Šilutės ūkininkai ruošiasi visuotiniam žemdirbių suvažiavimui

ZEMDIRBIAILietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Šilutės skyriaus nariai kritiškai vertina LR Seimo bei Vyriausybės politiką ūkininkų atžvilgiu.

Paradoksalu tai, kad tiek Seimui, tiek Vyriausybei vadovauja ne kas kitas, o Valstiečių – žaliųjų sąjunga, kuri bene geriausiai turėtų žinoti, kokios tvarkos ir įstatymų reikia, kad žemės ūkis Lietuvoje suklestėtų.

LŪS Šilutės skyriaus pirmininkas Kęstutis Andrijauskas pirmadienį susikvietė skyriaus tarybos narius ir paprašė suformuluoti rezoliucijas vasario 9 dieną Jonavoje įvyksiančiam visos Lietuvos žemdirbių suvažiavimui. Šilutiškiams skirta kvota yra 100 dalyvių. K.Andrijauskas nori, kad ūkininkai aktyviai dalyvautų ir patys išgirstų valdžios kalbas apie Lietuvos žemės ūkio perspektyvą ir balsuotų už ūkininkams palankiausias rezoliucijas. Suvažiavime dalyvaus LR Seimo Kaimo reikalų komiteto nariai, kurie, K.Andrijausko manymu, turėtų įsiklausyti kokių įstatymų iš jų pageidauja kaimo žmonės.  

Valdžios keičiasi, o problemos tos pačios

Pieno gamintojai piktinasi, kad niekas neištaiso neteisybės, jog Lietuvos ūkininkai už deklaruotus pasėlius, gyvulius ir produkciją gauna mažesnes išmokas nei senosios Europos šalių ūkininkai.

Ūkininkus piktina ir tai, kad lig šiol nėra pieno supirkimo kainų tvarkos, kuri apsaugotų juos nuo pieno perdirbėjų ir prekybininkų piktnaudžiavimo. Pasak Šilutės rajono ūkininkų, juos piktina Žemės ūkio ministro Broniaus Markausko postringavimai, kad ūkininkai turi statyti fermas, kuriose būtų primelžiama po 3 tonas pieno, tačiau nieko nekalba apie pieno kainų stabilumą. 

Grūdus auginantys žemdirbiai mano, kad Lietuvos rinka nėra apsaugota nuo iš Rusijos atgabenamų grūdų. Jų manymu, gali atsitikti taip, kad dėl Rusijoje užaugintų grūdų invazijos jų užauginta produkcija liks tik gyvuliams šerti.

Tiesiog betvarke ūkininkai vadina lig šiol dar klestinčius ūkius, kurie pažeidžia Žemės ūkio įstatymo nuostatą, jog vienas ūkininkas gali valdyti ne daugiau, nei 500 ha žemės, ir valdydami kur kas daugiau naudojasi ūkininkams skirta mokesčių sistema.

Ūkininkai piktinasi ir naujais mokesčių pakeitimais samdomiems darbuotojams.

Šilutės ūkininkų rezoliucijos

Daugiausia įdėjų rezoliucijoms turėjo ūkininkas iš Usėnų Saulius Čekanavičius. Jo nuomone, Lietuvoje yra didelė neteisybė, kad mokestinės sąlygos ūkininkams, kurie ūkininkauja taip kaip nurodo Lietuvos žemės ūkio įstatymas (t.y. valdo tik iki 500 ha žemės), ir tiems, kurie deklaruoja tūkstantinius pasėlių hektarus, yra vienodos.

Taigi jis pageidautų, kad ūkininkai, kurie valdo daugiau nei 500 ha žemės, registruotų savo veiklą kaip verslo įmonė.

Antra rezoliucija, pagal S.Čekanavičių, įstatymais nustatyta tvarka turėtų būti ribojamos ES paramos deklaruotų pasėlių išmokos. Jos vienam asmeniui neturi būti didesnės, nei būtų gautos už 500 ha naudingiausios deklaracijos išmokos.  

Trečia rezoliucija nuo šilutiškių žemdirbių visuotiniam suvažiavimui galėtų būti įpareigojimas LR Seimui ir Vyriausybei peržiūrėti pridėtinės vertės mokesčių sistemą ir Žemės ūkio produkcijai taikyti mažesnius mokesčius. Ūkininkams žinoma, kad lig šiol Lietuvoje taikomi PVM žemės ūkio produkcijai yra dvigubai ar net trigubai didesni, nei pas artimiausius kaimynus lenkus. Tokia kadaise liberalų įpiršta PVM lengvatų panaikinimo politika yra nenaudinga Lietuvos maisto produktų augintojams ir gamintojams. Nes jie yra priversti konkuruoti su Lenkijos žemdirbiais ir verslininkais, dirbančiais tobulesnėje mokestinėje sistemoje.

Ketvirta rezoliucija nuo šilutiškių taps įpareigojimas LR Seimui ir Vyriausybei panaikinti padintus mokesčius nepilną darbo dieną ūkiuose dirbantiems samdomiems darbuotojams. Pasak ūkininkų, šis įstatymas visiškai netinka žemės ūkiui: kaip įdarbinti melžėją visu etatu, kurios darbas per dieną trunka vos 4 valandas: po dvi valandas ryte ir vakare?

Ūkininkai aptarė, kad Žemės ūkio ministro kalbos, jog ateityje bus remiamos tik tų fermų statybos, kuriose planuojama laikyti daug raguočių, žemdirbiams bus pražūtingos. Juolab, kad Lietuvos valdžia dar nesugebėjo organizuoti tvarkingos ir skaidrios pieno supirkimo sistemos. Taigi kas gali ryžtis didinti fermas ir gausinti karvių bandas, kai pieno kainos nėra prognozuojamos ir yra visiškai priklausomos nuo kartelinių 5 Lietuvos pieno perdirbimo įmonių susitarimų.

LŪS Šilutės skyriaus pirmininkas K.Andrijauskas palinkėjo visiems tarybos nariams paraginti kaimynus ūkininkus vykti į suvažiavimą. Manoma, kad į Jonavą bus keliaujama dviem autobusais. K.Andrijauskas kviečia visus ūkininkus, kurie norėtų dalyvauti tokiame svarbiame renginyje, paskambinti jam telefonu 8 657 70990.