Šilutės ūkininkai reikalauja išnaikinti „sofos ūkininkus“

ZUM MINISTRAS 1„Gaila žiūrėti į Lietuvos laukus, kurie priklauso „sofos ūkininkams“, neauginantiems jokios produkcijos. Tačiau tokiems ūkininkams atiduodamos ES išmokos už deklaruotus pasėlius…“, – taip žemės ūkio ministrui Virgilijui Juknai ir su juo atvykusiems ministerijos atstovams kalbėjo ūkininkė iš Usėnų Ieva Bartkienė.

Ministrui Šilutėje ūkininiai guodėsi ir dėl per mažų skiriamų lėšų žemių melioracijai, ir dėl Savivaldybės administracijos trukdymo gauti kompensaciją už sunaikintą nendrių derlių. O vienas pirmųjų ūkininkų Zigmantas Stonys stebėjosi, kodėl ūkininkai negali pasinaudoti Bankroto įstatymu.

„Sofos ūkininkų“ atrama – Europa

Rajono ūkininkai mažiausiai valandą klausėsi Žemės ūkio ministerijos valdininkų kalbų apie jų pastangas sklandžiau ir teisingiau paskirstyti ES paramą žemdirbiams. Tačiau ministras V.Jukna taip ir nesiryžo pažadėti skubiai išspręsti skaudžiausią problemą – atimti galimybę „sofos ūkininkams“ nedirbant mėgautis sočiu gyvenimu, t.y., gauti išmokas už deklaruotus pasėlius neauginant jokios produkcijos.

Ūkininkė I.Bartkienė priekaištavo, kad dabar jau didesnė dalis žemės pasėlių savininkų vieną kartą per metus sumulčiuoja savo žemes ir to pakanka gauti didžiules išmokas už deklaruotus pasėlius. Tikriems ūkininkams skaudžiausia, kai tokie neva dirbantys žemės savininkai leidžia tikriems ūkininkams ta žeme naudotis, tačiau be jokių oficialių dokumentų. Todėl žemę dirbantys nuomininkai neturi garantijų gauti kompensacijas derliui pražuvus, negali gauti europinės paramos, skirtos žemdirbiams. Moteris priekaištavo valdininkams, kad nėra jokios kontrolės sistemos, kaip sutramdyti žemės nedirbančius „sofos ūkininkus“, tačiau tikrieji žemdirbiai uoliausiai tikrinami kasmet ir, atradus menkiausių neatitikimų, nuolat apkarpomos jų išmokos.

Ministras V.Jukna teigė, kad kaip ir praėjusiais metais, ir šiemet stengiamasi didinti tikriems ūkininkams išmokas, susiejant jas su auginama produkcija – galvijų skaičiumi, užaugintų grūdų kiekiu. Tačiau pripažino, kad ministerijos pastangos suskirstyti ūkininkus į kategorijas – į aktyviuosius ūkininkus (augintojus ir gamintojus) ir žemių savininkus – sunkiai priimamos Europos ZUM MINISTRASTaryboje ir jos komisijose. Jo teigimu, vien tik Lietuvos Vyriausybės sprendimų teisingiau reguliuoti žemdirbiams skiriamą paramą neužtenka.

Rusniškis liko nesuprastas

Rusnės ūkininkas, nendrių augintojas ir tradicinio nendrių verslo meistras Alfonsas Demereckas pasiskundė ministrui, kad Savivaldybės administracija trukdo jam gauti Žemės ūkio ministerijos finansinę kompensaciją už žiemos potvynio metu sunaikintą produkciją – nendres.

Pasak A.Demerecko, pagal Žemės ūkio ministerijos nustatytą tvarką jis dėl nuostolių kompensavimo pirmiausia privalėjo raštu kreiptis į Savivaldybės administraciją. Savivaldybės administracijos direktoriaus Raimundo Ambrozaičio atsakymas ūkininką šokiravo: direktorius teigia, jog Savivaldybė neturi jokio fondo, kad kompensuotų prarasto nendrių derliaus nuostolius. Be to, R.Ambrozaitis rašte aiškina, jog nendrių laukai ir nendrės nėra žemės ūkio pasėliai ir produkcija, todėl ūkininkui prarastos produkcijos kompensacija nepriklauso.

A.Demereckas stebėjosi Savivaldybės žemės ūkio specialistų, parengusių direktoriaus R.Ambrozaičio pasirašytą raštą, nekompetencija. Juk ūkininkas jau mažiausiai 10 metų pildo pasėlių – nendrių – deklaracijas ir gauna priklausančią paramą.

„Nesuprantama, kodėl Savivaldybės administracija kuria nesąmoningus raštus. Juo labiau, kad aš kompensacijos už prarastą nendrių derlių prašau ne iš Savivaldybės biudžeto, o iš Žemės ūkio ministerijos. Keistas ir Savivaldybės patarimas apdrausti savo pasėlius. Juk nė viena draudimo bendrovė tokių pasėlių nedraudžia“, – piktinosi specialistų atsirašinėjimu ūkininkas.

Žemės ūkio ministerijos atstovai sutarė su A.Demerecku išsiaiškinti jo prašymą individualiame susitikime.

Nendrių augintoją viešai įžeidė

Rusniškė ūkininkė Sniega Radvinskienė nesusiturėjo ir išliejo į viešumą savo pagiežą A.Demereckui. Pati save pavadinusi ūkininke, kuri turi 150 galvijų, kaimyną ūkininką išvadino „sofos ūkininku“. Neva jis tik imituoja, kad prižiūri nendrių pasėlius. Ji teigė mačiusi to „sofos“ ūkininko porą priekabų nendrių išverstų į kanalą. Kitokių nuostolių neva jis neturėjo.

Tokį viešą išpuolį A.Demereckas pavadino šmeižtu. Jis sakė, kad nendrių plotus jau tikrino žemės ūkio inspektoriai, atvykę pagal S.Radvinskienės skundą. Inspektoriai dokumentu patvirtino, kad A.Demereckas savo nuomojamose žemėse tikrai augina nendres.

ZUM MINISTRAS 3Tačiau ir po tokio A.Demerecko paaiškinimo S.Radvinskienė nematė reikalo atsiprašyti kolegos ūkininko. Rajono merė D.Žebelienė nutraukė ginčą, perleidusi žodį kitiems ūkininkams.

Per drėgnos pievos

Veislinių galvijų auginimo įmonės „Šilutės veislininkystė“ direktorius Romualdas Naujokas ministro prašė skubiau išspręsti dilemą: kokios paskirties yra polderių kanalų sistemos – ar reguliuoti drėgmę pievose, kad būtų gaunamas didesnis žolės derlius, ar palaikyti aukštą vandens lygį polderių kanaluose, kad būtų didesni polderinės žvejybos laimikiai?

Pasak R.Naujoko, dėl neaiškios polderinės sistemos paskirties (saugant žuvis, laiku nenusausinamos pievos) jau yra pievų, kuriose kultūrinės žolės išnyko ir įsiveisė pelkių augmenija.

Žemės ūkio ministerijos atstovai patvirtino, kad dėl polderių veiklos prioritetų tenka ginčytis su Aplinkos ministerija. Tačiau dabar jau yra atliktos studijos, kurių rezultatai patvirtina, jog polderių veiklos prioritetas – gausinti pasėlių derlių. Todėl pažadėta, jog problema dėl laiku nesausinamų pievų bus sprendžiama.

Reikia ūkininko bankroto tvarkos

Ūkininkas Z.Stonys pavardijo kelis ūkininkus, kurie pasirinko kilpą ant kaklo, kad nesulauktų vaizdo, kaip jų turtą parceliuoja antstoliai. Jis pasakojo, kad ir jo valdomame ūkyje yra buvusios kelios nelaimės iš eilės, kurios žlugdė ūkį. Tačiau bėdų prispirtas ūkininkas neturi teisės bankrutuoti.

Z.Stonys ministerijos prašė sukurti tvarką, kuri leistų ūkininkui bankrutuoti. Juk įmanoma išsiaiškinti objektyvias priežastis, kodėl įvyko nesėkmė, ir nustatyti, ar ūkininkas turi atsakyti visu savo turtu.

Vėliau ministerijos atstovai kalbėjosi su ūkininkais individualiai, o ministras V.Jukna su Savivaldybės atstovais išvyko aplankyti Vilkyčių ūkininko Kazimiero Gudžiūno ūkį.