR Seimo ir Vyriausybės atstovų atsakymą į vieną bendrą klausimą: „Ar Lietuvai dar reikalingas žemės ūkis?“

Žemdirbiai priešinami su visuomene

Pasak LŪS Šilutės skyriaus pirmininko Kęstučio Andrijausko, tikimasi, kad suvažiavime ūkininkams pavyks išsakyti visas problemas, kurios šiandien kelia nerimą visiems ūkininkams. Bendra šalies ekonomika auga, tačiau žemės ūkio sektoriuje situacija ne tik negerėja, bet jau keletą metų iš eilės verslo sąlygos tik blogėja. Grūdų ir pieno žaliavinės produkcijos supirkimo kainos krenta, o ūkininkams tenkančios investicinės ES paramos krepšelis beveik uždarytas, nors iki finansavimo laikotarpio pabaigos dar likę keletas metų.

Kaip tyčia, pernai krašto ūkininkų nepagailėjo ir gamta – ne viename liūčių permerktame ir ežeru virtusiame lauke dar ir dabar vietoje žemkenčių daigų matomi ežerai. Šilutės ūkininkams rudenį pražuvo kone trečdalis derliaus, o ir tas, kurį pavyko nuimti, buvo prastos kokybės.

ES paramos fondai liūčių padarytiems nuostoliams kompensuoti skyrė paramą, tačiau Lietuvos vyriausybė šią paramą ketina skirstyti tik būsimiems nuostoliams, o iš nacionalinio biudžeto paramos neplanuoja skirti visai.

Ūkininkus piktina ir jų priešinimas su visuomene. Kai kurie žymūs Seimo veikėjai viešai žemdirbius vadina išlaikytinių luomu, nuolat gyvenančiu iš paramos.

Šilutiškiai klausia: Lietuvos ūkininkai yra visateisiai ES nariai ir turi teisę dirbti tokiomis pat sąlygomis, kaip ir kitų ES šalių žemdirbiai. Visoje Europoje žemės ūkis yra palaikomas įvairiomis finansavimo programomis, nes yra vertinamas jo gyvybiškai svarbus vaidmuo visuomenėje. Kodėl mūsų šalyje yra kitaip?

Smulkių pienininkų valdžia negirdiUKININKU _3

Šilutės rajono pieno gamintojų asociacijos pirmininkė Juzefa Tamavičienė, ragindama ūkininkus aktyviai rinktis į suvažiavimą sakė, kad tai dabar vienintelė proga garsiai išsakyti ūkininkų, kurių karvių bandos nėra skaičiuojamos šimtais, nuomonę.

Juolab, kad J.Tamavičienės žiniomis, Žemės ūkio ministrą konsultuoja pieno gamintojų ir perdirbėjų taryba, kurioje nėra nei vieno nario, atstovaujančio smulkiuosius pieno gamintojus, tokius, kurie valdo, pavyzdžiui 30 – 40 karvių bandas. Tuo tarpu tik tokie ūkiai gali užtikrinti gyvuliams reikalaujamas gerovės sąlygas, ir tik tokie gali tiekti kokybišką, ekologišką produkciją. Tačiau dabartinę Lietuvos žemės ūkio ministerijos valdžią sužavėjo pramoniniai pieno gamintojai, kuriems ketinama teikti paramą stambioms kelių šimtų galvijų fermoms statyti ir t.t.

Pasak J.Tamavičienės ūkininkai tiesiog varu varomi į pieno supirkėjų kooperatyvus, kitaip grasinama ir dar labiau bloginti pavienių ūkininkų verslo sąlygas. Tačiau ūkininkai dar nežino nei vieno pieno gamintojų kooperatyvo, kuris dirbtų teisingai ir pateisintų visus ūkininkų lūkesčius. Todėl dauguma Šilutės rajono pieno gamintojų vengia jungtis į kooperatyvus.

J.Tamavičienė negailėjo piktų žodžių Šilutės savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus vadovui Povilui Budvyčiui. Ji teigė, kad skyriaus specialistai labiau pataikauja Žemės ūkio ministerijai ir mažai bendrauja su rajono ūkininkais. Ūkininkai jau žino apie planus, kad jiems ketinama perduoti naudojamų žemių melioracijos sistemas. J.Tamavičienės nuomone, ūkininkams vertėtų perimti tik naujai rekonstruotas melioracijos sistemas. Kitaip jų laukia bankrotas.

P.Budvytis kvietė ūkininkų atstovus pokalbiui ir diskusijoms tuomet, kai kyla abejonės dėl žemės ūkio ministerijos planuojamų įstatymų. Jis sakė, kad tuomet visi galėtų kartu teikti pasiūlymus ministerijai, atsižvelgiant į ūkininkų nuomonę.

J.Tamavičienė Kaimo reikalų skyriaus vedėją ragino teikti informaciją ūkininkų asociacijoms visuomet, kai tik savivaldybė gauna ūkininkams nepalankius raštus.
        
Išsirinko delegatus į suvažiavimą

Kad suvažiavime dalyvautų ūkininkai iš visų rajono seniūnijų, K.Andrijauskas pasiūlė sudaryti organizacinį komitetą. Taigi, tie ūkininkai, kurie nedalyvavo susirinkime, bet norėtų vykti į visuotinį žemdirbių suvažavimą Jonavoje, gali susisiekti su komiteto nariais: Usėnuose su Sauliumi Čekanausku (tel.8 657 78762), Katyčiuose – Robertu Peteraičiu (tel. 8 685 01674), Juknaičiuose – Alfredu Venckumi (tel. 8 614  07875), Šilutės seniūnijos – su Užliekniuose gyvenančiu ūkininku Algimantu Kliučinsku (tel.8 612 53687), Pagryniuose – Martynu Krauleidžiu (tel. 8 656 53242), Žemaičių Naumiestyje – Kęstučiu Žvirbliu (tel. 8 695 49645), Vainute – Vidu Jurgaičiu (tel.8 657 54989), Gardame – Sigitu Jakštu (tel.8 616  49968), Švėkšnoje – Vaciu Šerniumi (tel.8 656 59734), Saugose – Arūnu Rabačiausku (tel. 8 699 25648), Kintuose – Kristina Surpliene (8 678 13946) ir Rusnėje – Kęstučiu Kleinausku (tel. 8 615 13188).