Šilutės ūkininkai pritaria: laikas atstatydinti žemės ūkio ministrą

Spalio mėnesio Žemės ūkio ministerijos įsakymas žemdirbiams - iki kitų metų pasėlių deklaravimo laikotarpio užartose pievų plotuose atkurti daugiametes pievas.

Į susitikimą su žemės ūkio ministru K. Navicku netilpę ūkininkai piketavo lauke, o ministrą jie vadino „pelkių“ ir „šieno“ ministru.

Ministerija motyvuoja, kad būtina atkurti daugiamečių pievų plotus, nes stojant į Europos Sąjungą buvo sutarta, jog jų bus 14 proc., o dabar liko tik 11 proc. daugiamečių pievų, lyginant su žemės ūkyje naudojama žeme. Toks nurodymas ir kitos Žaliojo kurso žemės ūkyje ministerijos iniciatyvos nuvylė Lietuvos ūkininkus ir iššaukė rimtą jų konfliktą su ministru Kęstučiu Navicku.

Susitikimuose su ministru dalyvavo ir jo nuvertimui pritaria ir Šilutės krašto ūkininkai.

Ministerijos darbą vadino biurokratiniu

Prieš porą savaičių Lietuvos žemės ūkio tarybos atstovai susitiko Vilniuje su ministre pirmininke Ingrida Šimonyte. Po savaitės Kaune minėtos tarybos atstovai, kartu su rajonų ūkininkais ir kitų žemdirbiškų organizacijų atstovais susitiko su Žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku ir paragino jį atsistatydinti – užleisti vietą tokiam vadovui, kuris išklausys ir tarsis su ūkininkais spręsdamas jų problemas.

Asociacijos „Šilutės krašto ūkininkų sąjunga“ pirmininkas Kęstutis Andrijauskas posėdyje dalyvavo nuotoliniu būdu, o trys jauni rajono ūkininkų atstovai vyko į susitikimą su ministru.

„Lietuvoje sukurta oligopolinė sistema. Gauname mažiausias kainas“, – renginio Kaune pradžioje pabrėžė Jonas Vilionis, Lietuvos žemės ūkio tarybos vadovas, ir pasipiktino, kad konkuruojanti organizacija – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) yra privilegijuota kasta.

Šalies ūkininkų suvažiavime Kaune J. Vilionis sakė, jog tvarka, kurią kuria ŽŪM, ūkininkams yra pražūtinga, o ministras K. Navickas atstovauja ne ūkininkams, bet konservatoriams.

Pasak J. Vilionio, nesąžininga, kad ŽŪR, būdama lobistinė organizacija, gauna valstybės paramą, o taryba, kuri yra alternatyvi ūkininkus atstovaujanti organizacija – ne. „Tvarka, kuri kuriama, mums pražūtinga. Tikiuosi, kad šiandien išgirsime, jog atstovaujate mums, ūkininkams, o ne konservatoriams“, – pradėdamas renginį kalbėjo J. Vilionis. Piktindamasis Žemės ūkio ministerijos darbu jis sakė, kad svarbiausias biurokrato darbas – uždrausti ir nubausti.

Ministrui siūlė „nesikankinti“

Iš visų Lietuvos kampelių suvažiavę ūkininkai klausė, kodėl seniai žinant, kad negalima arti pievų, apie tai pranešta tik prieš dvejus metus ir ūkininkams reikės jas atstatyti.

„Kodėl netvarkoma valstybinė žemė, pamiškės. Tai sukiršins ūkininkus, nes ir jaunieji ūkininkai nori pradėti ūkininkauti, tačiau dabar vietoj pievos jie turės žvalgytis į kaimyno laukus ir kelti nuomos kainą. Ūkiai buvo priversti išnaikinti gyvulius, o dabar neturės ką daryti su pievomis, nes ganyklų nebereikia. Kur dėti šieną, kurio nereikia, nes mulčiuoti nebegalima“, – vienas po kito liejosi klausimai.

Išsakyti teiginiai, jog aplinkosaugininkų kasta ŽŪM tapo išrinktaisiais ir žemdirbio profesija niekinama, o neteisingi sprendimai pateisinami Lietuvos gamtos gelbėjimu. Labiausiai ūkininkus papiktino, kai išklausęs priekaištus ministras K. Navickas replikavo: „Ko čia šoki man į akis?..“
„Suprantu, kad ūkininkams skauda, tačiau Žaliojo kurso atšaukti nepavyks“, – reziumavo ministras, išklausęs susitikime dalyvavusius ūkininkus.

Kai kurie susitikimo dalyviai tiesiai replikavo, jog „ministrui sunku, nes jis ne savo vietoje“. „Nesikankinkite, turėkite drąsos ir ryžkitės tam žingsniui. Jūs nesuprantate kaimo žmogaus ir jį nuolat žeminate. Jūs ne žemės ūkio, jūs pelkių ministras ir taip įeisite į istoriją“, – rėžė vienas susitikimo dalyvių.

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius konstatavo, jog ministras nepateikė atsakymų į klausimus. Balsavimo metu jam buvo pareikštas nepasitikėjimas.

Šilutiškiai pritaria ministro atstatydinimui

Šilutės krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas Kęstutis Andrijauskas „Šilutės naujienoms“ sakė, kad jis ir susitikime dalyvavę jauni ūkininkai pritaria, jog dabartinis Žemės ūkio ministras K. Navickas turėtų atsistatydinti iš pareigų. Vadovauti ministerijai turėtų žmogus, kuris suprastų žemės ūkį bei tartųsi su ūkininkais.

Pasak K. Andrijausko, šiandieninės ŽŪM politika atitolo nuo ūkininkų gyvenimo. Ūkininkų visuomeninės organizacijos nebekviečiamos tartis prieš rengiant naujas tvarkas ar įstatymus. Tokia politika nuvilia ir tampa nebesuprantama.

K. Andrijauskas tiesiai klausia, kaip suprasti ŽŪM politiką? Juk ūkininkai kiekvienais metais deklaruoja savo valdomas žemes ir jų panaudojimą. Jeigu iki šių metų spalio mėnesio buvo viskas gerai, tai kaip galėjo gimti toks nurodymas per pusmetį atstatyti daugiamečių pievų plotus? Juk, kad pieva taptų daugiamete, po žolynų įsėlio turi praeiti 5 metai. Vadinasi, kitais metais ūkininkai privalės meluoti, kad jau turi daugiametes pievas, o tikrintojai galės skirti baudas.

„Sunku kam išaiškinti, bet ūkininkai šiuo metu yra tikrai sunkioje finansinėje duobėje. Trąšos per vienerius metus pabrango 2 ar net tris kartus, o derlius dėl sausrų trečdaliu mažesnis. Pieno ūkiai mažina galvijų skaičius, o yra ir tokių, kurie naikina karvių bandas. Ūkininkai yra pervargę ir neturi galimybių ką nors pasamdyti“, – pasakojo K. Andrijauskas.

Pasak pašnekovo, po pasiūlymo ministrui K. Navickui atsistatydinti praėjus tam tikram terminui ūkininkai svarstys kaip protestuoti toliau. „Turbūt niekas nenori, kad ūkininkai vėl statytų savo laukuose žaliuosius kryžius ar išvažiuotų su traktoriais į gatves?“, – sakė K. Andrijauskas. Todėl, pasak jo, svarbu, kad ūkininkų verslą reguliuojanti Žemės ūkio ministerija būtų jų gyvenimą suprantančio žmogaus rankose.