Ketvirtus metus organizuojamas ekologijos konkursas „Kamštelių vajus“ pasiekė piką – skirtinguose Lietuvos miestuose akcijos metu surinkti kamšteliai yra sveriami ir priduodami perdirbimui. Šilutė buvo šeštasis miestas, kuriame spalio 13 d. prie Kultūros ir pramogų centro įsikūrė kamštelių surinkimo punktas.
Plastikinių butelių kamštelius ir iš jų sukurtus meno kūrinius pristatė 11 komandų iš Šilutės, Klaipėdos ir Pagėgių. Iš viso Šilutėje surinkta 298,6 kg kamštelių, kurie vėliau pavirs vamzdžiais, kibirais, šulinių dangčiais ir kitais gaminiais iš kieto plastiko.
Daugiausiai kamštelių – 51,5 kg atvežė Klaipėdos lopšelis – darželis „Žiogelis“. Tarp šilutiškių labiausiai pasižymėjo lopšelis – darželis „Gintarėlis“, surinkęs 39,75 kg kamštelių, nedaug nuo jų atsiliko Šilutės „Friends forever“ komanda, atnešusi 37,8 kg kamštelių. Konkurse dalyvavo ir Vitalijaus ir Sigitos Jurkų šeima, pristačiusi 2,6 kg kamštelių.
Šilutėje renkama aktyviau nei Klaipėdoje
Konkurso organizatorė, daugybės visuomeninių veiklų organizatorė ir keturių vaikų mama, šiuo metu Londone gyvenanti Birutė Jakučionytė pasakojo, kad „Kamštelių vajus“ kasmet prasideda balandžio mėnesį. Per vasarą vaikai renka kamštelius, o rudenį būna finalai, kurių metu kamšteliai surenkami iš visų mokyklų ir darželių. Pernai organizatoriai kamštelius rinko 7 Lietuvos miestuose, šiemet ketina apsilankyti net 12-oje.
„Kamštelių vajaus“ organizatoriai teigia, kad nors Šilutė ir nėra didelis miestas, tačiau rajono mokymo įstaigos pernai konkurse dalyvavo aktyviau, surinko daugiau kamštelių nei klaipėdiečiai. Todėl sudarydami šių metų kamštelių surinkimo punktų žemėlapį į jį įtraukė Šilutę.
Į Šilutės kamštelių surinkimo punktą kamštelius ir iš jų sukurtus meninius darbus šiemet pristatė: Šilutės lopšeliai – darželiai „Gintarėlis“ (39,75 kg) ir „Ąžuoliukas“ (15,15 kg), Klaipėdos darželiai „Rūta“ (27,55 kg) ir „Žiogelis“ (51,5 kg), Klaipėdos sutrikusio vystymosi kūdikių namai (24,75 kg), Rusnės specialioji mokykla (14,8 kg), Šilutės „Friends forever“ (12 suaugusiųjų, plius 7 vaikai – 37,8 kg), Pagėgių pradinė mokykla (37 kg), Šilutės sporto klubas „Leitė“ (4,9 kg), Klaipėdos darželis „Pušaitė“ (42,8 kg), Vitalijaus ir Sigitos Jurkų šeima (2,6 kg).
„Gintarėlio“ „Giliukų“ grupės auklėtoja Danutė Tamašauskienė „Šilutės naujienoms“ sakė, kad konkurse dalyvauja nuo pat pradžių. Vaikai noriai neša kamštelius ir prisideda prie šios akcijos.
Konkursas gimė iš asmeninės patirties
B.Jakučionytei noras organizuoti ekologinį konkursą kilo iš asmeninės patirties rūšiuojant atliekas. Kai ji iš Vilniaus išsikraustė į Trakų rajoną, gyvendama kaime pradėjo atsakingai rūšiuoti šiukšles – išskirstytas atliekas net veždavo į rūšiavimo konteinerius Vilniuje ir tame matė didžiulę prasmę.
„Aš gyvenau kaime, žinojau – tai, ką išleidžiu į šulinį, paskui pati suvalgysiu“, – sako jau 15 metų tik ekologinę kosmetiką ir buitinius valiklius naudojanti moteris.
Ilgainiui ji su šeima tiek įgudo rūšiuoti, kad išrūšiuodavo viską – plastiką, metalą, organines, kompostines atliekas.
„Sąmoningumo laipsnis kilo ir tie konkursai gimė iš asmeninės patirties, supratimo ir domėjimosi“, – prisimena moteris.
B.Jakučionytė taip pat atidžiai renkasi ir maisto produktus. „Seniai pamatuota ir pinigine, ir maisto suvalgymo kiekiu, kad kuo kokybiškesnę prekę valgai, tuo mažiau suvalgai“, – sako ji.
Šiuo metu Londone su vaikais gyvenanti moteris kiekvieną sekmadienį du kilometrus pėstute su prekiniu vėžimėliu keliauja į ūkininkų turgų pirkti daržovių ir vaisių. Aišku, už tuos produktus sumoka brangiau, bet ji tuo tiki ir taip auklėja savo vaikus.
Pernai surinko 8 tonas kamštelių
Pirmasis ekologinis konkursas, kuriame buvo įtrauktos mokyklos vadinosi „Ilgiausias saldainių popierėlių kilimas“. Vaikai rinko popierėlius, iš kurių klijavo ilgiausius kilimus – buvo suklijuotas rekordinis 4 km ilgio ir 1 m pločio saldainių popierėlių kilimas.
Tačiau Birutei kilo dilema ką veikti toliau su tais popierėliais, nes jų neperdirbsi, jie keliauja tik į šiukšlyną. Moteris galvojo rinkti kažką, kas yra panaudojama toliau ir taip gimė „Kamštelių vajus“.
Kamšteliai pasirinkti todėl, kad jie niekam nereikalingi. „Jeigu plastikinius butelius galima priduoti, tai kamštelių niekas nerenka, jie gali mėtytis parke ilgą laiką“, – dėstė moteris.
Plastikinis butelis ir jo kamštelis gaminami iš skirtingo plastiko, todėl jie skirtingai perdirbami ir iš jų gaminami skirtingi daiktai. Dėl to prieš išmetant plastikinį butelį nuo jo reikia atskirti kamštelį.
„Daug žmonių gali padaryti didžiulį rezultatą ir tai, kad pernai Lietuvoje buvo surinkta beveik 8 tonos kamštelių rodo, kad viskas pasiteisina“, – sako moteris.
„Kamštelių vajaus“ organizatoriai tikisi, kad šiemet bus surinkta apie 10 tonų kamštelių. „Tiek tonų kamštelių, išmėtytų po laukus, yra neįtikėtinas kiekis šiukšlių, kurios niekam nereikalingos“, – sako p.Birutė.
Gamina ir meno kūrinius
Kamštelių vajus populiarus tarp vaikų, nes juos „užkabina“ ši idėja. Mažieji jau iš inercijos renka kamštelius ištisus metus ir neša auklėtojoms, laukdami kada bus skelbiamas naujas konkursas.
Kai vaikai pradeda rinkti kamštelius, įstaigose sugalvojama visokių žaidimų, nes su jais smagu žaisti, rūšiuoti pagal spalvą, dėlioti.
Meno kūrinių gaminimas iš kamštelių yra antra neprivaloma konkurso dalis. Atrinkę geriausius iš kamštelių pagamintus meno kūrinius, vajaus sumanytojai organizuoja respublikinę parodą Vilniuje. Pernai Rusnės specialiosios mokyklos iš kamštelių sukurta kompozicija „Plauk laiveliai per marias“ net tik papuošė įstaigos sienas, bet ir respublikiniame konkurse užėmė prizinę vietą.
B.Jakučionytė sako, kad jai yra sudėtinga konkursą organizuoti toliau, nes ji gyvena Londone. Pernai negalėjo neorganizuoti, nes labai prašė mokytojai ir vaikai. Šiemet viename mieste palaikymo daugiau, kitame mažiau. Konkursas vyksta daugybės žmonių gera valia.
Kai moteris gyveno Lietuvoje, vykdė daugiau socialinių projektų, tarp kurių buvo ir „Sumanios mamos erdvė“ – projektas, skirtas moterims, dalintis savo patirtimi arba paskaitose, arba dirbtuvėse.
Šiemet „Sumanios mamos erdvės“ dirbtuvės veiks lapkričio 6-7 dienomis, Litexpo parodų rūmuose, parodos „Vaikų šalis“ metu.
Konferencijoje bus ieškoma atsakymo į klausimą ar šeima ir karjera yra suderinama. Pagrindinė renginio tema – „Kalba sumanių mamų vyrai“.
Šioje erdvėje taip pat įsikurs „Ekoakademija“ („Kamštelių vajus“) – rūšiavimo konkursų zona, kurioje apsilankę ir visas užduotis atlikę vaikai gaus „Ekoakademijos“ baigimo pažymėjimą bei kamštelių baseinas – pramoga kiekvienam mažajam lankytojui.
Rašyti atsakymą